César Santin har scoret fem mål, Andreas Cornelius har scoret fire og Mos Abdellaoue har leveret to kasser. Med 11 mål i alt har løvernes forreste mænd haft stor ære af den flotte sæsonstart, men på trods af succesen ønsker FC Københavns belgiske træner Ariël Jacobs stadigvæk at forstærke det forreste geled.
– Det mener jeg stadig. Efter at Dame N’Doye har forladt klubben, mangler vi en angriber, siger Ariël Jacobs ifølge Ekstra Bladet.
Jacobs ønske om en ny angriber skal ikke ses som en kritik af de nuværende, men som et behov for sikre sig med eventuelle skader og karantæner. Med europæisk deltagelse i vente stiger antallet af ugentlige kampe også.
– Jeg vil understrege, at jeg ikke er utilfreds med kvaliteten af vores angribere. Santin scorer regelmæssigt, og Andreas Cornelius laver også mål. Vi har også Abdellaoue, der kan score, så det er ikke problemet, men lige nu er alle skadesfri og ikke i karantænefare. Sådan vil det ikke fortsætte. I det øjeblik en af dem bliver skadet i to-tre uger, så bliver det meget hårdt for de andre, siger Jacobs, inden han løfter lidt af sløret for, hvilken type angriber klubben går efter.
– Det er det rigtige for klubben at hente en ekstra angriber nu. Vi skal kigge os godt om og finde en, der har nogle andre kvaliteter, end dem vi har i truppen allerede.
I sidste sæson scorede Dame N’Doye 18 mål for FC København. Truppens daværende øvrige angribere César Santin, Morten Nordstrand og Mos Abdellaoue scorede 18 mål til sammen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER