César Santin har scoret fem mål, Andreas Cornelius har scoret fire og Mos Abdellaoue har leveret to kasser. Med 11 mål i alt har løvernes forreste mænd haft stor ære af den flotte sæsonstart, men på trods af succesen ønsker FC Københavns belgiske træner Ariël Jacobs stadigvæk at forstærke det forreste geled.
– Det mener jeg stadig. Efter at Dame N’Doye har forladt klubben, mangler vi en angriber, siger Ariël Jacobs ifølge Ekstra Bladet.
Jacobs ønske om en ny angriber skal ikke ses som en kritik af de nuværende, men som et behov for sikre sig med eventuelle skader og karantæner. Med europæisk deltagelse i vente stiger antallet af ugentlige kampe også.
– Jeg vil understrege, at jeg ikke er utilfreds med kvaliteten af vores angribere. Santin scorer regelmæssigt, og Andreas Cornelius laver også mål. Vi har også Abdellaoue, der kan score, så det er ikke problemet, men lige nu er alle skadesfri og ikke i karantænefare. Sådan vil det ikke fortsætte. I det øjeblik en af dem bliver skadet i to-tre uger, så bliver det meget hårdt for de andre, siger Jacobs, inden han løfter lidt af sløret for, hvilken type angriber klubben går efter.
– Det er det rigtige for klubben at hente en ekstra angriber nu. Vi skal kigge os godt om og finde en, der har nogle andre kvaliteter, end dem vi har i truppen allerede.
I sidste sæson scorede Dame N’Doye 18 mål for FC København. Truppens daværende øvrige angribere César Santin, Morten Nordstrand og Mos Abdellaoue scorede 18 mål til sammen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AGF sluttede af med et brag
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa