Jacobs: Vi mangler en angriber

Med 11 mål i fem kampe har FC Københavns tre angribere leveret glimrende, men Ariël Jacobs vil stadig have endnu en angriber til FCK.



César Santin har scoret fem mål, Andreas Cornelius har scoret fire og Mos Abdellaoue har leveret to kasser. Med 11 mål i alt har løvernes forreste mænd haft stor ære af den flotte sæsonstart, men på trods af succesen ønsker FC Københavns belgiske træner Ariël Jacobs stadigvæk at forstærke det forreste geled.

– Det mener jeg stadig. Efter at Dame N’Doye har forladt klubben, mangler vi en angriber, siger Ariël Jacobs ifølge Ekstra Bladet.

Jacobs ønske om en ny angriber skal ikke ses som en kritik af de nuværende, men som et behov for sikre sig med eventuelle skader og karantæner. Med europæisk deltagelse i vente stiger antallet af ugentlige kampe også.

– Jeg vil understrege, at jeg ikke er utilfreds med kvaliteten af vores angribere. Santin scorer regelmæssigt, og Andreas Cornelius laver også mål. Vi har også Abdellaoue, der kan score, så det er ikke problemet, men lige nu er alle skadesfri og ikke i karantænefare. Sådan vil det ikke fortsætte. I det øjeblik en af dem bliver skadet i to-tre uger, så bliver det meget hårdt for de andre, siger Jacobs, inden han løfter lidt af sløret for, hvilken type angriber klubben går efter.

– Det er det rigtige for klubben at hente en ekstra angriber nu. Vi skal kigge os godt om og finde en, der har nogle andre kvaliteter, end dem vi har i truppen allerede.

I sidste sæson scorede Dame N’Doye 18 mål for FC København. Truppens daværende øvrige angribere César Santin, Morten Nordstrand og Mos Abdellaoue scorede 18 mål til sammen.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber