Jacobs: Vi mangler en angriber

Med 11 mål i fem kampe har FC Københavns tre angribere leveret glimrende, men Ariël Jacobs vil stadig have endnu en angriber til FCK.



César Santin har scoret fem mål, Andreas Cornelius har scoret fire og Mos Abdellaoue har leveret to kasser. Med 11 mål i alt har løvernes forreste mænd haft stor ære af den flotte sæsonstart, men på trods af succesen ønsker FC Københavns belgiske træner Ariël Jacobs stadigvæk at forstærke det forreste geled.

– Det mener jeg stadig. Efter at Dame N’Doye har forladt klubben, mangler vi en angriber, siger Ariël Jacobs ifølge Ekstra Bladet.

Jacobs ønske om en ny angriber skal ikke ses som en kritik af de nuværende, men som et behov for sikre sig med eventuelle skader og karantæner. Med europæisk deltagelse i vente stiger antallet af ugentlige kampe også.

– Jeg vil understrege, at jeg ikke er utilfreds med kvaliteten af vores angribere. Santin scorer regelmæssigt, og Andreas Cornelius laver også mål. Vi har også Abdellaoue, der kan score, så det er ikke problemet, men lige nu er alle skadesfri og ikke i karantænefare. Sådan vil det ikke fortsætte. I det øjeblik en af dem bliver skadet i to-tre uger, så bliver det meget hårdt for de andre, siger Jacobs, inden han løfter lidt af sløret for, hvilken type angriber klubben går efter.

– Det er det rigtige for klubben at hente en ekstra angriber nu. Vi skal kigge os godt om og finde en, der har nogle andre kvaliteter, end dem vi har i truppen allerede.

I sidste sæson scorede Dame N’Doye 18 mål for FC København. Truppens daværende øvrige angribere César Santin, Morten Nordstrand og Mos Abdellaoue scorede 18 mål til sammen.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Elfenbenskysten – Norge

Tyskland – Paraguay

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Holland – Marokko

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Stort drama: Brasilien er videre!

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub