Jacobs: Vi mangler en angriber

Med 11 mål i fem kampe har FC Københavns tre angribere leveret glimrende, men Ariël Jacobs vil stadig have endnu en angriber til FCK.



César Santin har scoret fem mål, Andreas Cornelius har scoret fire og Mos Abdellaoue har leveret to kasser. Med 11 mål i alt har løvernes forreste mænd haft stor ære af den flotte sæsonstart, men på trods af succesen ønsker FC Københavns belgiske træner Ariël Jacobs stadigvæk at forstærke det forreste geled.

– Det mener jeg stadig. Efter at Dame N’Doye har forladt klubben, mangler vi en angriber, siger Ariël Jacobs ifølge Ekstra Bladet.

Jacobs ønske om en ny angriber skal ikke ses som en kritik af de nuværende, men som et behov for sikre sig med eventuelle skader og karantæner. Med europæisk deltagelse i vente stiger antallet af ugentlige kampe også.

– Jeg vil understrege, at jeg ikke er utilfreds med kvaliteten af vores angribere. Santin scorer regelmæssigt, og Andreas Cornelius laver også mål. Vi har også Abdellaoue, der kan score, så det er ikke problemet, men lige nu er alle skadesfri og ikke i karantænefare. Sådan vil det ikke fortsætte. I det øjeblik en af dem bliver skadet i to-tre uger, så bliver det meget hårdt for de andre, siger Jacobs, inden han løfter lidt af sløret for, hvilken type angriber klubben går efter.

– Det er det rigtige for klubben at hente en ekstra angriber nu. Vi skal kigge os godt om og finde en, der har nogle andre kvaliteter, end dem vi har i truppen allerede.

I sidste sæson scorede Dame N’Doye 18 mål for FC København. Truppens daværende øvrige angribere César Santin, Morten Nordstrand og Mos Abdellaoue scorede 18 mål til sammen.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

‘Det er slut’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Succestræner forlader Premier League-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Optakt: Mexico – Sydafrika