Jacobs ville have Sonck – FCK sagde nej

Stod det til Ariël Jacobs, spillede Wesley Sonck i FC København nu, men ledelsen i FCK satte en stopper for den plan.



FC København lod i sidste uge Dame N’Doye drage til Lokomotiv Moskva til fordel for en masse millioner, men en vis procentdel af disse får ikke lov at hvile i klubkassen i ret lang tid. De skal nemlig bruges på at hente en erstatning for de seneste to sæsoners topscorer i Superligaen.

Mange navne har i den forbindelse været bragt i spil, men den belgiske veteran Wesley Sonck har aldrig været nævnt. Men nu viser det sig, at den 33-årige belgier rent faktisk var den mand, Ariël Jacobs allerhelst ville have.

Wesley Sonck, der har scoret talrige mål for det belgiske landshold og i den belgiske liga for klubber som Club Brugge og Genk, spiller til dagligt i Lierse, og det ville formentlig ikke have været nogen umulig opgave for FC København at købe ham fri af den kontrakt. Det foreslog Ariël Jacobs også Carsten V. Jensen at gøre, men CV sagde nej. Wesley Sonck var for gammel.

– Hvis de (FCK, red.) bad mig om at vælge mellem en midtbanespiller og en angriber eller to angribere, ville jeg vælge Wesley Sonck og organisere holdet omkring ham. Jeg forelagde det også for klubben, men de sagde nej. Hans alder passede ikke ind i klubbens billede, siger Ariël Jacobs til Voetbalmagazine.

For gammel til FC København må stortalentet Romelu Lukaku ikke formodes at være, og på et tidspunkt blev også han rygtet til den danske hovedstad. Det var dog det rene avissnak, fastslår Ariël Jacobs.

– For Romelu ville det have været et skridt tilbage, og desuden er der ikke økonomi i FC København til at hente en spiller som ham, fastslår belgieren.

FC København har frem til den 3. september til at finde en afløser for Dame N’Doye. Her smækker det danske transfervindue nemlig i.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Målfattigt på Vestegnen

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kæmpe transfer under opsejling

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Silkeborg IF – FC København

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Sporting ringede – Helenius tog i biografen