Jacobs ville have Sonck – FCK sagde nej

Stod det til Ariël Jacobs, spillede Wesley Sonck i FC København nu, men ledelsen i FCK satte en stopper for den plan.



FC København lod i sidste uge Dame N’Doye drage til Lokomotiv Moskva til fordel for en masse millioner, men en vis procentdel af disse får ikke lov at hvile i klubkassen i ret lang tid. De skal nemlig bruges på at hente en erstatning for de seneste to sæsoners topscorer i Superligaen.

Mange navne har i den forbindelse været bragt i spil, men den belgiske veteran Wesley Sonck har aldrig været nævnt. Men nu viser det sig, at den 33-årige belgier rent faktisk var den mand, Ariël Jacobs allerhelst ville have.

Wesley Sonck, der har scoret talrige mål for det belgiske landshold og i den belgiske liga for klubber som Club Brugge og Genk, spiller til dagligt i Lierse, og det ville formentlig ikke have været nogen umulig opgave for FC København at købe ham fri af den kontrakt. Det foreslog Ariël Jacobs også Carsten V. Jensen at gøre, men CV sagde nej. Wesley Sonck var for gammel.

– Hvis de (FCK, red.) bad mig om at vælge mellem en midtbanespiller og en angriber eller to angribere, ville jeg vælge Wesley Sonck og organisere holdet omkring ham. Jeg forelagde det også for klubben, men de sagde nej. Hans alder passede ikke ind i klubbens billede, siger Ariël Jacobs til Voetbalmagazine.

For gammel til FC København må stortalentet Romelu Lukaku ikke formodes at være, og på et tidspunkt blev også han rygtet til den danske hovedstad. Det var dog det rene avissnak, fastslår Ariël Jacobs.

– For Romelu ville det have været et skridt tilbage, og desuden er der ikke økonomi i FC København til at hente en spiller som ham, fastslår belgieren.

FC København har frem til den 3. september til at finde en afløser for Dame N’Doye. Her smækker det danske transfervindue nemlig i.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg