Jacobs ville have Sonck – FCK sagde nej

Stod det til Ariël Jacobs, spillede Wesley Sonck i FC København nu, men ledelsen i FCK satte en stopper for den plan.



FC København lod i sidste uge Dame N’Doye drage til Lokomotiv Moskva til fordel for en masse millioner, men en vis procentdel af disse får ikke lov at hvile i klubkassen i ret lang tid. De skal nemlig bruges på at hente en erstatning for de seneste to sæsoners topscorer i Superligaen.

Mange navne har i den forbindelse været bragt i spil, men den belgiske veteran Wesley Sonck har aldrig været nævnt. Men nu viser det sig, at den 33-årige belgier rent faktisk var den mand, Ariël Jacobs allerhelst ville have.

Wesley Sonck, der har scoret talrige mål for det belgiske landshold og i den belgiske liga for klubber som Club Brugge og Genk, spiller til dagligt i Lierse, og det ville formentlig ikke have været nogen umulig opgave for FC København at købe ham fri af den kontrakt. Det foreslog Ariël Jacobs også Carsten V. Jensen at gøre, men CV sagde nej. Wesley Sonck var for gammel.

– Hvis de (FCK, red.) bad mig om at vælge mellem en midtbanespiller og en angriber eller to angribere, ville jeg vælge Wesley Sonck og organisere holdet omkring ham. Jeg forelagde det også for klubben, men de sagde nej. Hans alder passede ikke ind i klubbens billede, siger Ariël Jacobs til Voetbalmagazine.

For gammel til FC København må stortalentet Romelu Lukaku ikke formodes at være, og på et tidspunkt blev også han rygtet til den danske hovedstad. Det var dog det rene avissnak, fastslår Ariël Jacobs.

– For Romelu ville det have været et skridt tilbage, og desuden er der ikke økonomi i FC København til at hente en spiller som ham, fastslår belgieren.

FC København har frem til den 3. september til at finde en afløser for Dame N’Doye. Her smækker det danske transfervindue nemlig i.



Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brendan Rodgers i chokskifte

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Målmand håber på Brøndby-transfer

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Nu kommenterer han FC København-historie

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt