Siden foråret 2016 har AGF-direktør Jacob Nielsen haft Peter Christiansen under sig som sportschef. Tidligere havde de også et lignende samarbejde i Randers FC.
Nu er Peter Christiansen suspenderet i AGF, efter at han fredag blev offentliggjort som sportsdirektør i FCK fra senest april næste år.
Jacob Nielsen ærgrer sig over, at Peter Christiansen har søgt nye udfordringer og dermed fravælger projektet i Aarhus. Det fortæller han til klubbens hjemmeside.
– Han har gjort en stor forskel for den sportslige opbygning og den stærke struktur, vi i dag har omkring superligaholdet med fysiske rammer, der er second to none i Danmark, en stærk trup og en dygtig sportslig stab, siger Jacob Nielsen.
AGF-direktøren understreger trods det årelange samarbejde, at Peter Christiansen ikke er uundværlig i AGF.
– Personligt vil jeg ikke lægge skjul på, at jeg er trist over, at jeg nu mister en god kollega og en tæt samarbejdspartner gennem mange år, der har gjort et fantastisk stykke arbejde i AGF.
– Men sådan er gamet i den her branche – vi skal have de medarbejdere og ledere, der vil AGF 100 procent, og ingen er uundværlig, siger Jacob Nielsen.
Han ved endnu ikke, hvornår AGF har en ny sportschef på plads.
– Vi står på et stærkt, sundt og meget solidt fundament i AGF, der ikke er afhængig af bestemte personer eller navne. Så vi ser nu frem til at rekruttere en ny, kompetent sportschef og er allerede i gang med processen, siger Jacob Nielsen.
AGF har et klart billede af den profil, klubben ønsker som sportschef, og opgaven er at finde den rette person til jobbet.
– Vi har stærke værdier som klub og står på et solidt fundament. Så en ny sportschef kommer til at arbejde i en klub, som er på rette vej og med mange spændende nye udfordringer og opgaver foran sig.
– Vi har aldrig stået stærkere som superligaklub, og vi skal nu udnytte det her til noget nyt og spændende på vores videre vej frem, siger Jacob Nielsen.
AGF, som søndag gæster FC Nordsjælland, er lige nu nummer fire i Superligaen med 15 point efter 9 kampe.
/ritzau/

TransferLIVE: De henter Henrik Meister

Kæmpe optur for Oliver Provstgaard

‘Virkelig klog’ FC København-lejesvend roses

Træls start for Kvistgaarden

Påvirket af Brøndby-ydmygelse

– Det er uacceptabelt, Malmö!

Rygtet til Superligaen – i dialog med mesterklub

FC Midtjylland – FC Fredericia

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

Liverpool bekræfter stor transfer

Brøndby-profil er fortsat ude

Højlund insisterer trods signal fra United

Rekordtransfer i dansk klub: ‘En suveræn historie’

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Allan Kuhn i svime: Han laver 15 mål i Superligaen

Kæmpe kovending

Brøndby IF – Vejle Boldklub

Overgår Højlund – ny Man Utd-stjerne får kongeløn

Silkeborg IF – FC Nordsjælland

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Det forsømmer Frederik Birk

‘Det var en fejl af FC København’

Rasmus Højlund tæt på stort skifte – så dyr er han

FC København-lejren forstår absolut ingenting

OB – Randers FC

Afsløring: Solgt til West Ham – BIF får millioner

Ville være den oplagte Victor Froholdt-arvtager

Nul sekunder til Højlund – United sender et signal

Skræktal for Brøndby

Spydig kommentar om Ronaldo

‘PC’: ‘Rotation er slut nu’

Nu reagerer Brøndby

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Køber Superliga-rettigheder – FCM-boss begejstret

Forventer disse klubber byder på Donnarumma

Christian Eriksen spottet i Ådalen

Giver Ruben Amorim Højlund-advarsel

Malmö får skidt optakt til FCK-brag

Rune fik bolden i madkassen og rejste sig

Thomas Frank forklarer kæmpe nedtur

Verdensstjerne tager dansk angriber på sengen

Drømmen levede – endte som et mareridt for Wrexham

Mål fra begge hold på Wembley

Iversen hyldes efter vild assist

Hattrick-helt bagmand bag Aarhus Fremad-sejr

Officielt: Nu er han solgt

Vil passe på Ballon d’Or-vinder

Landsholds-Lucas tager til Ligue 1

Godt nyt fra Viborg – fan udskrevet fra hospitalet

Man Utd præsenterer ny Rasmus Højlund-konkurrent

Efter choktransfer: Tvivler på Sørensen-stjerne

Viborg-træner føler sig heldig

Stjerne bøjer sig efter pres fra FC Barcelona

Jacob Neestrup var i chok – nu forklarer dommeren

Heerenveen sætter oprykker på plads