Jakob Poulsen indledte sit virke som midlertidig cheftræner med at vinde 2-1 hjemme over Silkeborg IF, og den tidligere landsholdsspiller får som minimum yderligere tre kampe til at overbevise ledelsen i Viborg FF om, at han er manden, der skal have jobbet som cheftræner på den lange bane.
Viborg FF har netop meldt ud, at man har solgt træner Jacob Friis, der i stedet er ny assistenttræner i tyske Augsburg, hvor han skal arbejde sammen med Jess Thorup.
Dermed er jagten altså sat ind på en ny cheftræner, og ifølge Mads Agesen, sportschef i klubben, er man ikke langt i den søgen.
– I forhold til processen er det i dag offentliggjort, at Jacob Friis tiltræder i Augsburg. Nu starter vores grundigere proces med at ansætte en cheftræner, og vores fokus er på at være på plads med det efter jul. Indtil videre overtager Jakob (Poulsen, red.) jobbet i de sidste tre kampe, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Og hvad kigger Viborg FF så efter?
Mads Agesen vil ikke fortælle, om man kigger udelukkende mod danske kandidater, eller om man kigger mod udlandet også.
Sikkert er det dog, at man har en klar måde at gøre tingene på i Viborg FF.
– Vi går jo meget op i faglighed, dedikation, og at man er kompetent. Vi vil gerne udvikle mennesker. Vi tager folk ind, udvikler dem, så de også får en mulighed et andet sted, siger Mads Agesen.
Jakob Poulsen er naturligvis den oplagte afløser, da han har et godt navn i dansk fodbold og er vellidt i Viborg FF, hvor han har været en god assistent for Jacob Friis.
– Det er klart, at han er et emne. Jakob har jo også et stort ønske og en ambition om at blive cheftræner på et tidspunkt. Vi er glade for, at han er ansat i Viborg, og vi så mod Silkeborg et udtryk, der var lovende. Så det er klart, at vi er i tæt kontakt med ham, siger sportschefen og uddyber, hvad han så mod Silkeborg i søndags:
– Højt presspil og mod. Både Friis og Poulsen er folk, der gerne vil have, at vi er modige og gode på bolden. Det vil vi gerne bygge op om og have nogle af de tanker på holdet.
Viborg kan se tilbage på en tid, hvor man har solgt flere cheftrænere, en sportschef i Jesper Fredberg og også spillere til rekordbeløb.
Men hvad siger Agesen til spørgsmålet, om det er i Viborgs interesse at komme af med Friis, nu resultaterne er dårligere end sidste sæson. Er det et dumt spørgsmål?
– Nej, vi har været rigtig glade for cheftræneren. Alt det her med dårlige resultater er jo noget, der er skabt i omverdenens forventninger. Vi havde håbet på lidt mere i denne sæson, og det havde vi måske også fortjent, men det går op og ned. Vi er en dynamisk klub, og det er nok bare den rette timing for alle. Vi ønsker ham held og lykke, siger Mads Agesen.
B.T. skriver, at I har fået 1,5 millioner kroner for Jacob Friis. Hvad siger du til det?
– Det her var det dumme spørgsmål, lyder det med et grin fra Mads Agesen:
– Men det ved du godt, jeg ikke vil kommentere.
Jacob Friis overtog jobbet som cheftræner for Viborg FF efter Lars Friis, der i foråret 2022 takkede ja til et job i AaB. Nu skal Friis altså hjælpe Jess Thorup i Bundesliga-klubben Augsburg.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Formand freder Jacob Neestrup
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
‘Schmedes er under pres’
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT