Jakob Poulsen indledte sit virke som midlertidig cheftræner med at vinde 2-1 hjemme over Silkeborg IF, og den tidligere landsholdsspiller får som minimum yderligere tre kampe til at overbevise ledelsen i Viborg FF om, at han er manden, der skal have jobbet som cheftræner på den lange bane.
Viborg FF har netop meldt ud, at man har solgt træner Jacob Friis, der i stedet er ny assistenttræner i tyske Augsburg, hvor han skal arbejde sammen med Jess Thorup.
Dermed er jagten altså sat ind på en ny cheftræner, og ifølge Mads Agesen, sportschef i klubben, er man ikke langt i den søgen.
– I forhold til processen er det i dag offentliggjort, at Jacob Friis tiltræder i Augsburg. Nu starter vores grundigere proces med at ansætte en cheftræner, og vores fokus er på at være på plads med det efter jul. Indtil videre overtager Jakob (Poulsen, red.) jobbet i de sidste tre kampe, siger Mads Agesen til Tipsbladet.
Og hvad kigger Viborg FF så efter?
Mads Agesen vil ikke fortælle, om man kigger udelukkende mod danske kandidater, eller om man kigger mod udlandet også.
Sikkert er det dog, at man har en klar måde at gøre tingene på i Viborg FF.
– Vi går jo meget op i faglighed, dedikation, og at man er kompetent. Vi vil gerne udvikle mennesker. Vi tager folk ind, udvikler dem, så de også får en mulighed et andet sted, siger Mads Agesen.
Jakob Poulsen er naturligvis den oplagte afløser, da han har et godt navn i dansk fodbold og er vellidt i Viborg FF, hvor han har været en god assistent for Jacob Friis.
– Det er klart, at han er et emne. Jakob har jo også et stort ønske og en ambition om at blive cheftræner på et tidspunkt. Vi er glade for, at han er ansat i Viborg, og vi så mod Silkeborg et udtryk, der var lovende. Så det er klart, at vi er i tæt kontakt med ham, siger sportschefen og uddyber, hvad han så mod Silkeborg i søndags:
– Højt presspil og mod. Både Friis og Poulsen er folk, der gerne vil have, at vi er modige og gode på bolden. Det vil vi gerne bygge op om og have nogle af de tanker på holdet.
Viborg kan se tilbage på en tid, hvor man har solgt flere cheftrænere, en sportschef i Jesper Fredberg og også spillere til rekordbeløb.
Men hvad siger Agesen til spørgsmålet, om det er i Viborgs interesse at komme af med Friis, nu resultaterne er dårligere end sidste sæson. Er det et dumt spørgsmål?
– Nej, vi har været rigtig glade for cheftræneren. Alt det her med dårlige resultater er jo noget, der er skabt i omverdenens forventninger. Vi havde håbet på lidt mere i denne sæson, og det havde vi måske også fortjent, men det går op og ned. Vi er en dynamisk klub, og det er nok bare den rette timing for alle. Vi ønsker ham held og lykke, siger Mads Agesen.
B.T. skriver, at I har fået 1,5 millioner kroner for Jacob Friis. Hvad siger du til det?
– Det her var det dumme spørgsmål, lyder det med et grin fra Mads Agesen:
– Men det ved du godt, jeg ikke vil kommentere.
Jacob Friis overtog jobbet som cheftræner for Viborg FF efter Lars Friis, der i foråret 2022 takkede ja til et job i AaB. Nu skal Friis altså hjælpe Jess Thorup i Bundesliga-klubben Augsburg.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Alexander Lind revser Superliga-profil
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
FCK afværger historisk nederlag
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
OPTAKT