Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an

Frederik Heiselberg kan være på vej væk fra FC Midtjylland. Fredag spillede han testkamp for en anden klub.



Frederik Heiselberg har ikke set banen for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, og Tipsbladet kunne i januar fortælle, at angriberen sammen med sine agenter havde fået lov til at kigge sig om efter en ny klub.

Nu er han så pludselig dukket op i Norge.

I hvert fald var den 22-årige Frederik Heiselberg i HamKams startopstilling til en testkamp mod Fredrikstad fredag eftermiddag. Det fremgår af HamKams egne kanaler.

Tipsbladet har været i kontakt med HamKams danske cheftræner Jakob Michelsen, der fortæller om, hvorfor det er tilfældet.

– Vi har udlejet en angriber til Polen og havde to skadede og en syg angriber, så vi stod og manglede en angriber. Jeg har det rigtig godt med Frederiks agent, og han ville gerne vise sig frem, og vi har haft kig på ham tidligere. Derfor var det oplagt at flyve ham ind og se ham i kamp frem for til træning, fortæller Jakob Michelsen.

Er det en længere prøvetræning eller er han rejst hjem igen? 

– Nej. Han kom aftenen før, og returbilletten var til lige efter kampen, så han blev hentet i lufthavnen og kørt direkte tilbage efter kampen. Han hjalp os, og vi hjalp ham. Frederik har brug for spilletid efter en lang periode uden kampe, og vi havde brug for en angriber. Derfor kunne det hænge sammen. 

Er det så en spiller, der kunne komme til HamKam? 

– Som udgangspunkt var det ikke med henblik på en kontrakt. Det var en situation, hvor vi ser hinanden an. Men vi må se, hvad der sker. Sådan er det altid i fodbold. Vi havde et behov for at se Frederik an, fordi det nytter ikke at se noget video, der ligger halvandet år tilbage, og han havde behov for at spille kampe på grund af hans skade. Det var bare oplagt for begge parter. 

HamKam gør sig i den bedste norske række, hvor klubben i fjor sluttede som nummer 12. I truppen har klubben også den tidligere Superliga-bomber Pål Alexander Kirkevold, og som Michelsen siger, så må tiden vise, om Kirkevold og Heiselberg skal danne angriberduo for HamKam i fremtiden. 

I FC Midtjylland står Frederik Heiselberg, 22 år, noteret for et mål i 12 førsteholdskampe, mens han dog tidligere har været en flittig målscorer på U19-holdet. Han var i sidste sæson udlejet til AC Horsens og har før været udlejet til FC Fredericia. 





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Glem 4-4-4-4-0

– Presset er på Danmark!

Alexander Lind blæst bagover

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker drillet af Mourinho

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Josip Radošević på samtlige forsider

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Det kommer formentlig til at ske

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag