Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an

Frederik Heiselberg kan være på vej væk fra FC Midtjylland. Fredag spillede han testkamp for en anden klub.



Frederik Heiselberg har ikke set banen for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, og Tipsbladet kunne i januar fortælle, at angriberen sammen med sine agenter havde fået lov til at kigge sig om efter en ny klub.

Nu er han så pludselig dukket op i Norge.

I hvert fald var den 22-årige Frederik Heiselberg i HamKams startopstilling til en testkamp mod Fredrikstad fredag eftermiddag. Det fremgår af HamKams egne kanaler.

Tipsbladet har været i kontakt med HamKams danske cheftræner Jakob Michelsen, der fortæller om, hvorfor det er tilfældet.

– Vi har udlejet en angriber til Polen og havde to skadede og en syg angriber, så vi stod og manglede en angriber. Jeg har det rigtig godt med Frederiks agent, og han ville gerne vise sig frem, og vi har haft kig på ham tidligere. Derfor var det oplagt at flyve ham ind og se ham i kamp frem for til træning, fortæller Jakob Michelsen.

Er det en længere prøvetræning eller er han rejst hjem igen? 

– Nej. Han kom aftenen før, og returbilletten var til lige efter kampen, så han blev hentet i lufthavnen og kørt direkte tilbage efter kampen. Han hjalp os, og vi hjalp ham. Frederik har brug for spilletid efter en lang periode uden kampe, og vi havde brug for en angriber. Derfor kunne det hænge sammen. 

Er det så en spiller, der kunne komme til HamKam? 

– Som udgangspunkt var det ikke med henblik på en kontrakt. Det var en situation, hvor vi ser hinanden an. Men vi må se, hvad der sker. Sådan er det altid i fodbold. Vi havde et behov for at se Frederik an, fordi det nytter ikke at se noget video, der ligger halvandet år tilbage, og han havde behov for at spille kampe på grund af hans skade. Det var bare oplagt for begge parter. 

HamKam gør sig i den bedste norske række, hvor klubben i fjor sluttede som nummer 12. I truppen har klubben også den tidligere Superliga-bomber Pål Alexander Kirkevold, og som Michelsen siger, så må tiden vise, om Kirkevold og Heiselberg skal danne angriberduo for HamKam i fremtiden. 

I FC Midtjylland står Frederik Heiselberg, 22 år, noteret for et mål i 12 førsteholdskampe, mens han dog tidligere har været en flittig målscorer på U19-holdet. Han var i sidste sæson udlejet til AC Horsens og har før været udlejet til FC Fredericia. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Grønbæk hylder dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Superliga-stjerne udtaget til VM

Overraskende skifte lurer

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De vil gerne have Jens Jønsson

– Neestrup kan blive næste landstræner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk