Frederik Heiselberg har ikke set banen for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, og Tipsbladet kunne i januar fortælle, at angriberen sammen med sine agenter havde fået lov til at kigge sig om efter en ny klub.
Nu er han så pludselig dukket op i Norge.
I hvert fald var den 22-årige Frederik Heiselberg i HamKams startopstilling til en testkamp mod Fredrikstad fredag eftermiddag. Det fremgår af HamKams egne kanaler.
Tipsbladet har været i kontakt med HamKams danske cheftræner Jakob Michelsen, der fortæller om, hvorfor det er tilfældet.
– Vi har udlejet en angriber til Polen og havde to skadede og en syg angriber, så vi stod og manglede en angriber. Jeg har det rigtig godt med Frederiks agent, og han ville gerne vise sig frem, og vi har haft kig på ham tidligere. Derfor var det oplagt at flyve ham ind og se ham i kamp frem for til træning, fortæller Jakob Michelsen.
Er det en længere prøvetræning eller er han rejst hjem igen?
– Nej. Han kom aftenen før, og returbilletten var til lige efter kampen, så han blev hentet i lufthavnen og kørt direkte tilbage efter kampen. Han hjalp os, og vi hjalp ham. Frederik har brug for spilletid efter en lang periode uden kampe, og vi havde brug for en angriber. Derfor kunne det hænge sammen.
Er det så en spiller, der kunne komme til HamKam?
– Som udgangspunkt var det ikke med henblik på en kontrakt. Det var en situation, hvor vi ser hinanden an. Men vi må se, hvad der sker. Sådan er det altid i fodbold. Vi havde et behov for at se Frederik an, fordi det nytter ikke at se noget video, der ligger halvandet år tilbage, og han havde behov for at spille kampe på grund af hans skade. Det var bare oplagt for begge parter.
HamKam gør sig i den bedste norske række, hvor klubben i fjor sluttede som nummer 12. I truppen har klubben også den tidligere Superliga-bomber Pål Alexander Kirkevold, og som Michelsen siger, så må tiden vise, om Kirkevold og Heiselberg skal danne angriberduo for HamKam i fremtiden.
I FC Midtjylland står Frederik Heiselberg, 22 år, noteret for et mål i 12 førsteholdskampe, mens han dog tidligere har været en flittig målscorer på U19-holdet. Han var i sidste sæson udlejet til AC Horsens og har før været udlejet til FC Fredericia.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM