Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an

Frederik Heiselberg kan være på vej væk fra FC Midtjylland. Fredag spillede han testkamp for en anden klub.



Frederik Heiselberg har ikke set banen for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, og Tipsbladet kunne i januar fortælle, at angriberen sammen med sine agenter havde fået lov til at kigge sig om efter en ny klub.

Nu er han så pludselig dukket op i Norge.

I hvert fald var den 22-årige Frederik Heiselberg i HamKams startopstilling til en testkamp mod Fredrikstad fredag eftermiddag. Det fremgår af HamKams egne kanaler.

Tipsbladet har været i kontakt med HamKams danske cheftræner Jakob Michelsen, der fortæller om, hvorfor det er tilfældet.

– Vi har udlejet en angriber til Polen og havde to skadede og en syg angriber, så vi stod og manglede en angriber. Jeg har det rigtig godt med Frederiks agent, og han ville gerne vise sig frem, og vi har haft kig på ham tidligere. Derfor var det oplagt at flyve ham ind og se ham i kamp frem for til træning, fortæller Jakob Michelsen.

Er det en længere prøvetræning eller er han rejst hjem igen? 

– Nej. Han kom aftenen før, og returbilletten var til lige efter kampen, så han blev hentet i lufthavnen og kørt direkte tilbage efter kampen. Han hjalp os, og vi hjalp ham. Frederik har brug for spilletid efter en lang periode uden kampe, og vi havde brug for en angriber. Derfor kunne det hænge sammen. 

Er det så en spiller, der kunne komme til HamKam? 

– Som udgangspunkt var det ikke med henblik på en kontrakt. Det var en situation, hvor vi ser hinanden an. Men vi må se, hvad der sker. Sådan er det altid i fodbold. Vi havde et behov for at se Frederik an, fordi det nytter ikke at se noget video, der ligger halvandet år tilbage, og han havde behov for at spille kampe på grund af hans skade. Det var bare oplagt for begge parter. 

HamKam gør sig i den bedste norske række, hvor klubben i fjor sluttede som nummer 12. I truppen har klubben også den tidligere Superliga-bomber Pål Alexander Kirkevold, og som Michelsen siger, så må tiden vise, om Kirkevold og Heiselberg skal danne angriberduo for HamKam i fremtiden. 

I FC Midtjylland står Frederik Heiselberg, 22 år, noteret for et mål i 12 førsteholdskampe, mens han dog tidligere har været en flittig målscorer på U19-holdet. Han var i sidste sæson udlejet til AC Horsens og har før været udlejet til FC Fredericia. 



FC Københavns medejerskab godkendes

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

– Han vil være i store problemer

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball