Jakob Michelsen ser FC Midtjylland-angriber an

Frederik Heiselberg kan være på vej væk fra FC Midtjylland. Fredag spillede han testkamp for en anden klub.



Frederik Heiselberg har ikke set banen for FC Midtjyllands førstehold i denne sæson, og Tipsbladet kunne i januar fortælle, at angriberen sammen med sine agenter havde fået lov til at kigge sig om efter en ny klub.

Nu er han så pludselig dukket op i Norge.

I hvert fald var den 22-årige Frederik Heiselberg i HamKams startopstilling til en testkamp mod Fredrikstad fredag eftermiddag. Det fremgår af HamKams egne kanaler.

Tipsbladet har været i kontakt med HamKams danske cheftræner Jakob Michelsen, der fortæller om, hvorfor det er tilfældet.

– Vi har udlejet en angriber til Polen og havde to skadede og en syg angriber, så vi stod og manglede en angriber. Jeg har det rigtig godt med Frederiks agent, og han ville gerne vise sig frem, og vi har haft kig på ham tidligere. Derfor var det oplagt at flyve ham ind og se ham i kamp frem for til træning, fortæller Jakob Michelsen.

Er det en længere prøvetræning eller er han rejst hjem igen? 

– Nej. Han kom aftenen før, og returbilletten var til lige efter kampen, så han blev hentet i lufthavnen og kørt direkte tilbage efter kampen. Han hjalp os, og vi hjalp ham. Frederik har brug for spilletid efter en lang periode uden kampe, og vi havde brug for en angriber. Derfor kunne det hænge sammen. 

Er det så en spiller, der kunne komme til HamKam? 

– Som udgangspunkt var det ikke med henblik på en kontrakt. Det var en situation, hvor vi ser hinanden an. Men vi må se, hvad der sker. Sådan er det altid i fodbold. Vi havde et behov for at se Frederik an, fordi det nytter ikke at se noget video, der ligger halvandet år tilbage, og han havde behov for at spille kampe på grund af hans skade. Det var bare oplagt for begge parter. 

HamKam gør sig i den bedste norske række, hvor klubben i fjor sluttede som nummer 12. I truppen har klubben også den tidligere Superliga-bomber Pål Alexander Kirkevold, og som Michelsen siger, så må tiden vise, om Kirkevold og Heiselberg skal danne angriberduo for HamKam i fremtiden. 

I FC Midtjylland står Frederik Heiselberg, 22 år, noteret for et mål i 12 førsteholdskampe, mens han dog tidligere har været en flittig målscorer på U19-holdet. Han var i sidste sæson udlejet til AC Horsens og har før været udlejet til FC Fredericia. 







LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Han ender i Premier League

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Tottenham under stregen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København