Jakob Michelsen: ‘Skal være Superliga-træner igen’

Jakob Michelsen leverer resultater, som er over det forventede i HamKam.



Det går godt for Jakob Michelsen i HamKam. Mildt sagt.

I de sidste par kampe i Eliteserien er der skabt mirakuløse resultater med først uvirkelige 7-1 over Sarpsborg og siden en måske endnu større sensation, da den lille klub slog den altdominerende storklub i Norge, de norske mestre fra Bodø/Glimt, med 1-0.

HamKam er tilmed ubesejrede i de seneste fem kampe i den bedste norske række og ligger inden weekendens runde på en flot ottendeplads.

– Det er et resultat af, at vi har holdt fast i vores koncept og giver spillerne en tro på tingene. Vi har været uheldige med smalle nederlag, men har hele tiden arbejdet stædigt videre og bygget på vores sidste sæson, hvor vi igen overlevede på trods af et af ligaens mindste budgetter, så det er vi selvfølgelig glade for, siger Jakob Michelsen og sætter flere ord på de seneste store resultater.

– Jamen, det er jo to freak-resultater. I HamKam handler det først og fremmest om at overleve, og det gør det for så vidt stadig, det er der intet overraskende i på grund af budgettet, så det er selvfølgelig sejre, vi er stolte af.

Foto: HamKam

– Det er ikke altid, man kan forudse kampes udvikling, og det er jo vanvittigt at føre 5-0 i pausen og vinde 7-1 over Sarpsborg dagen før nationaldagen i Norge, og når vi slår Bodø som det eneste hold – endda fortjent – kan vi da ikke være andet end tilfredse, lad mig sige det sådan. Det sker så at sige aldrig, forklarer cheftræneren Hamarkameratene, som er klubbens fulde navn. 

Den danske cheftræner kører på tredje sæson i HamKam, som han kom til efter stor succes i Superligaen.

Herhjemme havde han nemlig manifesteret sit navn i den bedste liga ved at skaffe Sønderjyske det bedste resultat i klubbens historie med sølvmedaljer, og det bragte ham til et job i Hammarby, inden OB i 2018 gjorde ham til cheftræner.

Ifølge Superstats har Jakob Michelsen stået i spidsen for 147 kampe i Superligaen og har et snit på 1,49 point. Det indebærer blandt andet det bedste OB-resultat i 13 år med en tredjeplads i grundspillet og eneste optræden i mesterskabsspillet.

Hans kontrakt i HamKam blev senest forlænget i oktober – men kun for et år. Det var efter eget valg.

– Jeg er enormt glad for at være i HamKam, og som familie trives vi rigtig godt og skal også snart være forældre til endnu et barn, så der er nok at se til, og det er dejligt med masser at lave. Jeg valgte, at det kun skulle være en forlængelse på et år, fordi jeg gerne vil se, hvordan tingene udvikler sig. Vi skal lægge på hele tiden, og så længe vi gør det, og min familie er glad, så er vi det rigtige sted, lyder det fra Jakob Michelsen.

Foto: HamKam

Det er dog ikke ensbetydende med, at vi ikke får ham at se i Superligaen igen.

– Nej, nej. Når man er ude, får man en masse oplevelser og erfaringer fra andre kulturer, og det giver et stort netværk samt nye impulser og inspiration, men der er også afsavn. Sådan var det også, da vi var i Afrika. Vi har det godt her, og jeg nyder at gå på arbejde i en klub, hvor vi har spillet over par hvert år og solgt spillere for 40 millioner kroner, men der kommer da en dag, hvor jeg igen skal være Superliga-træner.

– Men jeg er ikke typen, der går op i karriereplanlægning, fordi det er umuligt i denne verden. Vi har alle sammen ambitioner, og som træner handler det om at ride, hvor man er. Jeg har altid leveret resultater i alle de klubber, jeg har været i, og der har da været forespørgsler fra Superliga-klubber og fra klubber i andre lande, men det handler også meget om timing, lyder det fra den 43-årige Jakob Michelsen, som stadig har fingeren på pulsen i Superligaen.

– Jeg følger Superligaen meget tæt og har altid haft succes derhjemme, så jeg vil da holde mine døre åbne for en retur en dag.

Foreløbig skal han skabe flere sensationer i Norge.







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Overraskende U21-trupudtagelse

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Sådan har du aldrig set dem før

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe