Jakob Poulsen om exit: FCM-forklaring skuffede mig

Jakob Poulsen var skuffet over den forklaring, FC Midtjylland kom med, da han i sin tid blev degraderet.



Jakob Poulsen var i flere sæsoner en nøglespiller i FC Midtjylland, men for knap halvandet år den dengang 36-årige midtbanespiller ikke længere i planerne på Heden og skulle videre. Og det var han ikke selv glad for.

Som gæst i programmet Offside husker Jakob Poulsen tilbage på bruddet med midtjyderne og forklarer, at han var “sur, frustreret og overrasket”.

Især er den tidligere landsholdsspiller skuffet over, at FC Midtjylland begrundede beslutningen om at degradere ham med, at niveauet var faldet.
 
– Det kan godt være at nogen var på vej til at overhale mig. Det vil jeg ikke sige, at de ikke var. Men jeg synes, det var underligt at gå fra at have spillet en rigtig, rigtig god pokalfinale, og så møder man ind en måned eller to senere og er femtevalg i stedet for måske at være førstevalg. Jeg tænker ikke, at niveauet var faldet så hurtigt. Jeg var skuffet over, at det blev sagt, at det var på grund af niveauet, fordi det er ikke mit indtryk, at det kun var derfor, siger Jakob Poulsen til Offside.

Spurgt af Bo Henriksen, om det var en politisk beslutning, er svaret også klart.

– Det var det også i hvert fald, tror jeg, siger Jakob Poulsen og forklarer, at FC Midtjylland nok ville satse på yngre spillere. 

Efter en sæson i australsk fodbold valgte Jakob Poulsen i foråret at lægge støvlerne på hylden som 36-årig. I løbet af karrieren nåede han at repræsentere Esbjerg fB, sc Heerenveen, AGF, FC Midtjylland, AS Monaco og Melbourne Victory.

Se hele klippet, hvor Jakob Poulsen taler om bruddet med FC Midtjylland, i videoen øverst i artiklen.





Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark