Jakob Poulsen om exit: FCM-forklaring skuffede mig

Jakob Poulsen var skuffet over den forklaring, FC Midtjylland kom med, da han i sin tid blev degraderet.



Jakob Poulsen var i flere sæsoner en nøglespiller i FC Midtjylland, men for knap halvandet år den dengang 36-årige midtbanespiller ikke længere i planerne på Heden og skulle videre. Og det var han ikke selv glad for.

Som gæst i programmet Offside husker Jakob Poulsen tilbage på bruddet med midtjyderne og forklarer, at han var “sur, frustreret og overrasket”.

Især er den tidligere landsholdsspiller skuffet over, at FC Midtjylland begrundede beslutningen om at degradere ham med, at niveauet var faldet.
 
– Det kan godt være at nogen var på vej til at overhale mig. Det vil jeg ikke sige, at de ikke var. Men jeg synes, det var underligt at gå fra at have spillet en rigtig, rigtig god pokalfinale, og så møder man ind en måned eller to senere og er femtevalg i stedet for måske at være førstevalg. Jeg tænker ikke, at niveauet var faldet så hurtigt. Jeg var skuffet over, at det blev sagt, at det var på grund af niveauet, fordi det er ikke mit indtryk, at det kun var derfor, siger Jakob Poulsen til Offside.

Spurgt af Bo Henriksen, om det var en politisk beslutning, er svaret også klart.

– Det var det også i hvert fald, tror jeg, siger Jakob Poulsen og forklarer, at FC Midtjylland nok ville satse på yngre spillere. 

Efter en sæson i australsk fodbold valgte Jakob Poulsen i foråret at lægge støvlerne på hylden som 36-årig. I løbet af karrieren nåede han at repræsentere Esbjerg fB, sc Heerenveen, AGF, FC Midtjylland, AS Monaco og Melbourne Victory.

Se hele klippet, hvor Jakob Poulsen taler om bruddet med FC Midtjylland, i videoen øverst i artiklen.





Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’