Jakob Poulsen om exit: FCM-forklaring skuffede mig

Jakob Poulsen var skuffet over den forklaring, FC Midtjylland kom med, da han i sin tid blev degraderet.



Jakob Poulsen var i flere sæsoner en nøglespiller i FC Midtjylland, men for knap halvandet år den dengang 36-årige midtbanespiller ikke længere i planerne på Heden og skulle videre. Og det var han ikke selv glad for.

Som gæst i programmet Offside husker Jakob Poulsen tilbage på bruddet med midtjyderne og forklarer, at han var “sur, frustreret og overrasket”.

Især er den tidligere landsholdsspiller skuffet over, at FC Midtjylland begrundede beslutningen om at degradere ham med, at niveauet var faldet.
 
– Det kan godt være at nogen var på vej til at overhale mig. Det vil jeg ikke sige, at de ikke var. Men jeg synes, det var underligt at gå fra at have spillet en rigtig, rigtig god pokalfinale, og så møder man ind en måned eller to senere og er femtevalg i stedet for måske at være førstevalg. Jeg tænker ikke, at niveauet var faldet så hurtigt. Jeg var skuffet over, at det blev sagt, at det var på grund af niveauet, fordi det er ikke mit indtryk, at det kun var derfor, siger Jakob Poulsen til Offside.

Spurgt af Bo Henriksen, om det var en politisk beslutning, er svaret også klart.

– Det var det også i hvert fald, tror jeg, siger Jakob Poulsen og forklarer, at FC Midtjylland nok ville satse på yngre spillere. 

Efter en sæson i australsk fodbold valgte Jakob Poulsen i foråret at lægge støvlerne på hylden som 36-årig. I løbet af karrieren nåede han at repræsentere Esbjerg fB, sc Heerenveen, AGF, FC Midtjylland, AS Monaco og Melbourne Victory.

Se hele klippet, hvor Jakob Poulsen taler om bruddet med FC Midtjylland, i videoen øverst i artiklen.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Elfenbenskysten – Ecuador

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Lurer på PSG-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen