Jakob Poulsen om exit: FCM-forklaring skuffede mig

Jakob Poulsen var skuffet over den forklaring, FC Midtjylland kom med, da han i sin tid blev degraderet.



Jakob Poulsen var i flere sæsoner en nøglespiller i FC Midtjylland, men for knap halvandet år den dengang 36-årige midtbanespiller ikke længere i planerne på Heden og skulle videre. Og det var han ikke selv glad for.

Som gæst i programmet Offside husker Jakob Poulsen tilbage på bruddet med midtjyderne og forklarer, at han var “sur, frustreret og overrasket”.

Især er den tidligere landsholdsspiller skuffet over, at FC Midtjylland begrundede beslutningen om at degradere ham med, at niveauet var faldet.
 
– Det kan godt være at nogen var på vej til at overhale mig. Det vil jeg ikke sige, at de ikke var. Men jeg synes, det var underligt at gå fra at have spillet en rigtig, rigtig god pokalfinale, og så møder man ind en måned eller to senere og er femtevalg i stedet for måske at være førstevalg. Jeg tænker ikke, at niveauet var faldet så hurtigt. Jeg var skuffet over, at det blev sagt, at det var på grund af niveauet, fordi det er ikke mit indtryk, at det kun var derfor, siger Jakob Poulsen til Offside.

Spurgt af Bo Henriksen, om det var en politisk beslutning, er svaret også klart.

– Det var det også i hvert fald, tror jeg, siger Jakob Poulsen og forklarer, at FC Midtjylland nok ville satse på yngre spillere. 

Efter en sæson i australsk fodbold valgte Jakob Poulsen i foråret at lægge støvlerne på hylden som 36-årig. I løbet af karrieren nåede han at repræsentere Esbjerg fB, sc Heerenveen, AGF, FC Midtjylland, AS Monaco og Melbourne Victory.

Se hele klippet, hvor Jakob Poulsen taler om bruddet med FC Midtjylland, i videoen øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Danske klubber scorer millioner på VM

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?