Der var slet ingen grænser for, hvor god Jakub Sylvestr så ud efter sine første to kampe for AaB, og hvor genial sportsdirektør Allan Gaarde fremstod som manden, der havde hentet den slovakiske angriber.
Efter to kampe havde Jakub Sylvestr scoret fire mål. Siden er det blot blevet til et enkelt mål på straffespark, og det daterer sig tilbage til 19. marts. Det fusede med andre ord hurtigt ud for angriberen, der kom til AaB fra FC Nürnberg.
Ved årsskiftet udløber Jakub Sylvestrs aftale med AaB, og den bliver ikke forlænget.
– Jeg forlader AaB, når min kontrakt udløber. Jeg indgik en et-årig aftale med AaB, og jeg har været glad for at være i klubben, men nu skal jeg videre. Aftalen bliver med 100 procent sikkerhed ikke forlænget, siger Jakub Sylvestr til tipsbladet.dk.
Han ser tilbage på en uforglemmelig start i AaB, som desværre for slovakken ikke blev fulgt op.
– Jeg fik en god start og scorede en masse mål, men efterfølgende har det ikke været så godt. Det vil være forkert at påstå andet. Det var en fantastisk følelse at få sådan en start i en helt ny klub. Det betyder alt for en angriber at score, og det gav mig en masse selvtillid at score så mange mål i starten. Desværre har jeg ikke kunnet følge op på det, lyder det fra den snart forhenværende AaB-angriber.
Jakub Sylvestr er blot startet inde i en enkelt Superliga-kamp i denne sæson, og hans rolle er gradvist blevet mindre og mindre på AaB-mandskabet. Der er imidlertid ingen sure miner fra slovakken.
Han bebrejder udelukkende sig selv det mislykkede AaB-ophold.
– Jeg har ikke spillet så mange kampe på det seneste, og i virkeligheden kan jeg kun takke mig selv. Hvis jeg var fortsat med at score, havde jeg også spillet, men jeg gav træneren en mulighed for at bænke mig. Det er trist, men jeg kan som sagt ikke bebrejde nogen udover mig selv, siger Jakub Sylvestr og tilføjer:
– Jeg føler mig ikke ramt på selvtilliden, og jeg ved, at fodbold nogle gange er et mærkeligt spil. Det kan være, jeg blot skal bruge et enkelt minut på banen for at score. På den måde handler fodbold lige så meget om tal og statistik som om præstationer, og hvis jeg scorer, ser jeg god ud på papiret, selv om jeg ikke nødvendigvis har spillet en god kamp. Men sådan er det jo også omvendt.
Angriberen understreger, at han udelukkende har godt at sige om AaB, og han har stor respekt for den måde, man prioriterer talentarbejdet i dansk fodbold.
– AaB er en god klub. Det er en storklub i Danmark, og det er en klub, man kender i udlandet og kan huske for blandt andet Champions League. Forskellen på tyske klubber og danske klubber er, at man i Danmark tager sig mere tid til at udvikle unge spillere. Det synes jeg er en god ting, for man skal være tålmodig med unge spillere. Det er man i AaB, hvor man har mange talentfulde spillere, siger han.
For Jakub Sylvestrs vedkommende resterer der stadig seks Superliga-kampe og en pokalkamp, før han takker af i AaB, og det fokuserer han mere på end den klubjagt, der står for døren i det nye år.
– Jeg ved ikke, hvad der skal ske efter 1. januar, og jeg forsøger ikke at tænke for meget på det. Jeg koncentrerer mig om at slutte godt af i AaB, og så må jeg se på, hvilke muligheder der dukker op, siger Jakub Sylvestr.
I sæsonen 13/14 blev Jakub Sylvestr delt topscorer i 2. Bundesligaen med 15 mål.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter: Solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
