Jallow vil væk fra Brøndby

Ousman Jallow er træt af manglende spilletid i Brøndby, så nu vil han væk. Måske allerede til januar.



Ousman Jallow har spillet 12 Superliga-kampe i denne sæson uden at score ét eneste mål. På det seneste har Alexander Farnerud, Brent McGrath og Nicolaj Agger da også overhalet ham i kampen om spilletid i Brøndby.

Jallow fik dog godt en halv times spil seneste mod Horsens, men et hævet knæ holder ham formentlig ude af AaB-kampen søndag. Det efterlader kun to kampe for Jallow at spille sig ind i varmen hos Henrik Jensen, og gambianeren hælder mere og mere imod, at han bliver nødt til at skifte klub. For til sommer udløber hans kontrakt.

– Forhåbentlig kan jeg komme væk fra Brøndby, selv om det er en god klub, og jeg elsker fansene. Men når jeg ikke spiller, må jeg væk, for spilletiden er det vigtigste. Min kontrakt løber ud, og jeg har mange muligheder, for der er stor interesse for mig, siger Ousman Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ousman Jallow færdig i Brøndby til sommer

Hvor karrieren skal fortsætte for Ousman Jallow er stadig usikkert, men selv hælder han imod en kontrakt i et andet land, en anden liga. Måske allerede til vinter.

– Jeg tror helst, at jeg vil til et andet land. Men man ved aldrig, hvad der sker. Jeg vil gerne til en klub, der er god for mig, og hvor jeg kan få god hjælp af mine holdkammerater. Og ikke mindst masser af spilletid, for det er vigtigt for at få succes. Hvis der kommer et godt tilbud til vinter, så kan det godt være, at jeg vil skifte allerede der, siger Jallow.

Ousman Jallow kom til Brøndby i 2008.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Argentina – Østrig

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Slagter stjerner: Noget lort!

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

I dialog med Steve Cooper

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sender opfordring til Superliga-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn