Jallow vil væk fra Brøndby

Ousman Jallow er træt af manglende spilletid i Brøndby, så nu vil han væk. Måske allerede til januar.



Ousman Jallow har spillet 12 Superliga-kampe i denne sæson uden at score ét eneste mål. På det seneste har Alexander Farnerud, Brent McGrath og Nicolaj Agger da også overhalet ham i kampen om spilletid i Brøndby.

Jallow fik dog godt en halv times spil seneste mod Horsens, men et hævet knæ holder ham formentlig ude af AaB-kampen søndag. Det efterlader kun to kampe for Jallow at spille sig ind i varmen hos Henrik Jensen, og gambianeren hælder mere og mere imod, at han bliver nødt til at skifte klub. For til sommer udløber hans kontrakt.

– Forhåbentlig kan jeg komme væk fra Brøndby, selv om det er en god klub, og jeg elsker fansene. Men når jeg ikke spiller, må jeg væk, for spilletiden er det vigtigste. Min kontrakt løber ud, og jeg har mange muligheder, for der er stor interesse for mig, siger Ousman Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ousman Jallow færdig i Brøndby til sommer

Hvor karrieren skal fortsætte for Ousman Jallow er stadig usikkert, men selv hælder han imod en kontrakt i et andet land, en anden liga. Måske allerede til vinter.

– Jeg tror helst, at jeg vil til et andet land. Men man ved aldrig, hvad der sker. Jeg vil gerne til en klub, der er god for mig, og hvor jeg kan få god hjælp af mine holdkammerater. Og ikke mindst masser af spilletid, for det er vigtigt for at få succes. Hvis der kommer et godt tilbud til vinter, så kan det godt være, at jeg vil skifte allerede der, siger Jallow.

Ousman Jallow kom til Brøndby i 2008.





Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Cristiano Ronaldo i optur

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

AGF kan ende med millionregning, men…

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

FCK og FCM vil have AGF-stjerne