Kalder bejler til dansk klub kriminel og løgner

Klubejer Klaus-Dieter Müller mener, at en af de lokale folk, der vil købe Jammerbugt, lyver for ham.



Bølgerne går højt i og omkring 1.-divisionsklubben Jammerbugt FC.

Klubejer Klaus-Dieter Müller har været under heftig beskydning fra flere sider, fordi der har været problemer med udbetaling af løn til spillere og afbetaling af gæld til kreditorer.

Nu skyder tyskeren selv med skarpt, og det går ud over forretningsmanden Per Mariager, der står i spidsen for en lokal gruppe, som har tilbudt Müller at købe 1.-divisionsklubben.

Det sker i et interview med fodboldmediet bold.dk.

– Der var en fyr, der fortalte mig løgne, siger Klaus-Dieter Müller ifølge bold.dk med henvisning til Per Mariager.

– Han leger med idéen om at komme ind i klubben, men hvis der kommer en seriøs dansk forretningsmand, så er jeg altid åben, fordi jeg kan godt lide idéen om at have en dansk partner, men det skal være seriøst, og vedkommende skal være i stand til at gå ind med seriøse intentioner.

– Fyren, der ville købe en andel i klubben, er en løgner, siger Müller.

Per Mariager og gruppen, han er en del af, har budt en million kroner for Jammerbugt FC, har forretningsmanden tidligere fortalt Nordjyske.

Det bud blev dog afvist af Klaus-Dieter Müller, som angiveligt vil have 1,2 millioner euro for klubben, som han købte sidste år.

Per Mariager blev i den forbindelse bedt om at overføre en sum penge til Klaus-Dieter Müller for at bevise, at han var i stand til at betale en potentiel købesum.

Det afviste han og resten af gruppen, og hele tvisten omkring buddet er ifølge Per Mariager årsagen til, at han nu bliver kaldt løgner, fortæller han til bold.dk og slår fast, at han tager kritikken stille og roligt.

Fordi Per Mariager har stået bag virksomheder, der er gået konkurs, bliver han desuden kaldt “nærmest kriminel” af Klaus-Dieter Müller.

Jammerbugt har ikke kun problemer uden for kridtstregerne. Klubben er sidst i 1. division. Undervejs i sæsonen har nordjyderne sagt farvel til et hav af spillere, som er blevet erstattet af spillere fra især afrikanske lande.

Også Bo Zinck, der gennem mange år har været cheftræner i klubben, har sagt farvel.

/ritzau





KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..