Jammerligt – han er totalt blottet for selvtillid!

Vi er klar med dommen efter opgøret mellem Vejle Boldklub og Silkeborg IF.



Vejle Boldklub – Silkeborg IF 2-0 (1-0)
1-0 Dimitris Emmanouilidis (43.)
2-0 Raul Albentosa (80.)

Kampens bedste:
Vejle Boldklub:
Vejle Boldklub var flere gange på hælene i opgøret, men det er en rigtig god målmand, man har fundet i Nathan Trott, og han leverede et par rigtigt gode og vigtige redninger i opgøret mod Silkeborg. Vejle leverede en god holdindsats, men især manden i kassen fortjener ros.

Også Thomas Gundelund fortjener at blive nævnt for en stærk præstation på højre wing back.

Silkeborg IF:
Det var præstationer på det jævne for Silkeborg-holdet, der skuffede i Vejle. Nuvel, to afslutninger på stangen, men alligevel ikke nogen stor præstation for Kent Nielsens mandskab, der er startet foråret med to nederlag i to kampe.

Nederlaget kan bestemt ikke lastes målmand Nicolai Larsen, der spillede en rigtig god kamp for midtjyderne. Han havde flere store redninger i kampen, og så plukkede han også et straffespark til sidst .

Kampens værste:
Da Tonni Adamsen startede sin karriere i Silkeborg IF, scorede han masser af mål på få minutter. Men siden han blev førstevalget i angrebet efter salget af Nicklas Helenius, er det galt for Tonni Adamsen.

Den ellers så teknisk stærke angriber laver gode ting i kampene, og mod Vejle havde han også nogle gode løb, men han er alt, alt for uskarp foran modstanderens mål. Adamsen, der mod VB lå som 10’er, er totalt blottet for selvtillid for tiden, og han træffer alle de forkerte beslutninger på banens sidste tredjedel.

Adamsen havde flere gange mulighed for at afslutte, men lavede i stedet en dårlig aflevering – værst var det i første halvleg, hvor han selv var helt fri og havde to muligheder – skyd selv eller spil bolden på tværs til Alexander Lind. Han valgte en defensiv løsning og afleverede bolden bag Lind, så det i stedet for et nemt mål blev til en clearing. Skidt kamp af Adamsen.

I anden halvleg havde han en rigtig god afslutning med højre, der tog stolpen og trillede på stregen, inden den gik ud til målspark. Symptomatisk for Tonni Adamsens sæson.

Kampens detalje:
Teknisk var det en sublim afslutning, da Dimitris Emmanouilidis sparkede Vejle Boldklub foran med 1-0 mod Silkeborg sidst i første halvleg. Men det var endnu bedre at se, hvordan scoringen tydeligt berørte grækeren – det var hans første scoring siden 2022, da han i januar 2023 blev korsbåndsskadet på en træningslejr – og der blev skreget følelser ud til publikum.





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!