• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Jacob Quvang

Jan Bech afslører: Er selv med i træner-jagt

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Selv om Jan Bech Andersen i en nær fremtid mister aktiemajoriteten i Brøndby, så er han med i arbejdet mod at finde en ny Brøndby-træner.

Af Jacob Quvang

Jan Bech Andersen kan snart ikke længere kalde sig for bestyrelsesformand og majoritetsejer af Brøndby. Når salget til Global Football Holdings (GFH) som ventet går igennem i en nær fremtid, mister rigmanden sin aktiemajoritet i klubben, og så vil han fremover "kun" være bestyrelsesformand. 

Det er dog ikke sådan, at Jan Bech Andersen har mistet sin indflydelse. Over for Tipsbladet bekræfter han, at han har en finger med i spillet i det arbejde, der lige nu består i at finde en ny cheftræner, efter Brøndby og Niels Frederiksen gik hver til sit tidligere i november.

- Der er flere inde over det inklusive mig selv. Med hensyn til tidsramme så er det korte svar, at vi skal skynde os langsomt. Men det er så vigtig en post, at grundighed kommer før hurtighed. Lige her kan hastværk være lastværk, forklarer han. 

Tidligere har klubbens sportschef Carsten V. Jensen været ude og udtale, at han ikke sidder alene med beslutningen om, hvem der fremover skal være frontmand på sidelinjen, når Brøndby skal kæmpe sig op i tabellen. Lige nu er der larmende tavshed omkring processen, og ud fra Jan Bechs ord kan der gå noget tid, før en ny cheftræner bliver præsenteret.

- Det er sørgeligt 
En eventuel ny cheftræner vil komme til en klub, hvor fanbasen lige nu er splittet. Der er mange modstandere af Jan Bech Andersens salg til investorgruppen GFH, og utilfredsheden kom igen til udtryk, da Brøndbys kvindehold mødte Fortuna Hjørring i søndags. Her beretter radiovært Amalie Bremer, der var til stede til kampen, på sin private Twitter-profil, at en gruppe Brøndby-tilhængere var mødt op til kampen med slagråbene: "Jan Bech, du har solgt din sjæl!". 

Tweetet fik Jan Bech Andersen til tasterne søndag eftermiddag, hvor han forsvarer salget af klubben med, at Brøndby stirrede ind i en konkurs. 

Tipsbladet har tirsdag været i kontakt med Jan Bech Andersen for en uddybelse af tweetet og fanprotesterne omkring ham. Mest af alt synes Brøndby-ejeren, at det er sørgeligt. 

- Jeg synes, det er meget sørgeligt, at folk vil misforstå eller simpelthen ikke forstår mekanismerne eller værre glemmer historikken. For mig/os handler det om ansvarlig ledelse og at kigge fremad. Det var der heldigvis en del, der havde forstået, for sagen er jo den, at det primært er mig, min familie og venner, der er kommet med penge de sidste tre til fire gange i forbindelse med emissioner. Når det stopper, hvad der sker der så?

- Men synes jeg, at det er sjovt og fair, at folk står og skråler, at jeg har "solgt min sjæl"? Nej. Det skal folk have lov til. Det vigtigste for mig er, at Brøndby lever og lever stærkt - uden afhængighed af en person, forklarer Jan Bech Andersen.

Hvad er det helt konkret du mener, når du skriver, at "folk vil misforstå"?

- Det er kommunikeret sådan cirka 1.000 gange med hensyn til, hvad dette betyder for Brøndby og fremtiden. Alligevel står folk og råber og har bannere med "Bevar Brøndby". Hvis ikke de har forstået budskabet efter cirka 1.000 beskeder, så må konklusionen jo være, at de har misforstået det, siger han.

Det er ikke sådan, at Brøndby lige nu er på randen af en konkurs, selv om Jan Bech Andersen i sit tweet skriver, at klubben stirrer ind i sådan en.

Regnskabet for 2022 er dog bekymrende læsning for klubben, der forventer et underskud på mellem -30 og -10 millioner kroner før skat. Her er et væsentligt forhold endda, at klubben ved udgangen af 2022 er nummer tre i Superligaen. Der er langt derop fra deres nuværende tiendeplads, som koster Brøndby adskillige millioner kroner i tabte TV-indtægter.

- Nej, vi går ikke konkurs i morgen, men det er jo offentligt kendt, hvad vores resultat forventes at være for 2022, og på et eller andet tidspunkt er kassen jo tom. I tillæg har jeg af flere omgange måtte afgive støtteerklæringer, for at klubben bevarer sin licens, fortæller Jan Bech Andersen.

I jeres seneste delårsrapport skriver I, at I forventer et underskud i 2022 på -30 og -10 millioner kroner. Lad os sige, at du endnu ikke havde fundet en køber, og at budgettet fortsætter i det niveau i fremtiden – hvor længe ville der så gå, før at kassen ville være helt tom?

- Jeg gentager blot, at enhver ansvarlig ledelse eller kaptajn handler, inden skuden går ned eller kommer tæt på, og den dialog har jeg haft et par gange, hvor folk kom med penge og troede, at vi var på fallittens rand. 

Der kommer nye ejere – måske ny kapital – men hvorfor skulle det ændre på Brøndbys driftsresultater, at de i fremtiden pludselig kører med overskud frem for underskud?

- Siden jeg kom til har vi tredoblet de kommercielle indtægter. Det tror vi på, at vi kan løfte yderligere ved investeringer i faciliteter. 

- Enhver med nogenlunde forståelse for fodboldøkonomi ved, at det er europæisk gruppespil og salg af fodboldspillere, der gør en forskel. Siden 2019 har vi både været i gruppespil og solgt spillere til to top-fem-ligaer. Det resulterede i det bedste overskud i klubbens snart 59-årige historie i 2021. 

- Vi har nu et spirende fodboldakademi, der igen producerer spillere til vores A-trup. Vi har blandt andet en 16-årig, der allerede har scoret tre mål i ligaen i indeværende sæson og ligeså vigtigt flere af samme kaliber på vej. Så vi har en begrundet tro på, at vi kan løfte transferdelen betragteligt fremover. 

- Vi får nu tilført kapital, viden og et enestående netværk. Hvis ikke vi kan kapitalisere på det, er det ikke godt nok. Det ansvar skal vi tage, forklarer Brøndbys bestyrelsesformand. 

Selv om Jan Bech Andersen med GFH's ankomst sælger ud af sine aktier, så beholder han stadig en procentdel, som gør ham til klubbens næststørste investor. Hvor stor denne del bliver, afhænger af hvor mange af klubbens godt 24.000 aktionærer, som sælger ud af deres aktier.