• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Jacob Quvang

Jan Bech skal sælge ud: Det ved han ikke endnu

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Jan Bech Andersen er endnu ikke klar over, hvor mange aktier han kommer til at sælge ud af i forbindelse med Brøndbys ejerskifte.

Af Jacob Quvang

Brøndby har torsdag offentliggjort, at klubben har modtaget et officielt købstilbud fra Global Football Holdings (GFH). 

Det er der intet overraskende i, og nu skal klubbens aktionærer tage stilling til, om de vil sælge ud af deres aktier eller forblive investor i klubben. Lige nu har klubben omkring 24.000 aktionærer, og sikkert er det, at GFH skal sikre sig en aktiemajoritet på lige over 50%. 

Dermed skal klubbens bestyrelsesformand og nuværende majoritetsaktionær Jan Bech Andersen sælge ud af sine aktier, men til klubbens hjemmeside fortæller han, at han lige nu ikke ved, hvor meget han skal sælge. 

- For at GFH skal opnå aktiemajoriteten betyder det, at de skal de købe aktier for ca. 157 mio. kr. Hvor stor en andel jeg præcist ender med at sælge, er endnu ikke afgjort, da min opgave bliver at sikre, at GFH når op på lige over 50% af aktierne. Dvs. hvis klubbens øvrige aktionærer sælger mange aktier, så skal jeg sælge færre, og hvis klubbens øvrige aktionærer sælger få aktier, så skal jeg sælge flere.

- Vi har i dag omkring 24.000 aktionærer i Brøndby IF. Det er et antal, som vidner om den enorme opbakning, der er til klubben. Det er op til den enkelte aktionær at vurdere, om de anser det for attraktivt at sælge eller forblive inde som investor i klubben, men det er bestyrelsens håb, at Brøndby IF fremadrettet fortsat vil have en bred aktionærkreds som vi har i dag, fortæller han. 

Når alt sammen er på plads, vil Jan Bech Andersen være klubbens næststørste aktionær udover GFH.