Jan Bech skal sælge ud: Det ved han ikke endnu

Jan Bech Andersen er endnu ikke klar over, hvor mange aktier han kommer til at sælge ud af i forbindelse med Brøndbys ejerskifte.



Brøndby har torsdag offentliggjort, at klubben har modtaget et officielt købstilbud fra Global Football Holdings (GFH). 

Det er der intet overraskende i, og nu skal klubbens aktionærer tage stilling til, om de vil sælge ud af deres aktier eller forblive investor i klubben. Lige nu har klubben omkring 24.000 aktionærer, og sikkert er det, at GFH skal sikre sig en aktiemajoritet på lige over 50%. 

Dermed skal klubbens bestyrelsesformand og nuværende majoritetsaktionær Jan Bech Andersen sælge ud af sine aktier, men til klubbens hjemmeside fortæller han, at han lige nu ikke ved, hvor meget han skal sælge. 

– For at GFH skal opnå aktiemajoriteten betyder det, at de skal de købe aktier for ca. 157 mio. kr. Hvor stor en andel jeg præcist ender med at sælge, er endnu ikke afgjort, da min opgave bliver at sikre, at GFH når op på lige over 50% af aktierne. Dvs. hvis klubbens øvrige aktionærer sælger mange aktier, så skal jeg sælge færre, og hvis klubbens øvrige aktionærer sælger få aktier, så skal jeg sælge flere.

– Vi har i dag omkring 24.000 aktionærer i Brøndby IF. Det er et antal, som vidner om den enorme opbakning, der er til klubben. Det er op til den enkelte aktionær at vurdere, om de anser det for attraktivt at sælge eller forblive inde som investor i klubben, men det er bestyrelsens håb, at Brøndby IF fremadrettet fortsat vil have en bred aktionærkreds som vi har i dag, fortæller han. 

Når alt sammen er på plads, vil Jan Bech Andersen være klubbens næststørste aktionær udover GFH. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Laudrup stopper på TV 2

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Her kan man se La Liga fremover