Brøndby har torsdag offentliggjort, at klubben har modtaget et officielt købstilbud fra Global Football Holdings (GFH).
Det er der intet overraskende i, og nu skal klubbens aktionærer tage stilling til, om de vil sælge ud af deres aktier eller forblive investor i klubben. Lige nu har klubben omkring 24.000 aktionærer, og sikkert er det, at GFH skal sikre sig en aktiemajoritet på lige over 50%.
Dermed skal klubbens bestyrelsesformand og nuværende majoritetsaktionær Jan Bech Andersen sælge ud af sine aktier, men til klubbens hjemmeside fortæller han, at han lige nu ikke ved, hvor meget han skal sælge.
– For at GFH skal opnå aktiemajoriteten betyder det, at de skal de købe aktier for ca. 157 mio. kr. Hvor stor en andel jeg præcist ender med at sælge, er endnu ikke afgjort, da min opgave bliver at sikre, at GFH når op på lige over 50% af aktierne. Dvs. hvis klubbens øvrige aktionærer sælger mange aktier, så skal jeg sælge færre, og hvis klubbens øvrige aktionærer sælger få aktier, så skal jeg sælge flere.
– Vi har i dag omkring 24.000 aktionærer i Brøndby IF. Det er et antal, som vidner om den enorme opbakning, der er til klubben. Det er op til den enkelte aktionær at vurdere, om de anser det for attraktivt at sælge eller forblive inde som investor i klubben, men det er bestyrelsens håb, at Brøndby IF fremadrettet fortsat vil have en bred aktionærkreds som vi har i dag, fortæller han.
Når alt sammen er på plads, vil Jan Bech Andersen være klubbens næststørste aktionær udover GFH.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW