Spillerne på det japanske fodboldlandshold vil kæmpe som ægte samuraier i mandagens ottendedelsfinale mod Kroatien. Det vil de gøre i et forsøg på at nå i en VM-kvartfinale for første gang nogensinde.
Det fortæller forsvarsveteranen Yuto Nagatomo.
Japan nåede knockout-runderne efter højst overraskende at have slået både Tyskland og Spanien og dermed sluttet som nummer et i gruppe E.
Yuto Nagatomo, som er med til VM for fjerde gang, opfordrer sine holdkammerater til at "vise samurai-ånden for hele verden" mod Kroatien.
– Før kamp ville samuraierne pudse deres våben og finpudse deres teknik. Men hvis de var bange under selve kampen, ville alt det andet være ligegyldigt, siger den tidligere Inter Milan-spiller ifølge nyhedsbureauet AFP.
– Det er det samme i fodbold. Selvfølgelig er taktik og teknik vigtigt, men hvis vi er bange, så er det lige meget, hvor meget vi har trænet i løbet af de sidste fire år, for vores teknik vil være til ingen verdens nytte.
Tre gange tidligere ved VM er japanerne nået frem til ottendedelsfinalerne, men de er endnu ikke nået frem til kvartfinalerne.
For fire år siden blev de slået ud i den første knockout-runde i Rusland, da de smed en tomålsføring væk og tabte 2-3 til Belgien i kampens døende minutter.
Nagatomo fortæller, at nederlaget har plaget hans sind de sidste fire år. Nu er han klar til at slette mindet fra hukommelsen mod Kroatien.
– De sidste fire år har været hårde for mig, men jeg tror, at vi alle er blevet bedre som spillere, siger han.
– Jeg har spillet for Japan i næsten 15 år, og så vidt, jeg kan se, er dette det stærkeste hold, vi nogensinde har haft ved et VM, tilføjer han.
Det er landstræner Hajime Moriyasus ønske, at hans spillere skal være i større boldbesiddelse mod Kroatien, end det var tilfældet i gruppekampene.
Han opfordrer dem samtidig til at vise "robusthed" uanset situationen, skriver AFP.
I den anden lejr fortæller Kroatiens landstræner, Zlatko Dalic, at holdet er fast besluttet på at fortsætte sin gode stime i international fodbold.
– Kroatien har en befolkning på fire millioner. De resultater, vi har opnået på verdensscenen, er mirakuløse, siger han ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Ved det seneste VM i 2018 blev Kroatien nummer to efter at have tabt til Frankrig i finalen.
Kroatien er desuden ubesejret i de seneste tre kampe i Qatar.
– De vil bruge samuraikriger-filosofien. Det vil vi også. Hvis vi vil gå videre, skal vi have den samme attitude, gøre vores bedste og aldrig undervurdere nogen, siger Zlatko Dalic.
I mandagens ottendedelsfinale er Kroatien favorit til at slå Japan. Kroaterne ligger nummer 12 på verdensranglisten, mens japanerne ligger nummer 24.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Chokerende, FCK – den er helt gal
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED