Japansk fan: Jeg var fascineret af Martin Jørgensen

Martin Jørgensen har en superfan i Japan. Tipsbladet talte med manden i 2013.



Når Martin Jørgensen stopper sin karriere til vinter, er det ikke kun danske fodboldfans, der vil mindes hans karriere. Jørgensen havde som bekendt en stor karriere i italiensk fodbold, men også uden for Europa har han fans. 

I november 2013 talte Tipsbladet med udenlandske fans af Superligaen, heriblandt japanske Kosuke Tobe. Han er en japansk mand, der holder med AGF, men det hele startede med Martin Jørgensen i 2002. 

I anledningen af Jørgensens karriestop bringer vi her det korte interview med Kosuke Tobe. 

BRAGT I TIPSBLADET NOVEMBER 2013

Hver dag, når det danske VM-landshold anno 2002 ankom til træningsbanerne i den japanske by Wakayama, hvor Morten Olsen og co. havde lejr, stod der hundredevis af japanske tilskuere, som jublede over danskerne. De skulle have autografer, og det fik de af landsholdet, der også spillede træningskamp mod Tunesien i Wakayama på Kimiidera Park, der var fuldt besat med 20.000 japanske fans.

Det gjorde indtryk på de danske spillere og ikke mindst journalister, der i de hjemlige medier ivrigt rapporterede om de begejstrede japanere. Men det danske landsholds indsats i Østen havde også en permanent effekt på den japanske dreng Kosuke Tobe, der fulgte ivrigt med, da Danmark nåede ottendedelsfinalen efter sejre over Uruguay og Frankrig samt uafgjort mod Senegal. I dag er Kosuke Tobe blevet 24 år gammel, og fascinationen fra VM har ført til, at han i dag holder med AGF.

– Jeg kan rigtigt godt lide Martin Jørgensen. Jeg var fascineret af hans spil under VM 2002. AGF var Martin Jørgensens hold i begyndelsen af hans karriere, og det var derfor, jeg begyndte at holde med dem, fortæller Kosuke Tobe, der allerede umiddelbart efter VM blev AGF-fan.

I dag ser han hver uge århusianernes kampe, og så holder han sig opdateret ved hjælp af klubbens officielle app og profiler på de sociale medier. Desuden har han været i Danmark, men desværre blev det ikke til nogen kampe med favoritholdet.

– Jeg var i Danmark i marts sidste år. Jeg var meget begejstret for de flotte bygninger og veje. Desuden havde landet den bedste atmosfære. Dog havde jeg ikke mulighed for at se en kamp, for Superligaen holdt vinterpause. Når jeg kommer på min næste rejse, vil jeg helt sikkert se en kamp.





Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Steve Cooper laver én ændring

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord