‘Jeg ærgrer mig over legitimiteten i VAR-systemet’

Brøndby-træner Frederik Birk fortæller til dagens træning, at han ærgerlig over, at VAR-systemet ikke har fanget de fejl, som blandt andre Jakob Sundberg har været ude og erkende.



BRØNDBY (Tipsbladet): Har Brøndby IF været heldige i forhold til kendelser?

I dette forår har dommerformand Michael Johansen til VAR-rummet erkendt, at Lyngby skulle have haft et straffespark mod Brøndby IF i et opgør, som endte 1-1 i Brøndby. Og senest har Jakob Sundberg til Tipsbladet fortalt, at FC Midtjylland skulle have haft et straffespark i opgøret mod Brøndby IF, som de danske mestre endte med at tabe med 0-2.

Så har Brøndby IF været heldige med kendelserne?

Spørgsmålet blev torsdag middag stillet til Brøndby IF-træner Frederik Birk.

– Den diskussion vil jeg ikke gå ind i, lød det i første omgang fra Frederik Birk til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.

Cheftræneren vil dog gerne gå ind i en større diskussion af videodommersystemet VAR.

– Det lyder lidt paradoksalt, at det er ærgerligt, for det er i vores favør, men det kunne også have været andre hold. Det går forhåbentlig lige op.

– Vi har jo VAR af den årsag, at det helst ikke skulle være sådan. Var det så åbenlyst, at der var et straffespark i Herning og et straffespark til Lyngby, er VAR jo sat ind til at tjekke, om det er clear and obvious, og hvis det er vurderingen efterfølgende, at det var clear and obvious en fejl, så ærgrer jeg mig på vegne af legitimiteten i VAR-systemet, fordi hvis vi ikke opfanger dem, så smuldrer legitimiteten en smule, reflekterer Frederik Birk og fortsætter:

– Nogle af jer kunne måske finde på at skrive, at det hjalp os til at komme i top seks, og det gav os et rygstød til at vinde i Midtjylland, og alle de ting kan jeg forestille mig bliver skrevet, men sagen er den, at det mere er i forhold til legitimiteten ved, at vi skal mene, at VAR giver mening for os, og et af argumenterne var, at hvis dommeren havde overset noget derinde, så kunne det laves om til den rigtige beslutning for at komme tættere på et begreb, der ikke bliver brugt, men som hedder fairness.

Skal der være VAR i dansk fodbold?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Selv om VAR altså er sat ind for at rette fejl, er det ikke 100 procent fejlfrit, når der sidder mennesker og skal vurdere, hvornår spillet skal afbrydes, og en dommer skal kaldes til skærmen. Og så er der også kendelser i gråzonen.

– Nu kunne jeg forstå på (Jakob) Sundberg, der har set den igen, at han synes, det var et straffespark (mod FCM, red.). Der er nogle andre situationer, hvor det ligger så meget i gråzonen, at hvis dommerne dømmer eller ikke dømmer det, forbliver det ved dommerskønnet. Jeg har ikke set den igen, jeg har kun set den på taktiske billeder, så jeg kan ikke give jer et større indblik i, hvad jeg synes om den sag, andet at jeg kan konstatere, hvad Sundberg har været ude og sige – at det har været en fejl, siger Frederik Birk.

Brøndby-træneren er i gang med at forberede sit mandskab på et opgør mod AGF på mandag. Her skal de blå-gule forsøge at spille sig tættere på Superligaens tredjeplads, som AGF sidder på, og som Brøndby aktuelt er tre point efter.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Silkeborg IF – FC København

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

De er tilbage i Superligaen

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid