BRØNDBY (Tipsbladet): Har Brøndby IF været heldige i forhold til kendelser?
I dette forår har dommerformand Michael Johansen til VAR-rummet erkendt, at Lyngby skulle have haft et straffespark mod Brøndby IF i et opgør, som endte 1-1 i Brøndby. Og senest har Jakob Sundberg til Tipsbladet fortalt, at FC Midtjylland skulle have haft et straffespark i opgøret mod Brøndby IF, som de danske mestre endte med at tabe med 0-2.
Så har Brøndby IF været heldige med kendelserne?
Spørgsmålet blev torsdag middag stillet til Brøndby IF-træner Frederik Birk.
– Den diskussion vil jeg ikke gå ind i, lød det i første omgang fra Frederik Birk til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Cheftræneren vil dog gerne gå ind i en større diskussion af videodommersystemet VAR.
– Det lyder lidt paradoksalt, at det er ærgerligt, for det er i vores favør, men det kunne også have været andre hold. Det går forhåbentlig lige op.
– Vi har jo VAR af den årsag, at det helst ikke skulle være sådan. Var det så åbenlyst, at der var et straffespark i Herning og et straffespark til Lyngby, er VAR jo sat ind til at tjekke, om det er clear and obvious, og hvis det er vurderingen efterfølgende, at det var clear and obvious en fejl, så ærgrer jeg mig på vegne af legitimiteten i VAR-systemet, fordi hvis vi ikke opfanger dem, så smuldrer legitimiteten en smule, reflekterer Frederik Birk og fortsætter:
– Nogle af jer kunne måske finde på at skrive, at det hjalp os til at komme i top seks, og det gav os et rygstød til at vinde i Midtjylland, og alle de ting kan jeg forestille mig bliver skrevet, men sagen er den, at det mere er i forhold til legitimiteten ved, at vi skal mene, at VAR giver mening for os, og et af argumenterne var, at hvis dommeren havde overset noget derinde, så kunne det laves om til den rigtige beslutning for at komme tættere på et begreb, der ikke bliver brugt, men som hedder fairness.
Skal der være VAR i dansk fodbold?
0 Votes
Selv om VAR altså er sat ind for at rette fejl, er det ikke 100 procent fejlfrit, når der sidder mennesker og skal vurdere, hvornår spillet skal afbrydes, og en dommer skal kaldes til skærmen. Og så er der også kendelser i gråzonen.
– Nu kunne jeg forstå på (Jakob) Sundberg, der har set den igen, at han synes, det var et straffespark (mod FCM, red.). Der er nogle andre situationer, hvor det ligger så meget i gråzonen, at hvis dommerne dømmer eller ikke dømmer det, forbliver det ved dommerskønnet. Jeg har ikke set den igen, jeg har kun set den på taktiske billeder, så jeg kan ikke give jer et større indblik i, hvad jeg synes om den sag, andet at jeg kan konstatere, hvad Sundberg har været ude og sige – at det har været en fejl, siger Frederik Birk.
Brøndby-træneren er i gang med at forberede sit mandskab på et opgør mod AGF på mandag. Her skal de blå-gule forsøge at spille sig tættere på Superligaens tredjeplads, som AGF sidder på, og som Brøndby aktuelt er tre point efter.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
FC København med overtidssejr over Randers
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Silkeborg-comeback giver håb
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Bayern slår rekord i ny storsejr
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!