BRØNDBY (Tipsbladet): Har Brøndby IF været heldige i forhold til kendelser?
I dette forår har dommerformand Michael Johansen til VAR-rummet erkendt, at Lyngby skulle have haft et straffespark mod Brøndby IF i et opgør, som endte 1-1 i Brøndby. Og senest har Jakob Sundberg til Tipsbladet fortalt, at FC Midtjylland skulle have haft et straffespark i opgøret mod Brøndby IF, som de danske mestre endte med at tabe med 0-2.
Så har Brøndby IF været heldige med kendelserne?
Spørgsmålet blev torsdag middag stillet til Brøndby IF-træner Frederik Birk.
– Den diskussion vil jeg ikke gå ind i, lød det i første omgang fra Frederik Birk til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Cheftræneren vil dog gerne gå ind i en større diskussion af videodommersystemet VAR.
– Det lyder lidt paradoksalt, at det er ærgerligt, for det er i vores favør, men det kunne også have været andre hold. Det går forhåbentlig lige op.
– Vi har jo VAR af den årsag, at det helst ikke skulle være sådan. Var det så åbenlyst, at der var et straffespark i Herning og et straffespark til Lyngby, er VAR jo sat ind til at tjekke, om det er clear and obvious, og hvis det er vurderingen efterfølgende, at det var clear and obvious en fejl, så ærgrer jeg mig på vegne af legitimiteten i VAR-systemet, fordi hvis vi ikke opfanger dem, så smuldrer legitimiteten en smule, reflekterer Frederik Birk og fortsætter:
– Nogle af jer kunne måske finde på at skrive, at det hjalp os til at komme i top seks, og det gav os et rygstød til at vinde i Midtjylland, og alle de ting kan jeg forestille mig bliver skrevet, men sagen er den, at det mere er i forhold til legitimiteten ved, at vi skal mene, at VAR giver mening for os, og et af argumenterne var, at hvis dommeren havde overset noget derinde, så kunne det laves om til den rigtige beslutning for at komme tættere på et begreb, der ikke bliver brugt, men som hedder fairness.
Skal der være VAR i dansk fodbold?
0 Votes
Selv om VAR altså er sat ind for at rette fejl, er det ikke 100 procent fejlfrit, når der sidder mennesker og skal vurdere, hvornår spillet skal afbrydes, og en dommer skal kaldes til skærmen. Og så er der også kendelser i gråzonen.
– Nu kunne jeg forstå på (Jakob) Sundberg, der har set den igen, at han synes, det var et straffespark (mod FCM, red.). Der er nogle andre situationer, hvor det ligger så meget i gråzonen, at hvis dommerne dømmer eller ikke dømmer det, forbliver det ved dommerskønnet. Jeg har ikke set den igen, jeg har kun set den på taktiske billeder, så jeg kan ikke give jer et større indblik i, hvad jeg synes om den sag, andet at jeg kan konstatere, hvad Sundberg har været ude og sige – at det har været en fejl, siger Frederik Birk.
Brøndby-træneren er i gang med at forberede sit mandskab på et opgør mod AGF på mandag. Her skal de blå-gule forsøge at spille sig tættere på Superligaens tredjeplads, som AGF sidder på, og som Brøndby aktuelt er tre point efter.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig