‘Jeg ærgrer mig over legitimiteten i VAR-systemet’

Brøndby-træner Frederik Birk fortæller til dagens træning, at han ærgerlig over, at VAR-systemet ikke har fanget de fejl, som blandt andre Jakob Sundberg har været ude og erkende.



BRØNDBY (Tipsbladet): Har Brøndby IF været heldige i forhold til kendelser?

I dette forår har dommerformand Michael Johansen til VAR-rummet erkendt, at Lyngby skulle have haft et straffespark mod Brøndby IF i et opgør, som endte 1-1 i Brøndby. Og senest har Jakob Sundberg til Tipsbladet fortalt, at FC Midtjylland skulle have haft et straffespark i opgøret mod Brøndby IF, som de danske mestre endte med at tabe med 0-2.

Så har Brøndby IF været heldige med kendelserne?

Spørgsmålet blev torsdag middag stillet til Brøndby IF-træner Frederik Birk.

– Den diskussion vil jeg ikke gå ind i, lød det i første omgang fra Frederik Birk til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.

Cheftræneren vil dog gerne gå ind i en større diskussion af videodommersystemet VAR.

– Det lyder lidt paradoksalt, at det er ærgerligt, for det er i vores favør, men det kunne også have været andre hold. Det går forhåbentlig lige op.

– Vi har jo VAR af den årsag, at det helst ikke skulle være sådan. Var det så åbenlyst, at der var et straffespark i Herning og et straffespark til Lyngby, er VAR jo sat ind til at tjekke, om det er clear and obvious, og hvis det er vurderingen efterfølgende, at det var clear and obvious en fejl, så ærgrer jeg mig på vegne af legitimiteten i VAR-systemet, fordi hvis vi ikke opfanger dem, så smuldrer legitimiteten en smule, reflekterer Frederik Birk og fortsætter:

– Nogle af jer kunne måske finde på at skrive, at det hjalp os til at komme i top seks, og det gav os et rygstød til at vinde i Midtjylland, og alle de ting kan jeg forestille mig bliver skrevet, men sagen er den, at det mere er i forhold til legitimiteten ved, at vi skal mene, at VAR giver mening for os, og et af argumenterne var, at hvis dommeren havde overset noget derinde, så kunne det laves om til den rigtige beslutning for at komme tættere på et begreb, der ikke bliver brugt, men som hedder fairness.

Skal der være VAR i dansk fodbold?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Selv om VAR altså er sat ind for at rette fejl, er det ikke 100 procent fejlfrit, når der sidder mennesker og skal vurdere, hvornår spillet skal afbrydes, og en dommer skal kaldes til skærmen. Og så er der også kendelser i gråzonen.

– Nu kunne jeg forstå på (Jakob) Sundberg, der har set den igen, at han synes, det var et straffespark (mod FCM, red.). Der er nogle andre situationer, hvor det ligger så meget i gråzonen, at hvis dommerne dømmer eller ikke dømmer det, forbliver det ved dommerskønnet. Jeg har ikke set den igen, jeg har kun set den på taktiske billeder, så jeg kan ikke give jer et større indblik i, hvad jeg synes om den sag, andet at jeg kan konstatere, hvad Sundberg har været ude og sige – at det har været en fejl, siger Frederik Birk.

Brøndby-træneren er i gang med at forberede sit mandskab på et opgør mod AGF på mandag. Her skal de blå-gule forsøge at spille sig tættere på Superligaens tredjeplads, som AGF sidder på, og som Brøndby aktuelt er tre point efter.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

I svime: Som en ny spiller

Kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Vil have ham væk fra FC København

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Froholdt på tavlen i storkamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

I chok: Har aldrig set lignende

Narteys krav til ny kontrakt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Alpha retter hård kritik

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Han har måske været lagt lidt på is

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Var direkte fra træningsbanen

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’