‘Jeg ærgrer mig over legitimiteten i VAR-systemet’

Brøndby-træner Frederik Birk fortæller til dagens træning, at han ærgerlig over, at VAR-systemet ikke har fanget de fejl, som blandt andre Jakob Sundberg har været ude og erkende.



BRØNDBY (Tipsbladet): Har Brøndby IF været heldige i forhold til kendelser?

I dette forår har dommerformand Michael Johansen til VAR-rummet erkendt, at Lyngby skulle have haft et straffespark mod Brøndby IF i et opgør, som endte 1-1 i Brøndby. Og senest har Jakob Sundberg til Tipsbladet fortalt, at FC Midtjylland skulle have haft et straffespark i opgøret mod Brøndby IF, som de danske mestre endte med at tabe med 0-2.

Så har Brøndby IF været heldige med kendelserne?

Spørgsmålet blev torsdag middag stillet til Brøndby IF-træner Frederik Birk.

– Den diskussion vil jeg ikke gå ind i, lød det i første omgang fra Frederik Birk til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.

Cheftræneren vil dog gerne gå ind i en større diskussion af videodommersystemet VAR.

– Det lyder lidt paradoksalt, at det er ærgerligt, for det er i vores favør, men det kunne også have været andre hold. Det går forhåbentlig lige op.

– Vi har jo VAR af den årsag, at det helst ikke skulle være sådan. Var det så åbenlyst, at der var et straffespark i Herning og et straffespark til Lyngby, er VAR jo sat ind til at tjekke, om det er clear and obvious, og hvis det er vurderingen efterfølgende, at det var clear and obvious en fejl, så ærgrer jeg mig på vegne af legitimiteten i VAR-systemet, fordi hvis vi ikke opfanger dem, så smuldrer legitimiteten en smule, reflekterer Frederik Birk og fortsætter:

– Nogle af jer kunne måske finde på at skrive, at det hjalp os til at komme i top seks, og det gav os et rygstød til at vinde i Midtjylland, og alle de ting kan jeg forestille mig bliver skrevet, men sagen er den, at det mere er i forhold til legitimiteten ved, at vi skal mene, at VAR giver mening for os, og et af argumenterne var, at hvis dommeren havde overset noget derinde, så kunne det laves om til den rigtige beslutning for at komme tættere på et begreb, der ikke bliver brugt, men som hedder fairness.

Skal der være VAR i dansk fodbold?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Selv om VAR altså er sat ind for at rette fejl, er det ikke 100 procent fejlfrit, når der sidder mennesker og skal vurdere, hvornår spillet skal afbrydes, og en dommer skal kaldes til skærmen. Og så er der også kendelser i gråzonen.

– Nu kunne jeg forstå på (Jakob) Sundberg, der har set den igen, at han synes, det var et straffespark (mod FCM, red.). Der er nogle andre situationer, hvor det ligger så meget i gråzonen, at hvis dommerne dømmer eller ikke dømmer det, forbliver det ved dommerskønnet. Jeg har ikke set den igen, jeg har kun set den på taktiske billeder, så jeg kan ikke give jer et større indblik i, hvad jeg synes om den sag, andet at jeg kan konstatere, hvad Sundberg har været ude og sige – at det har været en fejl, siger Frederik Birk.

Brøndby-træneren er i gang med at forberede sit mandskab på et opgør mod AGF på mandag. Her skal de blå-gule forsøge at spille sig tættere på Superligaens tredjeplads, som AGF sidder på, og som Brøndby aktuelt er tre point efter.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Norsk ekspert håner Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Supercomputer: De vinder VM