Det netop afsluttede transfervindue blev ikke det helt store festfyrværkeri, som mange Superliga-fans havde håbet på.
Og i en klumme for TV 2 Sport peger fodboldekspert Morten Bruun på, at de fleste klubber i Superligaen har hentet deres nye folk 'i mangel af bedre'. Ifølge Morten Bruun viste vinterens transfervindue sig igen udfordrende, idet markedet typisk er mere fastlåst her midtvejs i sæsonen.
Bortset fra Chelsea var der ikke så mange storklubber, der gik amok på transfermarkedet, og dermed blev der ikke skabt de ringe i vandet, der skaber bevægelse på markedet. Og den stilstand betød, at mange af Superliga-klubberne endte med at vente og vente indtil sidste øjeblik.
– Der er ingen grund til at antage, at Astrit Selmani fra Hapoel Be’er Sheva var FC Midtjyllands førstevalg på angriberposten. Der var givetvis en håndfuld spillere, som FCM hellere ville have haft. På samme måde med Viborg FF, der i sidste øjeblik hentede to angribere ind som erstatning for Jay Roy Grot. Paulinho fra den næstbedste portugisiske række og Renato Junior fra brasilianske Águas Santa. Jeg anser dem for at være lottokuponer, for Viborg har ikke haft tid til at undersøge tingene ordentligt. Så kan man se nok så meget video, lyder det fra Morten Bruun.
Fodboldkommentatoren peger desuden på den nye OB-angriber Kenneth Zohore som et andet eksempel på en spiller, der er blevet hentet på en kort kontrakt.
Morten Bruun peger dog også på, at der var visse undtagelser, eksempelvis Rasmus Thelander og Nicklas Helenius, som AaB hentede tidligt i januar, samt Diogo Goncalves og Rasmus Lauritsen, som FC København og Brøndby også købte i god før deadlinedag.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED