Det netop afsluttede transfervindue blev ikke det helt store festfyrværkeri, som mange Superliga-fans havde håbet på.
Og i en klumme for TV 2 Sport peger fodboldekspert Morten Bruun på, at de fleste klubber i Superligaen har hentet deres nye folk 'i mangel af bedre'. Ifølge Morten Bruun viste vinterens transfervindue sig igen udfordrende, idet markedet typisk er mere fastlåst her midtvejs i sæsonen.
Bortset fra Chelsea var der ikke så mange storklubber, der gik amok på transfermarkedet, og dermed blev der ikke skabt de ringe i vandet, der skaber bevægelse på markedet. Og den stilstand betød, at mange af Superliga-klubberne endte med at vente og vente indtil sidste øjeblik.
– Der er ingen grund til at antage, at Astrit Selmani fra Hapoel Be’er Sheva var FC Midtjyllands førstevalg på angriberposten. Der var givetvis en håndfuld spillere, som FCM hellere ville have haft. På samme måde med Viborg FF, der i sidste øjeblik hentede to angribere ind som erstatning for Jay Roy Grot. Paulinho fra den næstbedste portugisiske række og Renato Junior fra brasilianske Águas Santa. Jeg anser dem for at være lottokuponer, for Viborg har ikke haft tid til at undersøge tingene ordentligt. Så kan man se nok så meget video, lyder det fra Morten Bruun.
Fodboldkommentatoren peger desuden på den nye OB-angriber Kenneth Zohore som et andet eksempel på en spiller, der er blevet hentet på en kort kontrakt.
Morten Bruun peger dog også på, at der var visse undtagelser, eksempelvis Rasmus Thelander og Nicklas Helenius, som AaB hentede tidligt i januar, samt Diogo Goncalves og Rasmus Lauritsen, som FC København og Brøndby også købte i god før deadlinedag.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER