– Jeg anser dem for at være lottokuponer

Fodboldekspert Morten Bruun forholder sig en smule skeptisk overfor en række af de transfers, som Superliga-klubberne gennemførte i slutningen af vinterens transfervindue.



Det netop afsluttede transfervindue blev ikke det helt store festfyrværkeri, som mange Superliga-fans havde håbet på. 

Og i en klumme for TV 2 Sport peger fodboldekspert Morten Bruun på, at de fleste klubber i Superligaen har hentet deres nye folk 'i mangel af bedre'. Ifølge Morten Bruun viste vinterens transfervindue sig igen udfordrende, idet markedet typisk er mere fastlåst her midtvejs i sæsonen. 

Bortset fra Chelsea var der ikke så mange storklubber, der gik amok på transfermarkedet, og dermed blev der ikke skabt de ringe i vandet, der skaber bevægelse på markedet. Og den stilstand betød, at mange af Superliga-klubberne endte med at vente og vente indtil sidste øjeblik. 

– Der er ingen grund til at antage, at Astrit Selmani fra Hapoel Be’er Sheva var FC Midtjyllands førstevalg på angriberposten. Der var givetvis en håndfuld spillere, som FCM hellere ville have haft. På samme måde med Viborg FF, der i sidste øjeblik hentede to angribere ind som erstatning for Jay Roy Grot. Paulinho fra den næstbedste portugisiske række og Renato Junior fra brasilianske Águas Santa. Jeg anser dem for at være lottokuponer, for Viborg har ikke haft tid til at undersøge tingene ordentligt. Så kan man se nok så meget video, lyder det fra Morten Bruun. 

Fodboldkommentatoren peger desuden på den nye OB-angriber Kenneth Zohore som et andet eksempel på en spiller, der er blevet hentet på en kort kontrakt.

Morten Bruun peger dog også på, at der var visse undtagelser, eksempelvis Rasmus Thelander og Nicklas Helenius, som AaB hentede tidligt i januar, samt Diogo Goncalves og Rasmus Lauritsen, som FC København og Brøndby også købte i god før deadlinedag. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson