– Jeg anser dem for at være lottokuponer

Fodboldekspert Morten Bruun forholder sig en smule skeptisk overfor en række af de transfers, som Superliga-klubberne gennemførte i slutningen af vinterens transfervindue.



Det netop afsluttede transfervindue blev ikke det helt store festfyrværkeri, som mange Superliga-fans havde håbet på. 

Og i en klumme for TV 2 Sport peger fodboldekspert Morten Bruun på, at de fleste klubber i Superligaen har hentet deres nye folk 'i mangel af bedre'. Ifølge Morten Bruun viste vinterens transfervindue sig igen udfordrende, idet markedet typisk er mere fastlåst her midtvejs i sæsonen. 

Bortset fra Chelsea var der ikke så mange storklubber, der gik amok på transfermarkedet, og dermed blev der ikke skabt de ringe i vandet, der skaber bevægelse på markedet. Og den stilstand betød, at mange af Superliga-klubberne endte med at vente og vente indtil sidste øjeblik. 

– Der er ingen grund til at antage, at Astrit Selmani fra Hapoel Be’er Sheva var FC Midtjyllands førstevalg på angriberposten. Der var givetvis en håndfuld spillere, som FCM hellere ville have haft. På samme måde med Viborg FF, der i sidste øjeblik hentede to angribere ind som erstatning for Jay Roy Grot. Paulinho fra den næstbedste portugisiske række og Renato Junior fra brasilianske Águas Santa. Jeg anser dem for at være lottokuponer, for Viborg har ikke haft tid til at undersøge tingene ordentligt. Så kan man se nok så meget video, lyder det fra Morten Bruun. 

Fodboldkommentatoren peger desuden på den nye OB-angriber Kenneth Zohore som et andet eksempel på en spiller, der er blevet hentet på en kort kontrakt.

Morten Bruun peger dog også på, at der var visse undtagelser, eksempelvis Rasmus Thelander og Nicklas Helenius, som AaB hentede tidligt i januar, samt Diogo Goncalves og Rasmus Lauritsen, som FC København og Brøndby også købte i god før deadlinedag. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på varm VM-profil

FC Midtjylland får bøde på en kvart million