IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har haft et til tider ekstremt intenst 2024 med fire tætte kampe mod Brøndby IF, AGF, FC København og Randers før en sikker 3-0-sejr over Vejle.
På lange stræk har fodbold især de seneste fem uger også været sekundært efter FC Midtjylland-spilleren Kristoffer Olssons alvorlige sygdom med blodpropper i hjernen, der sendte svenskeren i respirator flere uger på hospitalet og nu til genoptræning med stor uvished om, hvor meget den unge svensker kommer sig.
Nu kulminerer Superliga-sæsonen med ti kampe om guldet, en kamp der for FC Midtjyllands vedkommende begynder med et besøg mandag eftermiddag af FC Nordsjælland, der ligger firer.
Selv om FC Nordsjælland på papiret kan nå at blande sig i topkampen, tyder meget på, at guldet skal afgøres mellem FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København, og midtjyderne skal stå på tæer efter mesterskabet, siger den formstærke målmand Jonas Lössl.
– Den her står min regning. Men jeg bliver skuffet, hvis vi ikke vinder guld. Det er mit mål. Jeg har fået bronze og sølv her, nu vil jeg vinde guld. Det skal vi gå efter, nu hvor vi er i en situation, hvor det er muligt. Det kan sagtens vise sig, at FCK eller Brøndby viser sig at være bedre end os. Det må vi se. Men jeg bliver skuffet, hvis vi ikke kan klare det, siger Jonas Lössl.
- Vi har et flot, flot pointsnit. Vi kan ikke gøre noget, hvis et af de to andre hold vinder alle ti kampe. Men vi ligger i pole position, så vi skal gå efter det, siger Jonas Lössl.
- Jeg kan kontrollere mit eget spil, være skarp og forhåbentlig bidrage med noget af det samme, som jeg har gjort hidtil her i 2024. Og så vil jeg gøre alt, jeg overhovedet kan i hele verden for at sørge for, at vi er samlet som hold og spillere. Det er de ting, der ligger inden for mit ansvarsområde.
Kan finde noget ekstra
Uden Kristoffer Olsson er FC Midtjyllands midtbanespillere på hårdt arbejde for at kompensere på banen for et sportsligt liv uden landsholdsspilleren, der spillede 1.142 minutter i ligaen for FC Midtjylland i efteråret og fungerede som opdrejningspunkt i det opbyggende spil.
Menneskeligt har tabet af svenskeren under voldsomme omstændigheder været hårdt og påvirket spillerne i klubben vidt forskelligt. Men man kan godt spille fodbold på topniveau og jagte guld samtidig med den uvished, der har præget ugerne og stadig fylder, fortæller Jonas Lössl.
- I stedet for, at det er spørgsmål om, hvorvidt vi har energien, vil jeg vende det sådan, at vi har fundet energien i det. Og at vi skal finde energien. Jeg er overbevist om, at det var det, han ville ønske af os. Det er tydeligt, at han var hjertet i vores spil i efteråret. Jeg ville ønske, han var her nu og spillede for os, men han er her ikke og får den bedste behandling, han kan, siger Jonas Lössl.
- Vi har kæmpet os til den her chance, lige meget omstændighederne må vi ikke misse det.
Noget af det, der kunne tippe de kommende to måneders guldkamp til FC Midtjyllands fordel, er offensiven.
Set fra tribunen, og i dataene, har FC Midtjyllands offensive individualister ikke strålet, som de på skift gjorde i perioder i 2023, og med et glimt i øjet opfordrer FCM-målmanden de offensive holdkammerater til at forvalte mulighederne lidt bedre i de kommende uger.
- Jeg står da også nede i mit mål og tænker som jer mandagstrænere, hvorfor de ikke sparker flere mål i kassen. Sådan tænker jeg altid, og om det så er berettiget eller ej, det ved jeg ikke, siger Jonas Lössl med et smil.
- Men jeg drømmer da om, at Aral og Dario, Ola og Cho, og hvem der ellers byder sig til deroppe, alle kommer til at shine. For vi har allerede set de kvaliteter, de har. Jeg synes, at vores offensive profiler alle har potentialet til at gå ud og lave 10 mål i de sidste 10 kampe. Så gode er de. Det ville være fedt, hvis én eller to af dem gør det, siger Jonas Lössl.
Læs også, hvordan FC Midtjylland og deres Superliga-rivaler ligger indbyrdes i økonomisk styrke.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
INTERVIEW
– Det er lort!
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
