Millionær-fest: Se Superligaens spillerbudgetter

Det er aldrig nogensinde blevet brugt flere penge på transfers og lønninger, end der bliver brugt nu i Superligaen. Få hele overblikket her.



De glade amatørdage er for længst ovre i Superligaen: Velkommen til en liga, hvor det aldrig har været dyrere at være med.

Traditionen tro har Tipsbladet gennemgået samtlige handler i Superligaens transfervindue, nærlæst årsrapporter og vendt de 12 klubbers økonomi med insidere og eksperter.

Og billedet er entydigt: Det er vanvittigt dyrt bare at være med i Superligaen, for slet ikke at tale om at købe og aflønne de spillere, der skal til for at komme højere op i hierarkiet.

Tipsbladet har set nærmere på samtlige klubber i Superligaen og dykker ned i økonomien og transfers i hver enkelt klub.

Og det er voldsomme summer, det koster især at have et tophold, hvor FC København og FC Midtjylland men efterhånden også Brøndby IF og til dels FC Nordsjælland og AGF bruger rigtig mange millioner og kan sammenligne se med traditionelt større klubber i udlandet.

Men også midterfeltet er blevet dyrt, og farligt, fordi man selv med stor budgettet omkring og over 30 millioner kroner slet ikke kan føle sig sikker på at overleve i Superligaen.

Du får en detaljeret gennemgang af hvert af de 12 hold herunder– god fornøjelse med favoritklubben og med at skæve til, hvad der sker hos konkurrenterne.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’