‘Jeg elsker den turnering’

FCK-træner Jacob Neestrup advarer mod Kolding IF, der har NordicBet Ligaens bedste defensiv.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.

Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.

Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.

– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.

Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.

Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.

– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:

– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.

Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.








Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Hylder FC København og Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen