‘Jeg elsker den turnering’

FCK-træner Jacob Neestrup advarer mod Kolding IF, der har NordicBet Ligaens bedste defensiv.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.

Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.

Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.

– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.

Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.

Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.

– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:

– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.

Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.






LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer heftig lønstigning

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

OB henter finsk landsholdsspiller

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Uventet transferdrejning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superligaen er knækket

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Arbejder på Brøndby-exit