FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.
Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.
Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.
– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.
Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.
Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.
– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:
– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.
Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Belgien – Senegal
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER