FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.
Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.
Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.
– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.
Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.
Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.
– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:
– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.
Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Bekræfter dansk kæmpetransfer
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT