‘Jeg elsker den turnering’

FCK-træner Jacob Neestrup advarer mod Kolding IF, der har NordicBet Ligaens bedste defensiv.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.

Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.

Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.

– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.

Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.

Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.

– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:

– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.

Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.






LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Klar for FC København

‘Horsens var et helvede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne