‘Jeg elsker den turnering’

FCK-træner Jacob Neestrup advarer mod Kolding IF, der har NordicBet Ligaens bedste defensiv.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København kan ikke løbe fra at være kæmpe favoritter i pokalturneringens kvartfinaler.

Her venter to opgør mod Kolding IF, der er på syvendepladsen i NordicBet Ligaen og desuden lige har fyret cheftræner Lasse Holmgaard.

Pokalen er dog traditionelt et sted for mirakler, og derfor råber man også vagt i gevær i FCK-lejren forud for lørdagens første møde i Kolding.

– Det er et meget afklaret hold, der er aggressive og direkte. De har en klar identitet, og det er et hold, som vil gøre alt for at gøre det svært for os. Jeg har stor respekt for, at de har givet så få mål og chancer væk, som de har gjort i NordicBet Ligaen. Jeg kan konstatere, at de forsvarer godt, og så vil de komme med momenter af stik, hvor de er aggressive højt oppe på banen, og så vil de forsøge at få nogle standardsituationer, som de er dygtige på. Det skal vi være klar på, siger Jacob Neestrup.

Noget tyder i hvert fald på, at FC København nok skal få deres sag for i Kolding.

Hjemmeholdet kan i denne sæson bryste sig af den bedste defensiv i NordicBet Ligaen og har blot indkasseret 12 scoringer i 18 kampe. Så FCK skal ikke umiddelbart forvente at komme til at vade i chancer mod Kolding, der har alt at spille for som underdog mod hovedstadsklubben.

– Vi har respekt for alle pokalkampe, som har deres egen charme, og hvor der altid sker overraskelser. Det er svært at svare på, hvad det er, men man kan bare konstatere, at det er sådan, pokalturneringen altid har været, og det gælder i alle lande. Når det er knald eller fald-kampe, har det bare en særlig nerve, og når en mindre klub så møder en større, er det noget specielt. Hele Kolding kan samles om den her kamp, og det giver nogle procenter ekstra til det mindre hold, siger Neestrup og tilføjer:

– Det, synes jeg, er fedt. Jeg elsker pokalturneringen, og man skal være på vagt som favorit.

Der er kickoff mellem Kolding IF og FC København klokken 14.00.






LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Manchester City – Brentford



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’