– Jeg er ligeglad med, om det hedder FCM eller BIF

Toppen i Superligaen kan næsten ikke blive tættere, efter FC Midtjylland er gået på siden af FC København. Elias Jelert ved dog ikke, om “Ulvene” er FCK’s største konkurrenter til guldet.



Tipsbladet på Frederiksberg

FC København har 33 point, FC Midtjylland har det samme efter fem ligasejre i træk, og Brøndby er to point efter.

Toppen i den danske Superliga er tæt – rigtig tæt, og for fodboldseere må det være en fornøjelse at suge dramaet til sig.

En fornøjelse er det dog ikke helt i FC København, som har inviteret særligt FC Midtjylland ind i guldvarmen igen efter et par pointtab i træk. Det er dog ikke sådan, at “Ulvene” nu er FC Københavns største konkurrenter til guldtronen. Det slog Elias Jelert fast på en kold formiddag overfor Tipsbladet og den skrevne presse.

– Det ved jeg ikke. Jeg fokuserer kun på os, og ser hvad vi kan få af point. Så er jeg lidt ligeglad med, om det hedder Midtjylland, Brøndby eller hvad det gør. Sådan er det.

– Selvfølgelig ville man gerne have været foran, det er klart. Det ser fint ud, og vi ligger oppe i toppen, så det er okay, svarer Jelert akkurat lige så køligt som temperaturen er det udenfor. 

FC København dummede sig i lørdags, hvor man tabte 2-1 til Viborg, selv om man på papiret burde have vundet ganske komfortabelt. Efterfølgende kan Jelert fortælle, at der er blevet sagt nogle ord i truppen, om hvad der skal forbedres. Spørgsmålet er så, hvad det er for nogle ord.

– Målene for eksempel, hvilke problemer det var, vi lavede der, og hvad vi skal lukke ned derfra. Med al respekt for Viborg så koster det nok lidt mere, hvis man laver en fejl mod Bayern, end det gjorde derovre. Så det var bare ikke godt nok, at vi lukkede de mål ind.

Der skal altså strammes op i FCK-forsvaret, inden man onsdag aften gæster Allianz Arena i München. Her møder FCK et tysk storhold, som ikke har tabt i 38 kampe i træk i Champions League-gruppespillet.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Kræver flere hold i Superligaen

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet