Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.
Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.
Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.
– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.
Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.
Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.
Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.
– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.
– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.
Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.
– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.
Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.
– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.
Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.
Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.
Fungerer VAR i Superligaen?
0 Votes
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
NYHEDER