Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.
Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.
Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.
– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.
Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.
Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.
Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.
– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.
– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.
Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.
– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.
Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.
– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.
Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.
Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.
Fungerer VAR i Superligaen?
0 Votes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
Steve Cooper varsler store ændringer
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT