– Jeg er så træt af VAR!

Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen kommer med stor kritik af VAR og de danske Superliga-dommere.



Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.

Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.

Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.

– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.

Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.

Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.

Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.

– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.

– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.

Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.

– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.

Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.

– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.

Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.

Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.

Fungerer VAR i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes



Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby afvist

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Neestrup erkender FCM-misundelse

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Storhylder Christian Nørgaard

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Indkalder Salah til afgørende samtale

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Et utroligt smukt mareridt!

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Køb billet til FC København i Champions League

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk