Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.
Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.
Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.
– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.
Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.
Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.
Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.
– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.
– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.
Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.
– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.
Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.
– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.
Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.
Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.
Fungerer VAR i Superligaen?
0 Votes
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KARAKTERER