Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.
Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.
Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.
– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.
Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.
Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.
Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.
– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.
– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.
Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.
– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.
Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.
– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.
Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.
Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.
Fungerer VAR i Superligaen?
0 Votes
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT