– Jeg er så træt af VAR!

Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen kommer med stor kritik af VAR og de danske Superliga-dommere.



Der går nærmest ikke en eneste runde i Superligaen, uden at der ikke er fokus på en dommerkendelse eller VAR.

Søndag var ingen undtagelse, for her kom VAR i fokus både i kampen mellem Viborg og Sønderjyske samt FC Nordsjælland og FC København.

Vi starter med førstnævnte, hvor dommer Sandi Putros blev kaldt ud til VAR-skærmen efter Renato Juniors 2-1-scoring. Her viste billederne, at Renato Junior førte sin støvle videre efter skud-aktionen, hvorefter han ramte Maxime Soulas i hovedet, efter bolden var gået i mål. Sandi Putros valgte at gå videre med sin første intuition, nemlig at tildele målet, til stor frustration for Sønderjyske-træner Thomas Nørgaard, som til Viaplay kritiserede TV-billederne.

– Det virker som om, at de billeder, vi har haft til rådighed, er bedre end dem, som bliver vist på TV. Det kan man så spørge sig selv om. Ud fra dem, som jeg ser, at Sandi får stillet til rådighed, så kan jeg godt forstå, at den er svær nødvendigvis at ændre på. De billeder, vi har, viser noget helt andet, og så har jeg en Maxime Soulas, som sidder i omklædningsrummet og er revet op i ansigtet.

Viaplay har bragt et interview med Soulas efter kampen, hvor man tydeligt ser skrammer fra Renato Juniors støvle henover kinden og ned på halsen.

Situationen blev bragt op i Viaplay-programmet Onside, hvor vært Mads Laudrup påpeger, at Sønderjyske ikke ønsker at dele deres interne billeder med Viaplay.

Herefter giver ekspert Kenneth Emil Petersen en ordentlig opsang til VAR.

– Jeg skal se den her tusind gange, før jeg finder ud af, hvad det egentlig er, at de kigger efter. Det er først til allersidst, at jeg finder ud af, at der er en fod fra Renato Junior i Soulas’ hoved, siger ‘KEP’ og fortsætter:.

– Man har jo et ansvar for, hvor ens fødder, hænder og arme ender henne. Jeg må bare sige, at jeg er så træt af det VAR. Og nu er det lang tid siden, jeg har haft et rant mod det VAR. Men I guder hvor vi hele tiden prøver at finde alverdens små ting, så vi igen kan få et stop i en dejlig fodboldkamp. Igen skal vi have dommeren i fokus. Igen skal vi bruge flere minutter af vores liv på at se, om der er fundet en eller anden lille fejl. Jeg er så træt af, at vi skal sidde her og snakke om det.

Hans medekspert Peter Sørensen forstår ikke, hvorfor Renato Junior fortsætter sin bevægelse ind i Soulas’ hoved efter afslutningen. Han kalder det unødvendigt.

– Jeg er enig med KEP. Det kommer til at fylde mere end nødvendigt, og det er for ofte, der er kendelser, også efter det har været igennem VAR, hvor man stadig er i tvivl. Det var det, som VAR skulle aflive og sikre.

Han kommer herefter med en kritik af dommerne, og så drager han situationen i Farum, hvor FCK måtte holde vejret over udsigten til et sent FC Nordsjælland-straffespark for hånd på bolden, selv om der i situationen forinden blev begået et tydeligt frispark på Kevin Diks, ind i debatten.

– Det er lidt for ofte, at dommeren ikke selv tager stilling. For eksempel også det frispark der er til Kevin Diks i dag. Hvorfor i alverden bliver den ikke bare dømt i første omgang? Hvorfor skal den igennem VAR? Det er jo tydeligt for enhver, at der er et stort frispark.

Han slutter med at sige, at dommerne kommer til at læne sig alt for meget op af VAR.

Se hele studiesnakken i afspilleren over artiklen.

Fungerer VAR i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen