De har ikke vundet i 13 Superliga-kampe i træk, men AGF kan alligevel glæde sig over, at man ikke rykker ud af dansk fodbolds bedste række, hvor Vejle Boldklub og SønderjyskE skal ned.
Men det er stort set også det eneste, der er at glæde sig over, og nu går den store selvransagelse i gang i klubben fra Århus, hvor cheftræneren meget vel kan blive udskiftet denne sommer, og hvor det også er forventet, at der kommer til at ske noget med spilletruppen.
Og ske noget i AGF, det skal der. Det mener i hvert fald tv-ekspert Kenneth Emil Petersen:
– Jeg synes, der skal rulle hoveder, siger han i Offside-studiet og forklarer senere:
– Jeg tænker, at AGF skal bruge penge på en 6’er. Jeg ved godt, det kommer til at koste Nicolai Poulsens plads, og han har været god for AGF, men de har brug for en, der kan tage temperaturen på kampen.
– Jeg er træt af at se overtændte, aggressive AGF’ere, der ikke aner, hvor de skal løbe hen. Jeg kommer til at tænke på sådan en Nicolai Stockholm-type, der kom til Nordsjælland på et tidspunkt og bare lå derinde roligt og dirigerede.
– Det er et kaos-hold, de sætter på banen hver eneste gang. Man kan ikke – som David Nielsen siger hver eneste gang – gå ud og angribe og ud og vise, man er til, og jeg ved ikke hvad. Der skal være en derinde, der bevarer roen. Dem har de bare mistet nogle stykker af.
– Jeg tænker også på sådan en som Bror Blume. Han var også en, der kunne holde i bolden, spille den rundt og var rolig. Han behøvede ikke brokke sig og fægte med armene i øst og vest. Sådan nogle typer bliver de nødt til at have nogle stykker af på banen.
Du kan høre hele vurderingen fra Kenneth Emil Petersen i videoen øverst – her kommer Ken Ilsø også med sit syn på situationen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
