De har ikke vundet i 13 Superliga-kampe i træk, men AGF kan alligevel glæde sig over, at man ikke rykker ud af dansk fodbolds bedste række, hvor Vejle Boldklub og SønderjyskE skal ned.
Men det er stort set også det eneste, der er at glæde sig over, og nu går den store selvransagelse i gang i klubben fra Århus, hvor cheftræneren meget vel kan blive udskiftet denne sommer, og hvor det også er forventet, at der kommer til at ske noget med spilletruppen.
Og ske noget i AGF, det skal der. Det mener i hvert fald tv-ekspert Kenneth Emil Petersen:
– Jeg synes, der skal rulle hoveder, siger han i Offside-studiet og forklarer senere:
– Jeg tænker, at AGF skal bruge penge på en 6’er. Jeg ved godt, det kommer til at koste Nicolai Poulsens plads, og han har været god for AGF, men de har brug for en, der kan tage temperaturen på kampen.
– Jeg er træt af at se overtændte, aggressive AGF’ere, der ikke aner, hvor de skal løbe hen. Jeg kommer til at tænke på sådan en Nicolai Stockholm-type, der kom til Nordsjælland på et tidspunkt og bare lå derinde roligt og dirigerede.
– Det er et kaos-hold, de sætter på banen hver eneste gang. Man kan ikke – som David Nielsen siger hver eneste gang – gå ud og angribe og ud og vise, man er til, og jeg ved ikke hvad. Der skal være en derinde, der bevarer roen. Dem har de bare mistet nogle stykker af.
– Jeg tænker også på sådan en som Bror Blume. Han var også en, der kunne holde i bolden, spille den rundt og var rolig. Han behøvede ikke brokke sig og fægte med armene i øst og vest. Sådan nogle typer bliver de nødt til at have nogle stykker af på banen.
Du kan høre hele vurderingen fra Kenneth Emil Petersen i videoen øverst – her kommer Ken Ilsø også med sit syn på situationen.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
