– Jeg fik faktisk samme spørgsmål af min søster

Bliver man nervøs, når man lige før en Superliga-kamp får at vide, stærke klubber fra Italien og Tyskland er på stadion for at se, om man er god?



VEJLE (Tipsbladet): Forestil dig, du er 20 år, skal spille en afgørende kamp, der om halvanden måned kan afgøre, om man rykker ned eller ej.

Så bliver du kort før kampstart spurgt, hvad det betyder, at flere store udenlandske klubber er på stadion for at holde øje med dig, fordi de måske gerne vil købe dig til sommer.

Den situation kunne måske nok gøre mange nervøse, men efter år som eftertragtet talent og spiller på ungdomslandsholdet er Oliver Provstgaard ikke som de fleste.

– For mig er det kun en motivation. Jeg fik faktisk samme spørgsmål af min søster. Om ikke det var et pres? Om jeg blev nervøs eller fik det dårligt? Så nåede jeg nærmest ikke selv at svare, da min mor, som kender mig rigtig godt, brød ind og sagde: "at det er noget, som gavner mig."

– Personligt synes jeg bare, det er fedt, så det er ikke fordi, jeg er bange for at lave fejl, hvis klubberne kigger med derude. Jeg ser det bare som en mulighed for at vise mig frem.

– Jeg har været vant til at tænke, at der er klubber, som kigger med også i landskampene. Der er selvfølgelig en lille forskel i at vide, at der er nogle konkrete navne og kigge på mig. For mig personligt er det ikke noget, der chokerer mig helt vildt. Det er noget jeg har forberedt mig på i et stykke tid.

Det med at være salgsemne er også noget, Vejles ledelse åbent har erkendt, at Oliver Provstgaard er, og VB får sandsynligvis brug for spillersalg de kommende år, hvis der skal balance i økonomien.

– Jeg ville blive mere nervøs, hvis ikke der sad nogle. Jeg ser kun positivt på det.

– Da jeg skulle indtil Vejle dengang, følte jeg også, det handlede om liv og død. Da de kiggede på mig dengang som 11-årig, var det den samme følelse, men det er bare en anden hylde nu, selvom det er de samme følelser.

Vejles sportschef Marius Nicolae har tidligere sagt, at 'halvdelen' af Serie A holder øje med Oliver Provstgaard.



Sønderjyske – FC Midtjylland

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I svime over German Onugkha

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

FC København – Brøndby IF

Her er Kamil Wilczek i dag

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Viborg FF – Vejle Boldklub

Liverpool ydmyget

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Agger og Kahlenberg var specielt

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front