– Jeg forstår ikke, hvorfor han er endt i Randers

Randers-profilen Vito Hammershøy-Mistrati er imponeret over klubbens lejesvend Stephan Odey, der nærmest er for god til Randers.



I sin første Randers-tid har Stephen Odey gjort det mere end okay. Faktisk har angriberen imponeret holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati så meget, at sidstnævnte ikke forstår, hvad Odey overhovedet laver i Randers.

Søndag var Odey igen på pletten, da han udlignede til 1-1 og dermed var afgørende for, at Randers vandt 2-1 over OB. Vito Hammershøy-Mistrati scorede i øvrigt sejrsmålet.

Det var Stephen Odeys sjette mål i otte kampe i alle turneringer for Randers FC. Efter kampen var Hammershøy-Mistrati fuld af beundring for sin holdkammerat, da han gav interview til Discovery+.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet. 

– Han har fuldstændig styr på alting teknisk. Du kan spille ham i brystet, du kan spille ham i fødderne, du kan spille ham, lige hvor det er, og så tager han den bare til sig, lægger den af og træffer de rigtige beslutninger hver gang. 

– Som jeg siger: Jeg forstår egentlig ikke, hvorfor han er endt her. Han har så også spillet i Genk, så selvfølgelig har han også et niveau, men det kan være, der også er andre gode i Genk.

23-årige Stephen Odey kom i 2019 til Genk fra FC Zürich, men har ikke fået sit gennembrud i den belgiske klub, hvor han kun er noteret for to mål. Det ene til gengæld mod Liverpool i Champions League.

Hele seneste sæson tilbragte Odey på leje hos Amiens i den franske Ligue 2, hvor han scorede 6 gange i 28 ligakampe.





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Kolding køber stor profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Kryptisk transfermelding

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’