I sin første Randers-tid har Stephen Odey gjort det mere end okay. Faktisk har angriberen imponeret holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati så meget, at sidstnævnte ikke forstår, hvad Odey overhovedet laver i Randers.
Søndag var Odey igen på pletten, da han udlignede til 1-1 og dermed var afgørende for, at Randers vandt 2-1 over OB. Vito Hammershøy-Mistrati scorede i øvrigt sejrsmålet.
Det var Stephen Odeys sjette mål i otte kampe i alle turneringer for Randers FC. Efter kampen var Hammershøy-Mistrati fuld af beundring for sin holdkammerat, da han gav interview til Discovery+.
– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet.
– Han har fuldstændig styr på alting teknisk. Du kan spille ham i brystet, du kan spille ham i fødderne, du kan spille ham, lige hvor det er, og så tager han den bare til sig, lægger den af og træffer de rigtige beslutninger hver gang.
– Som jeg siger: Jeg forstår egentlig ikke, hvorfor han er endt her. Han har så også spillet i Genk, så selvfølgelig har han også et niveau, men det kan være, der også er andre gode i Genk.
23-årige Stephen Odey kom i 2019 til Genk fra FC Zürich, men har ikke fået sit gennembrud i den belgiske klub, hvor han kun er noteret for to mål. Det ene til gengæld mod Liverpool i Champions League.
Hele seneste sæson tilbragte Odey på leje hos Amiens i den franske Ligue 2, hvor han scorede 6 gange i 28 ligakampe.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
