I sin første Randers-tid har Stephen Odey gjort det mere end okay. Faktisk har angriberen imponeret holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati så meget, at sidstnævnte ikke forstår, hvad Odey overhovedet laver i Randers.
Søndag var Odey igen på pletten, da han udlignede til 1-1 og dermed var afgørende for, at Randers vandt 2-1 over OB. Vito Hammershøy-Mistrati scorede i øvrigt sejrsmålet.
Det var Stephen Odeys sjette mål i otte kampe i alle turneringer for Randers FC. Efter kampen var Hammershøy-Mistrati fuld af beundring for sin holdkammerat, da han gav interview til Discovery+.
– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet.
– Han har fuldstændig styr på alting teknisk. Du kan spille ham i brystet, du kan spille ham i fødderne, du kan spille ham, lige hvor det er, og så tager han den bare til sig, lægger den af og træffer de rigtige beslutninger hver gang.
– Som jeg siger: Jeg forstår egentlig ikke, hvorfor han er endt her. Han har så også spillet i Genk, så selvfølgelig har han også et niveau, men det kan være, der også er andre gode i Genk.
23-årige Stephen Odey kom i 2019 til Genk fra FC Zürich, men har ikke fået sit gennembrud i den belgiske klub, hvor han kun er noteret for to mål. Det ene til gengæld mod Liverpool i Champions League.
Hele seneste sæson tilbragte Odey på leje hos Amiens i den franske Ligue 2, hvor han scorede 6 gange i 28 ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
