– Jeg forstår ikke, hvorfor han er endt i Randers

Randers-profilen Vito Hammershøy-Mistrati er imponeret over klubbens lejesvend Stephan Odey, der nærmest er for god til Randers.



I sin første Randers-tid har Stephen Odey gjort det mere end okay. Faktisk har angriberen imponeret holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati så meget, at sidstnævnte ikke forstår, hvad Odey overhovedet laver i Randers.

Søndag var Odey igen på pletten, da han udlignede til 1-1 og dermed var afgørende for, at Randers vandt 2-1 over OB. Vito Hammershøy-Mistrati scorede i øvrigt sejrsmålet.

Det var Stephen Odeys sjette mål i otte kampe i alle turneringer for Randers FC. Efter kampen var Hammershøy-Mistrati fuld af beundring for sin holdkammerat, da han gav interview til Discovery+.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet. 

– Han har fuldstændig styr på alting teknisk. Du kan spille ham i brystet, du kan spille ham i fødderne, du kan spille ham, lige hvor det er, og så tager han den bare til sig, lægger den af og træffer de rigtige beslutninger hver gang. 

– Som jeg siger: Jeg forstår egentlig ikke, hvorfor han er endt her. Han har så også spillet i Genk, så selvfølgelig har han også et niveau, men det kan være, der også er andre gode i Genk.

23-årige Stephen Odey kom i 2019 til Genk fra FC Zürich, men har ikke fået sit gennembrud i den belgiske klub, hvor han kun er noteret for to mål. Det ene til gengæld mod Liverpool i Champions League.

Hele seneste sæson tilbragte Odey på leje hos Amiens i den franske Ligue 2, hvor han scorede 6 gange i 28 ligakampe.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM