– Jeg forstår ikke, hvorfor han er endt i Randers

Randers-profilen Vito Hammershøy-Mistrati er imponeret over klubbens lejesvend Stephan Odey, der nærmest er for god til Randers.



I sin første Randers-tid har Stephen Odey gjort det mere end okay. Faktisk har angriberen imponeret holdkammeraten Vito Hammershøy-Mistrati så meget, at sidstnævnte ikke forstår, hvad Odey overhovedet laver i Randers.

Søndag var Odey igen på pletten, da han udlignede til 1-1 og dermed var afgørende for, at Randers vandt 2-1 over OB. Vito Hammershøy-Mistrati scorede i øvrigt sejrsmålet.

Det var Stephen Odeys sjette mål i otte kampe i alle turneringer for Randers FC. Efter kampen var Hammershøy-Mistrati fuld af beundring for sin holdkammerat, da han gav interview til Discovery+.

– Jeg ved ikke, hvad han laver i Randers, for at være helt ærlig. For han er helt vanvittigt god. Han er jo skolet i Afrika, men han … Nogle gange, når man ser de afrikanske spillere, er de ikke så godt teknisk skolet, men man skulle tro, han havde været i Barcelona eller et eller andet. 

– Han har fuldstændig styr på alting teknisk. Du kan spille ham i brystet, du kan spille ham i fødderne, du kan spille ham, lige hvor det er, og så tager han den bare til sig, lægger den af og træffer de rigtige beslutninger hver gang. 

– Som jeg siger: Jeg forstår egentlig ikke, hvorfor han er endt her. Han har så også spillet i Genk, så selvfølgelig har han også et niveau, men det kan være, der også er andre gode i Genk.

23-årige Stephen Odey kom i 2019 til Genk fra FC Zürich, men har ikke fået sit gennembrud i den belgiske klub, hvor han kun er noteret for to mål. Det ene til gengæld mod Liverpool i Champions League.

Hele seneste sæson tilbragte Odey på leje hos Amiens i den franske Ligue 2, hvor han scorede 6 gange i 28 ligakampe.





Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Monsterbud på vej

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Sådan kommer Danmark til VM

Afslører: Dolberg sat til salg

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister