Januar er en grå og på mange måder halvtrist måned, men i FC København kan de glæde sig over én solstrålehistorie. Rasmus Falk er tilbage på grønsværen efter et træls efterår, hvor skader gjorde, at han kun var på banen i syv Superliga-kampe.
Den 29-årige fynbo stod til at vende tilbage i starten af oktober, men skadesforløbet viste sig mere kompliceret end som så og trak derfor i langdrag.
Det er alt sammen fortid, og nu glæder FC København-stjernen sig til igen at give den gas på fodboldbanen. Han glæder sig så meget, at end ikke udsigten til de kommende ugers træning i stiv kulde på knoldede baner kan få smilet til at forsvinde.
– Det er rigtig dejligt at være ude igen. Jeg kan godt mærke, at der er noget rust, jeg lige skal have banket af, men bare det at være med i holdtræning igen er en vildt fed følelse. Kroppen har det godt, så jeg glæder mig til at spille en masse fodbold igen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.
Ofte, når en spiller vender tilbage fra en længere skadespause, skal han doseres en smule i begyndelsen, men det er der ikke tale om med Rasmus Falk.
– Jeg er som udgangspunkt ikke på skånekost. Det er klart, at hvis vi kommer ind i et forløb, hvor vi skal løbe en masse dag efter dag efter dag, kan det godt være, at vi gør det klogt og sparer mig lidt, men som udgangspunkt er jeg helt med igen, siger han og tilføjer:
– Kroppen har det godt, så hvis ikke den er i fuld vigør, er den i hvert fald meget tæt på. Jeg kan selvfølgelig godt mærke, at det er lang tid siden, jeg har lavet fodboldting på samme måde, som jeg gør nu, men alt i alt føles det godt. Nu skal der lægges noget kvalitet på, men det er jeg ikke nervøs for. Det har jeg prøvet før.
Var ude i alt for lang tid
Rasmus Falks skadespause varede i tæt på fire måneder. Fra ultimo august og resten af efteråret spillede FC København-profilen blot 26 minutter, da han fik et kort indhop mod AGF i slutningen af november. FC Københavns læge Morten Boesen omtalte i oktober Rasmus Falks problemer som “en genstridig muskelskade”, og at man var nødt til at tage “et skridt tilbage” i rehabiliteringsprocessen.
Rasmus Falk havde dog ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at det skulle trække sådan i langdrag.
– Det var simpelthen et træls forløb, jeg havde. Det var pisse irriterende for nu at sige det, som det er. Vi troede, det var noget mildere, end hvad det endte ud i. Det var et forløb, der mildt sagt gik rigtig dårligt, og jeg endte med at være ude alt for lang tid, men nu starter vi på en frisk, lyder det fra Rasmus Falk.
Han går ind til foråret med en masse gåpåmod, og han er klar til at gå på ulvejagt. FC København er to point efter FC Midtjylland, der topper Superliga-tabellen. Derudover er løverne med i knockoutfasen af Conference League.
– Målet er helt sikkert at vinde guld. Det er min ambition, og det er holdets ambition, og så er det klart, at på det personlige plan vil jeg også gerne godt tilbage og være med i alle træninger og alle kampe. Jeg vil tilbage og have det sjovt hver weekend, og så kan vi forhåbentlig fejre guld til sidst, siger Rasmus Falk.
Han mener, at der er grund til optimisme på vegne af hovedstadsklubben, og han kan ikke forestille sig andet end, at man får et langt stærkere FC København-mandskab at se i den kommende halvsæson.
– Jeg synes, at vi har mange spillere, der har taget nogle gode skridt det seneste halve år. Mange spillere, som man måske ikke havde udpeget inden sæsonen, har taget ansvar, og det, tror jeg, er givet godt ud. Mange unge spillere har lagt et lag på, og det synes jeg også, at flere af de etablerede spillere har – en Jens Stage har eksempelvis været fantastisk, lyder det fra FCK-profilen.
Den faste makker er ude
Rasmus Falk var langt fra den eneste FC København-stjerne, der sad ude med en skade i efteråret. Det samme gjorde blandt andre Carlos Zeca, og FC København-kaptajnen er så hårdt ramt af sin korsbåndsskade, at han ikke kommer i aktion mere i denne sæson.
Derfor må Rasmus Falk indstille sig på at undvære sin normale makker på midtbanen, og det bliver en udfordring. Men det er jo sådan med udfordringer, at de ikke nødvendigvis behøver at udgøre et problem.
– Jeg har godt nok spillet mange kampe sammen med Zeca, og jeg nyder at spille sammen med ham. Hvis jeg skal pege på en holdkammerat, som jeg har haft et tæt forhold med på banen, er det Zeca. Jeg har næsten spillet alle mine kampe på midtbanen sammen med ham.
– Jeg ville selvfølgelig ønske, han ikke var skadet, men jeg glæder mig faktisk også til udfordringen. Det bliver noget andet at skulle løfte holdet uden Zeca, og spillemæssigt skal jeg nok også justere nogle små ting. Det ser jeg frem til, siger Rasmus Falk.
FC København indleder foråret den 20. februar hjemme i Parken med et opgør mod OB.
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
Trist melding om Emil Højlund
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
MEDIE
