Januar er en grå og på mange måder halvtrist måned, men i FC København kan de glæde sig over én solstrålehistorie. Rasmus Falk er tilbage på grønsværen efter et træls efterår, hvor skader gjorde, at han kun var på banen i syv Superliga-kampe.
Den 29-årige fynbo stod til at vende tilbage i starten af oktober, men skadesforløbet viste sig mere kompliceret end som så og trak derfor i langdrag.
Det er alt sammen fortid, og nu glæder FC København-stjernen sig til igen at give den gas på fodboldbanen. Han glæder sig så meget, at end ikke udsigten til de kommende ugers træning i stiv kulde på knoldede baner kan få smilet til at forsvinde.
– Det er rigtig dejligt at være ude igen. Jeg kan godt mærke, at der er noget rust, jeg lige skal have banket af, men bare det at være med i holdtræning igen er en vildt fed følelse. Kroppen har det godt, så jeg glæder mig til at spille en masse fodbold igen, siger Rasmus Falk til Tipsbladet.
Ofte, når en spiller vender tilbage fra en længere skadespause, skal han doseres en smule i begyndelsen, men det er der ikke tale om med Rasmus Falk.
– Jeg er som udgangspunkt ikke på skånekost. Det er klart, at hvis vi kommer ind i et forløb, hvor vi skal løbe en masse dag efter dag efter dag, kan det godt være, at vi gør det klogt og sparer mig lidt, men som udgangspunkt er jeg helt med igen, siger han og tilføjer:
– Kroppen har det godt, så hvis ikke den er i fuld vigør, er den i hvert fald meget tæt på. Jeg kan selvfølgelig godt mærke, at det er lang tid siden, jeg har lavet fodboldting på samme måde, som jeg gør nu, men alt i alt føles det godt. Nu skal der lægges noget kvalitet på, men det er jeg ikke nervøs for. Det har jeg prøvet før.
Var ude i alt for lang tid
Rasmus Falks skadespause varede i tæt på fire måneder. Fra ultimo august og resten af efteråret spillede FC København-profilen blot 26 minutter, da han fik et kort indhop mod AGF i slutningen af november. FC Københavns læge Morten Boesen omtalte i oktober Rasmus Falks problemer som “en genstridig muskelskade”, og at man var nødt til at tage “et skridt tilbage” i rehabiliteringsprocessen.
Rasmus Falk havde dog ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at det skulle trække sådan i langdrag.
– Det var simpelthen et træls forløb, jeg havde. Det var pisse irriterende for nu at sige det, som det er. Vi troede, det var noget mildere, end hvad det endte ud i. Det var et forløb, der mildt sagt gik rigtig dårligt, og jeg endte med at være ude alt for lang tid, men nu starter vi på en frisk, lyder det fra Rasmus Falk.
Han går ind til foråret med en masse gåpåmod, og han er klar til at gå på ulvejagt. FC København er to point efter FC Midtjylland, der topper Superliga-tabellen. Derudover er løverne med i knockoutfasen af Conference League.
– Målet er helt sikkert at vinde guld. Det er min ambition, og det er holdets ambition, og så er det klart, at på det personlige plan vil jeg også gerne godt tilbage og være med i alle træninger og alle kampe. Jeg vil tilbage og have det sjovt hver weekend, og så kan vi forhåbentlig fejre guld til sidst, siger Rasmus Falk.
Han mener, at der er grund til optimisme på vegne af hovedstadsklubben, og han kan ikke forestille sig andet end, at man får et langt stærkere FC København-mandskab at se i den kommende halvsæson.
– Jeg synes, at vi har mange spillere, der har taget nogle gode skridt det seneste halve år. Mange spillere, som man måske ikke havde udpeget inden sæsonen, har taget ansvar, og det, tror jeg, er givet godt ud. Mange unge spillere har lagt et lag på, og det synes jeg også, at flere af de etablerede spillere har – en Jens Stage har eksempelvis været fantastisk, lyder det fra FCK-profilen.
Den faste makker er ude
Rasmus Falk var langt fra den eneste FC København-stjerne, der sad ude med en skade i efteråret. Det samme gjorde blandt andre Carlos Zeca, og FC København-kaptajnen er så hårdt ramt af sin korsbåndsskade, at han ikke kommer i aktion mere i denne sæson.
Derfor må Rasmus Falk indstille sig på at undvære sin normale makker på midtbanen, og det bliver en udfordring. Men det er jo sådan med udfordringer, at de ikke nødvendigvis behøver at udgøre et problem.
– Jeg har godt nok spillet mange kampe sammen med Zeca, og jeg nyder at spille sammen med ham. Hvis jeg skal pege på en holdkammerat, som jeg har haft et tæt forhold med på banen, er det Zeca. Jeg har næsten spillet alle mine kampe på midtbanen sammen med ham.
– Jeg ville selvfølgelig ønske, han ikke var skadet, men jeg glæder mig faktisk også til udfordringen. Det bliver noget andet at skulle løfte holdet uden Zeca, og spillemæssigt skal jeg nok også justere nogle små ting. Det ser jeg frem til, siger Rasmus Falk.
FC København indleder foråret den 20. februar hjemme i Parken med et opgør mod OB.
LIVE
LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
