Brøndby IF valgte i midten af december at fyre Jesper Sørensen som cheftræner, og allerede dagen efter gjorde Jesper Sørensens daværende assistenttræner Frederik Birk det helt klart, at han drømte om at blive permanent cheftræner i Brøndby.
Det var dog ikke en udmelding, der genererede Jesper Sørensen. Det slår den nuværende Vancouver Whitecaps-cheftræner nu fast i et interview med Viaplay.
– Det havde jeg sådan set ikke så stort et problem med. Dels fulgte jeg ikke ret meget med i det, for at være helt ærlig. Jeg har egentlig sagt til både Martin Retov og til Birk, at den dag, hvor jeg ikke var der mere, der håbede jeg, at de skulle tage over. Fordi jeg tænkte, at det så var ensbetydende med, at det, der var lavet, det ikke var helt tosset.
– Det havde været helt anderledes, hvis man nu havde et kæmpe behov for at få byttet rundt på det hele. Så var det nok fordi, at det var gået den helt gale vej. I den tid, jeg har haft Birk som en del af min stab, der har jeg hele tiden set et stort trænertalent i ham. En træner, som på et tidspunkt helt klart også skulle prøves af som cheftræner, og som også havde brug for at prøve sig selv af som cheftræner. At det så blev i Brøndby nu her efter mig, det tænker jeg da er et godt valg, og jeg håber da på, at det kommer til at blive rigtigt godt.
Martin Retov forlod som bekendt sit job som assistenttræner i Brøndby sidste sommer for at blive cheftræner for AC Horsens.
Frederik Birk fik i begyndelsen af januar jobbet som permanent Brøndby-cheftræner, og i den forbindelse beskrev Viaplay-ekspert Stig Tøfting så Birk som ‘assistenten med kniven’.
– Med de udmeldinger, han kom med, var der nok ikke mange, der ville have ham som assistent i Brøndby. Jeg kalder ham ‘assistenten med kniven’, for han stod klar til at dolke Jesper Sørensen i ryggen og tage det job med det samme, lød det fra Stig Tøfting.
Det er dog ikke den opfattelse, som Jesper Sørensen har af sin gamle assistent.
– I den periode, hvor jeg var cheftræner, der arbejdede Frederik rigtigt godt for mig og for Brøndby. Det var sådan, det var, lyder det fra den tidligere Brøndby-cheftræner.
Brøndby, med Frederik Birk i spidsen, indleder forårssæsonen i Superligaen med en hjemmekamp mod Viborg FF på fredag.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Bo Svensson favorit til stort job
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
OPTAKT
Randers FC – OB
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Liverpool ydmyget
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Lyngby går alene i front