Brøndby IF valgte i midten af december at fyre Jesper Sørensen som cheftræner, og allerede dagen efter gjorde Jesper Sørensens daværende assistenttræner Frederik Birk det helt klart, at han drømte om at blive permanent cheftræner i Brøndby.
Det var dog ikke en udmelding, der genererede Jesper Sørensen. Det slår den nuværende Vancouver Whitecaps-cheftræner nu fast i et interview med Viaplay.
– Det havde jeg sådan set ikke så stort et problem med. Dels fulgte jeg ikke ret meget med i det, for at være helt ærlig. Jeg har egentlig sagt til både Martin Retov og til Birk, at den dag, hvor jeg ikke var der mere, der håbede jeg, at de skulle tage over. Fordi jeg tænkte, at det så var ensbetydende med, at det, der var lavet, det ikke var helt tosset.
– Det havde været helt anderledes, hvis man nu havde et kæmpe behov for at få byttet rundt på det hele. Så var det nok fordi, at det var gået den helt gale vej. I den tid, jeg har haft Birk som en del af min stab, der har jeg hele tiden set et stort trænertalent i ham. En træner, som på et tidspunkt helt klart også skulle prøves af som cheftræner, og som også havde brug for at prøve sig selv af som cheftræner. At det så blev i Brøndby nu her efter mig, det tænker jeg da er et godt valg, og jeg håber da på, at det kommer til at blive rigtigt godt.
Martin Retov forlod som bekendt sit job som assistenttræner i Brøndby sidste sommer for at blive cheftræner for AC Horsens.
Frederik Birk fik i begyndelsen af januar jobbet som permanent Brøndby-cheftræner, og i den forbindelse beskrev Viaplay-ekspert Stig Tøfting så Birk som ‘assistenten med kniven’.
– Med de udmeldinger, han kom med, var der nok ikke mange, der ville have ham som assistent i Brøndby. Jeg kalder ham ‘assistenten med kniven’, for han stod klar til at dolke Jesper Sørensen i ryggen og tage det job med det samme, lød det fra Stig Tøfting.
Det er dog ikke den opfattelse, som Jesper Sørensen har af sin gamle assistent.
– I den periode, hvor jeg var cheftræner, der arbejdede Frederik rigtigt godt for mig og for Brøndby. Det var sådan, det var, lyder det fra den tidligere Brøndby-cheftræner.
Brøndby, med Frederik Birk i spidsen, indleder forårssæsonen i Superligaen med en hjemmekamp mod Viborg FF på fredag.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW