– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

Jesper Sørensen har kun gode ting at sige om Frederik Birk.



Brøndby IF valgte i midten af december at fyre Jesper Sørensen som cheftræner, og allerede dagen efter gjorde Jesper Sørensens daværende assistenttræner Frederik Birk det helt klart, at han drømte om at blive permanent cheftræner i Brøndby.

Det var dog ikke en udmelding, der genererede Jesper Sørensen. Det slår den nuværende Vancouver Whitecaps-cheftræner nu fast i et interview med Viaplay.

– Det havde jeg sådan set ikke så stort et problem med. Dels fulgte jeg ikke ret meget med i det, for at være helt ærlig. Jeg har egentlig sagt til både Martin Retov og til Birk, at den dag, hvor jeg ikke var der mere, der håbede jeg, at de skulle tage over. Fordi jeg tænkte, at det så var ensbetydende med, at det, der var lavet, det ikke var helt tosset.

– Det havde været helt anderledes, hvis man nu havde et kæmpe behov for at få byttet rundt på det hele. Så var det nok fordi, at det var gået den helt gale vej. I den tid, jeg har haft Birk som en del af min stab, der har jeg hele tiden set et stort trænertalent i ham. En træner, som på et tidspunkt helt klart også skulle prøves af som cheftræner, og som også havde brug for at prøve sig selv af som cheftræner. At det så blev i Brøndby nu her efter mig, det tænker jeg da er et godt valg, og jeg håber da på, at det kommer til at blive rigtigt godt.

Martin Retov forlod som bekendt sit job som assistenttræner i Brøndby sidste sommer for at blive cheftræner for AC Horsens.

Frederik Birk fik i begyndelsen af januar jobbet som permanent Brøndby-cheftræner, og i den forbindelse beskrev Viaplay-ekspert Stig Tøfting så Birk som ‘assistenten med kniven’.

– Med de udmeldinger, han kom med, var der nok ikke mange, der ville have ham som assistent i Brøndby. Jeg kalder ham ‘assistenten med kniven’, for han stod klar til at dolke Jesper Sørensen i ryggen og tage det job med det samme, lød det fra Stig Tøfting.

Det er dog ikke den opfattelse, som Jesper Sørensen har af sin gamle assistent.

– I den periode, hvor jeg var cheftræner, der arbejdede Frederik rigtigt godt for mig og for Brøndby. Det var sådan, det var, lyder det fra den tidligere Brøndby-cheftræner.

Brøndby, med Frederik Birk i spidsen, indleder forårssæsonen i Superligaen med en hjemmekamp mod Viborg FF på fredag.



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Stor ros til FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Belønnes af FC København

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Spørger på Jonas Wind

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

I spil til stort job

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Vildt! Slår Champions League-rekord

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen