Brøndby IF valgte i midten af december at fyre Jesper Sørensen som cheftræner, og allerede dagen efter gjorde Jesper Sørensens daværende assistenttræner Frederik Birk det helt klart, at han drømte om at blive permanent cheftræner i Brøndby.
Det var dog ikke en udmelding, der genererede Jesper Sørensen. Det slår den nuværende Vancouver Whitecaps-cheftræner nu fast i et interview med Viaplay.
– Det havde jeg sådan set ikke så stort et problem med. Dels fulgte jeg ikke ret meget med i det, for at være helt ærlig. Jeg har egentlig sagt til både Martin Retov og til Birk, at den dag, hvor jeg ikke var der mere, der håbede jeg, at de skulle tage over. Fordi jeg tænkte, at det så var ensbetydende med, at det, der var lavet, det ikke var helt tosset.
– Det havde været helt anderledes, hvis man nu havde et kæmpe behov for at få byttet rundt på det hele. Så var det nok fordi, at det var gået den helt gale vej. I den tid, jeg har haft Birk som en del af min stab, der har jeg hele tiden set et stort trænertalent i ham. En træner, som på et tidspunkt helt klart også skulle prøves af som cheftræner, og som også havde brug for at prøve sig selv af som cheftræner. At det så blev i Brøndby nu her efter mig, det tænker jeg da er et godt valg, og jeg håber da på, at det kommer til at blive rigtigt godt.
Martin Retov forlod som bekendt sit job som assistenttræner i Brøndby sidste sommer for at blive cheftræner for AC Horsens.
Frederik Birk fik i begyndelsen af januar jobbet som permanent Brøndby-cheftræner, og i den forbindelse beskrev Viaplay-ekspert Stig Tøfting så Birk som ‘assistenten med kniven’.
– Med de udmeldinger, han kom med, var der nok ikke mange, der ville have ham som assistent i Brøndby. Jeg kalder ham ‘assistenten med kniven’, for han stod klar til at dolke Jesper Sørensen i ryggen og tage det job med det samme, lød det fra Stig Tøfting.
Det er dog ikke den opfattelse, som Jesper Sørensen har af sin gamle assistent.
– I den periode, hvor jeg var cheftræner, der arbejdede Frederik rigtigt godt for mig og for Brøndby. Det var sådan, det var, lyder det fra den tidligere Brøndby-cheftræner.
Brøndby, med Frederik Birk i spidsen, indleder forårssæsonen i Superligaen med en hjemmekamp mod Viborg FF på fredag.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT