– Jeg håbede, at Retov og Birk ville tage over

Jesper Sørensen har kun gode ting at sige om Frederik Birk.



Brøndby IF valgte i midten af december at fyre Jesper Sørensen som cheftræner, og allerede dagen efter gjorde Jesper Sørensens daværende assistenttræner Frederik Birk det helt klart, at han drømte om at blive permanent cheftræner i Brøndby.

Det var dog ikke en udmelding, der genererede Jesper Sørensen. Det slår den nuværende Vancouver Whitecaps-cheftræner nu fast i et interview med Viaplay.

– Det havde jeg sådan set ikke så stort et problem med. Dels fulgte jeg ikke ret meget med i det, for at være helt ærlig. Jeg har egentlig sagt til både Martin Retov og til Birk, at den dag, hvor jeg ikke var der mere, der håbede jeg, at de skulle tage over. Fordi jeg tænkte, at det så var ensbetydende med, at det, der var lavet, det ikke var helt tosset.

– Det havde været helt anderledes, hvis man nu havde et kæmpe behov for at få byttet rundt på det hele. Så var det nok fordi, at det var gået den helt gale vej. I den tid, jeg har haft Birk som en del af min stab, der har jeg hele tiden set et stort trænertalent i ham. En træner, som på et tidspunkt helt klart også skulle prøves af som cheftræner, og som også havde brug for at prøve sig selv af som cheftræner. At det så blev i Brøndby nu her efter mig, det tænker jeg da er et godt valg, og jeg håber da på, at det kommer til at blive rigtigt godt.

Martin Retov forlod som bekendt sit job som assistenttræner i Brøndby sidste sommer for at blive cheftræner for AC Horsens.

Frederik Birk fik i begyndelsen af januar jobbet som permanent Brøndby-cheftræner, og i den forbindelse beskrev Viaplay-ekspert Stig Tøfting så Birk som ‘assistenten med kniven’.

– Med de udmeldinger, han kom med, var der nok ikke mange, der ville have ham som assistent i Brøndby. Jeg kalder ham ‘assistenten med kniven’, for han stod klar til at dolke Jesper Sørensen i ryggen og tage det job med det samme, lød det fra Stig Tøfting.

Det er dog ikke den opfattelse, som Jesper Sørensen har af sin gamle assistent.

– I den periode, hvor jeg var cheftræner, der arbejdede Frederik rigtigt godt for mig og for Brøndby. Det var sådan, det var, lyder det fra den tidligere Brøndby-cheftræner.

Brøndby, med Frederik Birk i spidsen, indleder forårssæsonen i Superligaen med en hjemmekamp mod Viborg FF på fredag.



Vil købe tidligere Superliga-profil

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Medier fælder dom over Dorgu

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Superligaens bedste stadion

Trist melding om Emil Højlund

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

FCK starter op uden tre spillere

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Stor hæder til Suzuki

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub