– Jeg har ikke brugt noget som helst krudt på FCK

FC Midtjylland har en sidste chance for at komme med i Europa i næste sæson, når man møder Viborg FF. Tab eller vind: I næste sæson skal FCM under alle omstændigheder blande sig i toppen af Superligaen.



De drømte om at spille med i toppen af Superligaen, men i en sæson, hvor FC Midtjylland har fyret sin cheftræner to gange, står man fredag alligevel med en mulighed for at nå en sæsonmålsætning om at komme i Europa.

Det kræver en sejr over Viborg FF, ærkerivalen, når de to hold mødes fredag i Viborg.

På den lange bane skal klubbens træner, Thomas Thomasberg, have justeret truppen til og brugt sommeren på at spille sine ideer og tanker helt ind i holdet.

For træneren har brugt det meste af foråret på at spille i kvalifikationsspillet – langt fra de topkampe, FCM ønsker være en del af – så næste år er der ingen kære mor, her skal FC Midtjylland tilbage i toppen af Superligaen. Og også konkurrere om mesterskabet.

FC København har vundet mesterskabet de sidste par år og har også gearet op i forhold til indkøb af topspillere samt unge, salgsbare spillere.

Når næste sæson indledes, er holdene nulstillet, så Thomas Thomasberg går ikke ind med frygt før en mulig guldkamp i toppen af rækken mod FCK.

– Nej, det gør jeg ikke. Det er et dygtigt hold. De bliver også stærkere til næste sæson. Alle hold har som et grundlæggende mål, at man skal stå stærkere.

– For at være helt ærlig har jeg ikke brugt noget som helst krudt på FCK. Det kommer jeg først til, når vi skal møde dem. Hvad de gør i andre kampe, kan vi ikke bestemme, det er vi ikke herre over.

– Hvis vi skal ende deroppe, skal vi være sindssygt dygtige, eller der er andre, der skal svigte lidt. Jeg tror på, at vi kan gøre os sindssygt dygtige og lave et resultat, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet om udsigten til at være en del af guldkampen igen og fastslår:

– Vi skal spille med om de sjove placeringer. Det vigtige for os er ikke, hvordan FCK gør det, det handler om, at vi selv skal toppræstere. Så har vi en noget større chance for at konkurrence med i toppen.

Jævnbyrdigheden i Superligaen har i denne sæson været rigtig stor – både i top og i bund. Thomas Thomasberg mener, at FCK er den rigtige vinder af rækken.

– Ja, det er det vel. Det har jeg ikke spekuleret over. Der er en del dygtige hold deroppe, men det har været en tæt Superliga i år. Alle hold har haft perioder, hvor de har skullet kæmpe med tingene. Det er vel fortjent, de er løbet med det. De har flest point, og de fik det også gjort færdigt inden sidste runde, siger han.

FCK vandt Superligaen foran FC Nordsjælland, som ellers førte rækken i mange måneder. AGF vandt bronze, mens Viborg FF altså blev nummer fire og dermed møder FCM fredag i Viborg.



Her sætter Vingegaard grænsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

FC København – Sønderjyske

– De skal skille sig af med ham!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

AGF kriger sejren hjem

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCN ydmyger Silkeborg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FCM smed point i kæmpe drama

Tullberg skifter fire mand

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Randers FC – AGF

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama