De drømte om at spille med i toppen af Superligaen, men i en sæson, hvor FC Midtjylland har fyret sin cheftræner to gange, står man fredag alligevel med en mulighed for at nå en sæsonmålsætning om at komme i Europa.
Det kræver en sejr over Viborg FF, ærkerivalen, når de to hold mødes fredag i Viborg.
På den lange bane skal klubbens træner, Thomas Thomasberg, have justeret truppen til og brugt sommeren på at spille sine ideer og tanker helt ind i holdet.
For træneren har brugt det meste af foråret på at spille i kvalifikationsspillet – langt fra de topkampe, FCM ønsker være en del af – så næste år er der ingen kære mor, her skal FC Midtjylland tilbage i toppen af Superligaen. Og også konkurrere om mesterskabet.
FC København har vundet mesterskabet de sidste par år og har også gearet op i forhold til indkøb af topspillere samt unge, salgsbare spillere.
Når næste sæson indledes, er holdene nulstillet, så Thomas Thomasberg går ikke ind med frygt før en mulig guldkamp i toppen af rækken mod FCK.
– Nej, det gør jeg ikke. Det er et dygtigt hold. De bliver også stærkere til næste sæson. Alle hold har som et grundlæggende mål, at man skal stå stærkere.
– For at være helt ærlig har jeg ikke brugt noget som helst krudt på FCK. Det kommer jeg først til, når vi skal møde dem. Hvad de gør i andre kampe, kan vi ikke bestemme, det er vi ikke herre over.
– Hvis vi skal ende deroppe, skal vi være sindssygt dygtige, eller der er andre, der skal svigte lidt. Jeg tror på, at vi kan gøre os sindssygt dygtige og lave et resultat, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet om udsigten til at være en del af guldkampen igen og fastslår:
– Vi skal spille med om de sjove placeringer. Det vigtige for os er ikke, hvordan FCK gør det, det handler om, at vi selv skal toppræstere. Så har vi en noget større chance for at konkurrence med i toppen.
Jævnbyrdigheden i Superligaen har i denne sæson været rigtig stor – både i top og i bund. Thomas Thomasberg mener, at FCK er den rigtige vinder af rækken.
– Ja, det er det vel. Det har jeg ikke spekuleret over. Der er en del dygtige hold deroppe, men det har været en tæt Superliga i år. Alle hold har haft perioder, hvor de har skullet kæmpe med tingene. Det er vel fortjent, de er løbet med det. De har flest point, og de fik det også gjort færdigt inden sidste runde, siger han.
FCK vandt Superligaen foran FC Nordsjælland, som ellers førte rækken i mange måneder. AGF vandt bronze, mens Viborg FF altså blev nummer fire og dermed møder FCM fredag i Viborg.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE