De drømte om at spille med i toppen af Superligaen, men i en sæson, hvor FC Midtjylland har fyret sin cheftræner to gange, står man fredag alligevel med en mulighed for at nå en sæsonmålsætning om at komme i Europa.
Det kræver en sejr over Viborg FF, ærkerivalen, når de to hold mødes fredag i Viborg.
På den lange bane skal klubbens træner, Thomas Thomasberg, have justeret truppen til og brugt sommeren på at spille sine ideer og tanker helt ind i holdet.
For træneren har brugt det meste af foråret på at spille i kvalifikationsspillet – langt fra de topkampe, FCM ønsker være en del af – så næste år er der ingen kære mor, her skal FC Midtjylland tilbage i toppen af Superligaen. Og også konkurrere om mesterskabet.
FC København har vundet mesterskabet de sidste par år og har også gearet op i forhold til indkøb af topspillere samt unge, salgsbare spillere.
Når næste sæson indledes, er holdene nulstillet, så Thomas Thomasberg går ikke ind med frygt før en mulig guldkamp i toppen af rækken mod FCK.
– Nej, det gør jeg ikke. Det er et dygtigt hold. De bliver også stærkere til næste sæson. Alle hold har som et grundlæggende mål, at man skal stå stærkere.
– For at være helt ærlig har jeg ikke brugt noget som helst krudt på FCK. Det kommer jeg først til, når vi skal møde dem. Hvad de gør i andre kampe, kan vi ikke bestemme, det er vi ikke herre over.
– Hvis vi skal ende deroppe, skal vi være sindssygt dygtige, eller der er andre, der skal svigte lidt. Jeg tror på, at vi kan gøre os sindssygt dygtige og lave et resultat, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet om udsigten til at være en del af guldkampen igen og fastslår:
– Vi skal spille med om de sjove placeringer. Det vigtige for os er ikke, hvordan FCK gør det, det handler om, at vi selv skal toppræstere. Så har vi en noget større chance for at konkurrence med i toppen.
Jævnbyrdigheden i Superligaen har i denne sæson været rigtig stor – både i top og i bund. Thomas Thomasberg mener, at FCK er den rigtige vinder af rækken.
– Ja, det er det vel. Det har jeg ikke spekuleret over. Der er en del dygtige hold deroppe, men det har været en tæt Superliga i år. Alle hold har haft perioder, hvor de har skullet kæmpe med tingene. Det er vel fortjent, de er løbet med det. De har flest point, og de fik det også gjort færdigt inden sidste runde, siger han.
FCK vandt Superligaen foran FC Nordsjælland, som ellers førte rækken i mange måneder. AGF vandt bronze, mens Viborg FF altså blev nummer fire og dermed møder FCM fredag i Viborg.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Stor ros til FC Midtjylland
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
MEDIE
I spil til stort job
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Revser Dorgu: Bliver erstattet
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’