– Jeg har ikke mange venner i Herning

Verdens Lækreste Superliga ser nærmere på en dramatisk runde, der bør på to gange uafgjort i toppen af Superligaen.



FC København udlignede til sidst i opgøret mod FC Midtjylland, og Brøndby IF måtte også nøjes med uafgjort i Aarhus, da AGF udlignede til sidst.

En dramatisk runde i Superligaen er forbi, og Verdens Lækreste Superliga går runden efter i sømmene. Vært Amanda Bodenhoff er denne gang i studiet med Benjamin Leander, programmets faste analytiker, samt Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.

Her er der i særdeleshed fokus på den imponerende og spændende topkamp fra Herning, der var velspillende og endte 2-2.

Opgøret var også fuld af dramatik, da FC København til sidst i kampen fik tildelt et straffespark, da Joel Andersson sparkede op på foden af Lukas Lerager. Og straffesparket scorede Kevin Diks på.

Dagen derpå mener FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen, at straffesparket var korrekt. Men han mener også, at situationen er helt sammenlignelig med det straffespark, som FCM fik i Aarhus for en uge siden.

– Jeg hæfter mig dog ved, at eksperterne i sidste uge syntes, det var helt på månen og nærmest en skandale, at der blev dømt straffespark til Cho i AGF. Jeg synes, de er sammenlignelige (de to straffespark, red.), og nu var det så helt åbentlyst, at der var straffespark – men det var der ikke i sidste uge. Og det kan man jo så tænke lidt over, siger han.

Og en af dem, han måske henvender sig til, er Benjamin Leander, som er tidligere dommer og en af dem, der mener, at der var straffespark i går til FCK og ikke straffespark til FCM for en uge siden.

– Jeg har ikke mange venner i Herning i forvejen, og ‎det kan godt være, jeg skyder mig selv i foden nu, men ‎jeg synes ikke, situationerne ligner.

– Dygtige Jan Carlsen, der også skr‎iver klummer i Tipsbladet, og er en fantastisk fodboldfaglig mand og ‎bedømmer, der også har haft mig mange gange, han skriver i sin ‎klumme, at det er under niveau, hvad ‎man kan forvente af et straffespark.

– Det i går, det er tæt på‎, at Lerager skal spille med træben, da han er ved at få sparket hælen af, ‎så den tror jeg, vi skal lade være. Selv om jeg anerkender, at Thomas siger, at straffesparket er rigtigt. Den skal han trods alt have, siger Benjamin Leander i programmet.

Se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga i videoen øverst til denne artikel. Her skal panelet – som vanligt – også swipe på spillere.





– Det er forfærdeligt




LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

– Det er forfærdeligt

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Storklub lurer på Jonas Wind

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Danskerklub meldes interesseret

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Arbejder på angriber-exit

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Legender med dyster melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Michael Carrick storhylder

Verdensstjernes søn landet i København

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig