FC København udlignede til sidst i opgøret mod FC Midtjylland, og Brøndby IF måtte også nøjes med uafgjort i Aarhus, da AGF udlignede til sidst.
En dramatisk runde i Superligaen er forbi, og Verdens Lækreste Superliga går runden efter i sømmene. Vært Amanda Bodenhoff er denne gang i studiet med Benjamin Leander, programmets faste analytiker, samt Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.
Her er der i særdeleshed fokus på den imponerende og spændende topkamp fra Herning, der var velspillende og endte 2-2.
Opgøret var også fuld af dramatik, da FC København til sidst i kampen fik tildelt et straffespark, da Joel Andersson sparkede op på foden af Lukas Lerager. Og straffesparket scorede Kevin Diks på.
Dagen derpå mener FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen, at straffesparket var korrekt. Men han mener også, at situationen er helt sammenlignelig med det straffespark, som FCM fik i Aarhus for en uge siden.
– Jeg hæfter mig dog ved, at eksperterne i sidste uge syntes, det var helt på månen og nærmest en skandale, at der blev dømt straffespark til Cho i AGF. Jeg synes, de er sammenlignelige (de to straffespark, red.), og nu var det så helt åbentlyst, at der var straffespark – men det var der ikke i sidste uge. Og det kan man jo så tænke lidt over, siger han.
Og en af dem, han måske henvender sig til, er Benjamin Leander, som er tidligere dommer og en af dem, der mener, at der var straffespark i går til FCK og ikke straffespark til FCM for en uge siden.
– Jeg har ikke mange venner i Herning i forvejen, og det kan godt være, jeg skyder mig selv i foden nu, men jeg synes ikke, situationerne ligner.
– Dygtige Jan Carlsen, der også skriver klummer i Tipsbladet, og er en fantastisk fodboldfaglig mand og bedømmer, der også har haft mig mange gange, han skriver i sin klumme, at det er under niveau, hvad man kan forvente af et straffespark.
– Det i går, det er tæt på, at Lerager skal spille med træben, da han er ved at få sparket hælen af, så den tror jeg, vi skal lade være. Selv om jeg anerkender, at Thomas siger, at straffesparket er rigtigt. Den skal han trods alt have, siger Benjamin Leander i programmet.
Se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga i videoen øverst til denne artikel. Her skal panelet – som vanligt – også swipe på spillere.
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
I dialog med Brøndby
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
