– Jeg har ikke mange venner i Herning

Verdens Lækreste Superliga ser nærmere på en dramatisk runde, der bør på to gange uafgjort i toppen af Superligaen.



FC København udlignede til sidst i opgøret mod FC Midtjylland, og Brøndby IF måtte også nøjes med uafgjort i Aarhus, da AGF udlignede til sidst.

En dramatisk runde i Superligaen er forbi, og Verdens Lækreste Superliga går runden efter i sømmene. Vært Amanda Bodenhoff er denne gang i studiet med Benjamin Leander, programmets faste analytiker, samt Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.

Her er der i særdeleshed fokus på den imponerende og spændende topkamp fra Herning, der var velspillende og endte 2-2.

Opgøret var også fuld af dramatik, da FC København til sidst i kampen fik tildelt et straffespark, da Joel Andersson sparkede op på foden af Lukas Lerager. Og straffesparket scorede Kevin Diks på.

Dagen derpå mener FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen, at straffesparket var korrekt. Men han mener også, at situationen er helt sammenlignelig med det straffespark, som FCM fik i Aarhus for en uge siden.

– Jeg hæfter mig dog ved, at eksperterne i sidste uge syntes, det var helt på månen og nærmest en skandale, at der blev dømt straffespark til Cho i AGF. Jeg synes, de er sammenlignelige (de to straffespark, red.), og nu var det så helt åbentlyst, at der var straffespark – men det var der ikke i sidste uge. Og det kan man jo så tænke lidt over, siger han.

Og en af dem, han måske henvender sig til, er Benjamin Leander, som er tidligere dommer og en af dem, der mener, at der var straffespark i går til FCK og ikke straffespark til FCM for en uge siden.

– Jeg har ikke mange venner i Herning i forvejen, og ‎det kan godt være, jeg skyder mig selv i foden nu, men ‎jeg synes ikke, situationerne ligner.

– Dygtige Jan Carlsen, der også skr‎iver klummer i Tipsbladet, og er en fantastisk fodboldfaglig mand og ‎bedømmer, der også har haft mig mange gange, han skriver i sin ‎klumme, at det er under niveau, hvad ‎man kan forvente af et straffespark.

– Det i går, det er tæt på‎, at Lerager skal spille med træben, da han er ved at få sparket hælen af, ‎så den tror jeg, vi skal lade være. Selv om jeg anerkender, at Thomas siger, at straffesparket er rigtigt. Den skal han trods alt have, siger Benjamin Leander i programmet.

Se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga i videoen øverst til denne artikel. Her skal panelet – som vanligt – også swipe på spillere.





Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle