FC København udlignede til sidst i opgøret mod FC Midtjylland, og Brøndby IF måtte også nøjes med uafgjort i Aarhus, da AGF udlignede til sidst.
En dramatisk runde i Superligaen er forbi, og Verdens Lækreste Superliga går runden efter i sømmene. Vært Amanda Bodenhoff er denne gang i studiet med Benjamin Leander, programmets faste analytiker, samt Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.
Her er der i særdeleshed fokus på den imponerende og spændende topkamp fra Herning, der var velspillende og endte 2-2.
Opgøret var også fuld af dramatik, da FC København til sidst i kampen fik tildelt et straffespark, da Joel Andersson sparkede op på foden af Lukas Lerager. Og straffesparket scorede Kevin Diks på.
Dagen derpå mener FCM-fan Thomas Schouv Jakobsen, at straffesparket var korrekt. Men han mener også, at situationen er helt sammenlignelig med det straffespark, som FCM fik i Aarhus for en uge siden.
– Jeg hæfter mig dog ved, at eksperterne i sidste uge syntes, det var helt på månen og nærmest en skandale, at der blev dømt straffespark til Cho i AGF. Jeg synes, de er sammenlignelige (de to straffespark, red.), og nu var det så helt åbentlyst, at der var straffespark – men det var der ikke i sidste uge. Og det kan man jo så tænke lidt over, siger han.
Og en af dem, han måske henvender sig til, er Benjamin Leander, som er tidligere dommer og en af dem, der mener, at der var straffespark i går til FCK og ikke straffespark til FCM for en uge siden.
– Jeg har ikke mange venner i Herning i forvejen, og det kan godt være, jeg skyder mig selv i foden nu, men jeg synes ikke, situationerne ligner.
– Dygtige Jan Carlsen, der også skriver klummer i Tipsbladet, og er en fantastisk fodboldfaglig mand og bedømmer, der også har haft mig mange gange, han skriver i sin klumme, at det er under niveau, hvad man kan forvente af et straffespark.
– Det i går, det er tæt på, at Lerager skal spille med træben, da han er ved at få sparket hælen af, så den tror jeg, vi skal lade være. Selv om jeg anerkender, at Thomas siger, at straffesparket er rigtigt. Den skal han trods alt have, siger Benjamin Leander i programmet.
Se hele denne uges udgave af Verdens Lækreste Superliga i videoen øverst til denne artikel. Her skal panelet – som vanligt – også swipe på spillere.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE