– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer

Søndag sagde FC Midtjylland farvel til Kristoffer Olsson, der fortsætter i svenske IFK Norrköping



.

HERNING (Tipsbladet): Det var dagen for den store afsked i Herning, da Kristoffer Olsson skulle sige farvel til FC Midtjylland og Superligaen.

24 timer før havde FC Midtjylland og IFK Norrköping i fællesskab fortalt, at den svenske midtbanespiller skal fortsætte karrieren i Sverige, hvor Olsson træne med Glen Riddersholms tidligere Allsvenskan-mandskab.

Så søndag var dømt tifoer, den traditionsrige sang i ottende minut til den svenske supermand og hyldest i pausen, hvor Kristoffer Olsson en sidste gang var på grønsværen for at hilse på fansene på de fire tribuner.

Klubejer Anders Holch Povlsen var også til stede på stadion i Herning, og nu venter en ny hverdag for Kristoffer Olsson og for klubben her 13 måneder efter, at blodpropper i hjernen sendte svenskeren i koma i flere uger netop, som forårssæsonen begyndte.

Anfører Mads Bech Sørensen har været en central figur gennem et helt usædvanligt forløb, og han tror, det bliver godt for Kristoffer Olsson at komme til Norrköping.

– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer i omklædningsrummet og ønsket ham held og lykke. Det er en god fodboldspiller, en fantastisk fyr og en vild historie, han har her i FC Midtjylland, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror på, at det bliver godt for ham at komme hjem til Sverige, komme tæt på familien og træne noget fodbold. Det er lidt specielt, men vi ønsker ham alt muligt held og lykke.

– At han er, hvor han er i dag, er jo helt fantastisk. Det er vi alle sammen utrolig glade og lykkelige over. Og jeg tror også på mange måder, at det har styrket vores sammenhold. Det er jo bare specielt, og så er ‘Kris’ en fantastisk fyr, siger Mads Bech Sørensen.

Hylder Olsson

Det ligger mellem linjerne, at der tilsyneladende går et godt stykke tid, før Kristoffer Olsson skal spille for Norrköping, da han er skiftet til Sverige efter transferdeadline, der var i tirsdags i Allsvenskan.

Olsson fortæller i et interview med TV MIDTVEST, at han 100 procent går efter at komme tilbage på fodboldbanen, og det håber man i FC Midtjylland går i opfyldelse for svenskeren.

– Det er jo en helt speciel historie, og det er på en lidt anden måde, end nogle af de andre, vi har sagt farvel til.

– Det er en spiller, der har betydet rigtig meget for klubben, været her i et par omgange og var sindssygt dygtig, da jeg kom hertil. Han var med til at flytte os fra et sted i tabellen, vi ikke ønskede at befinde os som klub. Så det er en vanvittig dygtig spiller, vi siger farvel til, siger Thomas Thomasberg.

– Og så kender vi jo alle historien det seneste års tid. Nu ender det med et farvel på den her måde, og jeg har den største respekt for den kamp, han har kæmpet. Den minder om, hvordan han har været som spiller med en enorm vilje. Det, der fylder for mig, er en afsked med en spiller, der har betydet enormt meget for klubben. At det så ender af lidt andre årsager, hvor vi skal tage nogle beslutninger, det er jo det, der er blevet gjort. Men jeg vil hellere hylde ham, siger Thomas Thomasberg.

Er det også fordi, at I i fællesskab når frem til, at det ikke er her, han skal spille fodbold?

– Ja, selvfølgelig. For ellers har vi jo taget en anden beslutning.

Kristoffer Olsson har spillet 124 kampe for FC Midtjylland, i første omgang fra 2015 til 2017 og i returen fra 2022 til 2023.

Olsson skiftede som teenager fra IFK Norrköpings ungdomsafdeling til Arsenal.

Han var i AIK Stockholm fra 2017 til 2019 efter det første ophold i FC Midtjylland og fik her sit store gennembrud, hvorefter Olsson spillede i Rusland for FK Krasnodar og for Anderlecht, før FCM lejede ham tilbage i sommeren 2022 og sommeren efter købte ham af belgierne.





Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb



Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen