– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer

Søndag sagde FC Midtjylland farvel til Kristoffer Olsson, der fortsætter i svenske IFK Norrköping



.

HERNING (Tipsbladet): Det var dagen for den store afsked i Herning, da Kristoffer Olsson skulle sige farvel til FC Midtjylland og Superligaen.

24 timer før havde FC Midtjylland og IFK Norrköping i fællesskab fortalt, at den svenske midtbanespiller skal fortsætte karrieren i Sverige, hvor Olsson træne med Glen Riddersholms tidligere Allsvenskan-mandskab.

Så søndag var dømt tifoer, den traditionsrige sang i ottende minut til den svenske supermand og hyldest i pausen, hvor Kristoffer Olsson en sidste gang var på grønsværen for at hilse på fansene på de fire tribuner.

Klubejer Anders Holch Povlsen var også til stede på stadion i Herning, og nu venter en ny hverdag for Kristoffer Olsson og for klubben her 13 måneder efter, at blodpropper i hjernen sendte svenskeren i koma i flere uger netop, som forårssæsonen begyndte.

Anfører Mads Bech Sørensen har været en central figur gennem et helt usædvanligt forløb, og han tror, det bliver godt for Kristoffer Olsson at komme til Norrköping.

– Jeg har lige givet ham en kæmpe krammer i omklædningsrummet og ønsket ham held og lykke. Det er en god fodboldspiller, en fantastisk fyr og en vild historie, han har her i FC Midtjylland, siger Mads Bech Sørensen.

– Jeg tror på, at det bliver godt for ham at komme hjem til Sverige, komme tæt på familien og træne noget fodbold. Det er lidt specielt, men vi ønsker ham alt muligt held og lykke.

– At han er, hvor han er i dag, er jo helt fantastisk. Det er vi alle sammen utrolig glade og lykkelige over. Og jeg tror også på mange måder, at det har styrket vores sammenhold. Det er jo bare specielt, og så er ‘Kris’ en fantastisk fyr, siger Mads Bech Sørensen.

Hylder Olsson

Det ligger mellem linjerne, at der tilsyneladende går et godt stykke tid, før Kristoffer Olsson skal spille for Norrköping, da han er skiftet til Sverige efter transferdeadline, der var i tirsdags i Allsvenskan.

Olsson fortæller i et interview med TV MIDTVEST, at han 100 procent går efter at komme tilbage på fodboldbanen, og det håber man i FC Midtjylland går i opfyldelse for svenskeren.

– Det er jo en helt speciel historie, og det er på en lidt anden måde, end nogle af de andre, vi har sagt farvel til.

– Det er en spiller, der har betydet rigtig meget for klubben, været her i et par omgange og var sindssygt dygtig, da jeg kom hertil. Han var med til at flytte os fra et sted i tabellen, vi ikke ønskede at befinde os som klub. Så det er en vanvittig dygtig spiller, vi siger farvel til, siger Thomas Thomasberg.

– Og så kender vi jo alle historien det seneste års tid. Nu ender det med et farvel på den her måde, og jeg har den største respekt for den kamp, han har kæmpet. Den minder om, hvordan han har været som spiller med en enorm vilje. Det, der fylder for mig, er en afsked med en spiller, der har betydet enormt meget for klubben. At det så ender af lidt andre årsager, hvor vi skal tage nogle beslutninger, det er jo det, der er blevet gjort. Men jeg vil hellere hylde ham, siger Thomas Thomasberg.

Er det også fordi, at I i fællesskab når frem til, at det ikke er her, han skal spille fodbold?

– Ja, selvfølgelig. For ellers har vi jo taget en anden beslutning.

Kristoffer Olsson har spillet 124 kampe for FC Midtjylland, i første omgang fra 2015 til 2017 og i returen fra 2022 til 2023.

Olsson skiftede som teenager fra IFK Norrköpings ungdomsafdeling til Arsenal.

Han var i AIK Stockholm fra 2017 til 2019 efter det første ophold i FC Midtjylland og fik her sit store gennembrud, hvorefter Olsson spillede i Rusland for FK Krasnodar og for Anderlecht, før FCM lejede ham tilbage i sommeren 2022 og sommeren efter købte ham af belgierne.





Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM



LIVE

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A


Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Alvorlige bekymringer i Real Madrid

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Her er Jesper Fredbergs nye job

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Jordan Henderson til lægetjek

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!



Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Er han Viborgs næste cheftræner?

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Uha, FC København: Taber til Hillerød

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej



Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst



Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse