BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han mistede sin status som førstemålmand få kampe inde i efterårssæsonen, men i slutningen af januar forlængede Lucas Lund så med Viborg, og fredag aften var den 24-årige keeper tilbage i startelleveren, da Jakob Poulsens mandskab tabte med 4-1 på Brøndby Stadion.
Trods nederlaget fik Lucas Lund dog vist sig rigtigt godt frem, da Viborg-keeperen i første halvleg reddede et straffespark fra Daniel Wass. Efter slutfløjtet stod Lucas Lund tilbage med en ambivalent følelse, da målmanden mødte pressen.
– Det er selvfølgelig aldrig sjovt at lukke fire mål ind. Vi tillader dem for mange chancer og giver dem to straffespark. Selvfølgelig er jeg sindssygt glad for at være inde og spille igen, men det, der fylder nu, det er, at vi har tabt. Og det er jeg skuffet over, lød det fra Lucas Lund, der torsdag fik beskeden om, at han skulle starte inde mod Brøndby.
Viborg-cheftræner Jakob Poulsens beslutning om at bænke Oscar Hedvall til fordel for Lucas Lund har fået en del opmærksomhed, fordi førstnævnte i efteråret fik stor ros for sine præstationer. Lucas Lund har dog mest fokuseret på sig selv.
– Jeg tror egentlig, at jeg har ladet Jakob træffe den beslutning, og så har jeg prøvet at være den bedste udgave af mig selv hver dag, lød det fra målmanden.
Ifølge Lucas Lund er han og Oscar Hedvall gode til at presse hinanden. Hedvall har reageret godt på beskeden om, at han ikke skulle spille, lyder det fra Lucas Lund.
– Jeg synes, at han har været en god udgave af sig selv. Selvfølgelig er det skuffende at få den melding, men jeg synes, at han har været der for mig. Det håber jeg også, at han synes, at jeg var i efteråret. Jeg synes egentlig, at vi er gode for hinanden.
Efter et skuffende efterår jublede Lucas Lund naturligt nok, da Viborg-målmanden pillede Daniel Wass’ straffespark.
– Det er selvfølgelig de der kampafgørende redninger, man gerne vil have som målmand. Det vigtigste er dog, at man er stabil, og at det fundamentale er på plads. Men hvis man så lige kan toppe den med de der ekstraordinære redninger… det var nok et følelsesudbrud, men ja, det fylder knap så meget lige nu.
Lucas Lund afviste afslutningsvist, at hans status som førstemålmand på nogen måde hænger sammen med hans nylige forlængelse.
– Det gør det bestemt ikke. Jeg har også taget en chance ved at forlænge. Jeg er ikke blevet garanteret noget som helst. Det eneste, jeg har fået at vide, var, at det er en åben kamp, og at der er fri konkurrence, lød det afslutningsvist fra Lucas Lund.
Viborg spiller igen i Superligaen den 24. februar, hvor der venter en hjemmekamp mod Silkeborg.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Av, FCK! Her er de værst af alle
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding