BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han mistede sin status som førstemålmand få kampe inde i efterårssæsonen, men i slutningen af januar forlængede Lucas Lund så med Viborg, og fredag aften var den 24-årige keeper tilbage i startelleveren, da Jakob Poulsens mandskab tabte med 4-1 på Brøndby Stadion.
Trods nederlaget fik Lucas Lund dog vist sig rigtigt godt frem, da Viborg-keeperen i første halvleg reddede et straffespark fra Daniel Wass. Efter slutfløjtet stod Lucas Lund tilbage med en ambivalent følelse, da målmanden mødte pressen.
– Det er selvfølgelig aldrig sjovt at lukke fire mål ind. Vi tillader dem for mange chancer og giver dem to straffespark. Selvfølgelig er jeg sindssygt glad for at være inde og spille igen, men det, der fylder nu, det er, at vi har tabt. Og det er jeg skuffet over, lød det fra Lucas Lund, der torsdag fik beskeden om, at han skulle starte inde mod Brøndby.
Viborg-cheftræner Jakob Poulsens beslutning om at bænke Oscar Hedvall til fordel for Lucas Lund har fået en del opmærksomhed, fordi førstnævnte i efteråret fik stor ros for sine præstationer. Lucas Lund har dog mest fokuseret på sig selv.
– Jeg tror egentlig, at jeg har ladet Jakob træffe den beslutning, og så har jeg prøvet at være den bedste udgave af mig selv hver dag, lød det fra målmanden.
Ifølge Lucas Lund er han og Oscar Hedvall gode til at presse hinanden. Hedvall har reageret godt på beskeden om, at han ikke skulle spille, lyder det fra Lucas Lund.
– Jeg synes, at han har været en god udgave af sig selv. Selvfølgelig er det skuffende at få den melding, men jeg synes, at han har været der for mig. Det håber jeg også, at han synes, at jeg var i efteråret. Jeg synes egentlig, at vi er gode for hinanden.
Efter et skuffende efterår jublede Lucas Lund naturligt nok, da Viborg-målmanden pillede Daniel Wass’ straffespark.
– Det er selvfølgelig de der kampafgørende redninger, man gerne vil have som målmand. Det vigtigste er dog, at man er stabil, og at det fundamentale er på plads. Men hvis man så lige kan toppe den med de der ekstraordinære redninger… det var nok et følelsesudbrud, men ja, det fylder knap så meget lige nu.
Lucas Lund afviste afslutningsvist, at hans status som førstemålmand på nogen måde hænger sammen med hans nylige forlængelse.
– Det gør det bestemt ikke. Jeg har også taget en chance ved at forlænge. Jeg er ikke blevet garanteret noget som helst. Det eneste, jeg har fået at vide, var, at det er en åben kamp, og at der er fri konkurrence, lød det afslutningsvist fra Lucas Lund.
Viborg spiller igen i Superligaen den 24. februar, hvor der venter en hjemmekamp mod Silkeborg.

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

I dialog med Brøndby – her er han fremragende

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Vejle Boldklub – Randers FC

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Et kæmpe Superliga-scoop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Viborg FF – FC København

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Dialog – Brøndby interesseret

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

AGF henter dansk kantspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Afslører danskers rekordtransfer

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

‘Jeg skal ikke være hellig’

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud