‘Jeg har taget en chance ved at forlænge’

Lucas Lund stod tilbage med en ambivalent følelse efter Viborgs 4-1-nederlag til Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han mistede sin status som førstemålmand få kampe inde i efterårssæsonen, men i slutningen af januar forlængede Lucas Lund så med Viborg, og fredag aften var den 24-årige keeper tilbage i startelleveren, da Jakob Poulsens mandskab tabte med 4-1 på Brøndby Stadion.

Trods nederlaget fik Lucas Lund dog vist sig rigtigt godt frem, da Viborg-keeperen i første halvleg reddede et straffespark fra Daniel Wass. Efter slutfløjtet stod Lucas Lund tilbage med en ambivalent følelse, da målmanden mødte pressen.

– Det er selvfølgelig aldrig sjovt at lukke fire mål ind. Vi tillader dem for mange chancer og giver dem to straffespark. Selvfølgelig er jeg sindssygt glad for at være inde og spille igen, men det, der fylder nu, det er, at vi har tabt. Og det er jeg skuffet over, lød det fra Lucas Lund, der torsdag fik beskeden om, at han skulle starte inde mod Brøndby.

Viborg-cheftræner Jakob Poulsens beslutning om at bænke Oscar Hedvall til fordel for Lucas Lund har fået en del opmærksomhed, fordi førstnævnte i efteråret fik stor ros for sine præstationer. Lucas Lund har dog mest fokuseret på sig selv.

– Jeg tror egentlig, at jeg har ladet Jakob træffe den beslutning, og så har jeg prøvet at være den bedste udgave af mig selv hver dag, lød det fra målmanden.

Ifølge Lucas Lund er han og Oscar Hedvall gode til at presse hinanden. Hedvall har reageret godt på beskeden om, at han ikke skulle spille, lyder det fra Lucas Lund.

– Jeg synes, at han har været en god udgave af sig selv. Selvfølgelig er det skuffende at få den melding, men jeg synes, at han har været der for mig. Det håber jeg også, at han synes, at jeg var i efteråret. Jeg synes egentlig, at vi er gode for hinanden.

Efter et skuffende efterår jublede Lucas Lund naturligt nok, da Viborg-målmanden pillede Daniel Wass’ straffespark.

– Det er selvfølgelig de der kampafgørende redninger, man gerne vil have som målmand. Det vigtigste er dog, at man er stabil, og at det fundamentale er på plads. Men hvis man så lige kan toppe den med de der ekstraordinære redninger… det var nok et følelsesudbrud, men ja, det fylder knap så meget lige nu.

Lucas Lund afviste afslutningsvist, at hans status som førstemålmand på nogen måde hænger sammen med hans nylige forlængelse.

– Det gør det bestemt ikke. Jeg har også taget en chance ved at forlænge. Jeg er ikke blevet garanteret noget som helst. Det eneste, jeg har fået at vide, var, at det er en åben kamp, og at der er fri konkurrence, lød det afslutningsvist fra Lucas Lund.

Viborg spiller igen i Superligaen den 24. februar, hvor der venter en hjemmekamp mod Silkeborg.





Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

David Nielsen er stensikker

Scorer vanvittig løn i Premier League

“Du er en fucking maskine!”

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

‘Den mest magtfulde nogensinde’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Portugal – Spanien

VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer

USA – Belgien

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Bellingham og Kane sender England videre