‘Jeg har taget en chance ved at forlænge’

Lucas Lund stod tilbage med en ambivalent følelse efter Viborgs 4-1-nederlag til Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han mistede sin status som førstemålmand få kampe inde i efterårssæsonen, men i slutningen af januar forlængede Lucas Lund så med Viborg, og fredag aften var den 24-årige keeper tilbage i startelleveren, da Jakob Poulsens mandskab tabte med 4-1 på Brøndby Stadion.

Trods nederlaget fik Lucas Lund dog vist sig rigtigt godt frem, da Viborg-keeperen i første halvleg reddede et straffespark fra Daniel Wass. Efter slutfløjtet stod Lucas Lund tilbage med en ambivalent følelse, da målmanden mødte pressen.

– Det er selvfølgelig aldrig sjovt at lukke fire mål ind. Vi tillader dem for mange chancer og giver dem to straffespark. Selvfølgelig er jeg sindssygt glad for at være inde og spille igen, men det, der fylder nu, det er, at vi har tabt. Og det er jeg skuffet over, lød det fra Lucas Lund, der torsdag fik beskeden om, at han skulle starte inde mod Brøndby.

Viborg-cheftræner Jakob Poulsens beslutning om at bænke Oscar Hedvall til fordel for Lucas Lund har fået en del opmærksomhed, fordi førstnævnte i efteråret fik stor ros for sine præstationer. Lucas Lund har dog mest fokuseret på sig selv.

– Jeg tror egentlig, at jeg har ladet Jakob træffe den beslutning, og så har jeg prøvet at være den bedste udgave af mig selv hver dag, lød det fra målmanden.

Ifølge Lucas Lund er han og Oscar Hedvall gode til at presse hinanden. Hedvall har reageret godt på beskeden om, at han ikke skulle spille, lyder det fra Lucas Lund.

– Jeg synes, at han har været en god udgave af sig selv. Selvfølgelig er det skuffende at få den melding, men jeg synes, at han har været der for mig. Det håber jeg også, at han synes, at jeg var i efteråret. Jeg synes egentlig, at vi er gode for hinanden.

Efter et skuffende efterår jublede Lucas Lund naturligt nok, da Viborg-målmanden pillede Daniel Wass’ straffespark.

– Det er selvfølgelig de der kampafgørende redninger, man gerne vil have som målmand. Det vigtigste er dog, at man er stabil, og at det fundamentale er på plads. Men hvis man så lige kan toppe den med de der ekstraordinære redninger… det var nok et følelsesudbrud, men ja, det fylder knap så meget lige nu.

Lucas Lund afviste afslutningsvist, at hans status som førstemålmand på nogen måde hænger sammen med hans nylige forlængelse.

– Det gør det bestemt ikke. Jeg har også taget en chance ved at forlænge. Jeg er ikke blevet garanteret noget som helst. Det eneste, jeg har fået at vide, var, at det er en åben kamp, og at der er fri konkurrence, lød det afslutningsvist fra Lucas Lund.

Viborg spiller igen i Superligaen den 24. februar, hvor der venter en hjemmekamp mod Silkeborg.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’