BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Han mistede sin status som førstemålmand få kampe inde i efterårssæsonen, men i slutningen af januar forlængede Lucas Lund så med Viborg, og fredag aften var den 24-årige keeper tilbage i startelleveren, da Jakob Poulsens mandskab tabte med 4-1 på Brøndby Stadion.
Trods nederlaget fik Lucas Lund dog vist sig rigtigt godt frem, da Viborg-keeperen i første halvleg reddede et straffespark fra Daniel Wass. Efter slutfløjtet stod Lucas Lund tilbage med en ambivalent følelse, da målmanden mødte pressen.
– Det er selvfølgelig aldrig sjovt at lukke fire mål ind. Vi tillader dem for mange chancer og giver dem to straffespark. Selvfølgelig er jeg sindssygt glad for at være inde og spille igen, men det, der fylder nu, det er, at vi har tabt. Og det er jeg skuffet over, lød det fra Lucas Lund, der torsdag fik beskeden om, at han skulle starte inde mod Brøndby.
Viborg-cheftræner Jakob Poulsens beslutning om at bænke Oscar Hedvall til fordel for Lucas Lund har fået en del opmærksomhed, fordi førstnævnte i efteråret fik stor ros for sine præstationer. Lucas Lund har dog mest fokuseret på sig selv.
– Jeg tror egentlig, at jeg har ladet Jakob træffe den beslutning, og så har jeg prøvet at være den bedste udgave af mig selv hver dag, lød det fra målmanden.
Ifølge Lucas Lund er han og Oscar Hedvall gode til at presse hinanden. Hedvall har reageret godt på beskeden om, at han ikke skulle spille, lyder det fra Lucas Lund.
– Jeg synes, at han har været en god udgave af sig selv. Selvfølgelig er det skuffende at få den melding, men jeg synes, at han har været der for mig. Det håber jeg også, at han synes, at jeg var i efteråret. Jeg synes egentlig, at vi er gode for hinanden.
Efter et skuffende efterår jublede Lucas Lund naturligt nok, da Viborg-målmanden pillede Daniel Wass’ straffespark.
– Det er selvfølgelig de der kampafgørende redninger, man gerne vil have som målmand. Det vigtigste er dog, at man er stabil, og at det fundamentale er på plads. Men hvis man så lige kan toppe den med de der ekstraordinære redninger… det var nok et følelsesudbrud, men ja, det fylder knap så meget lige nu.
Lucas Lund afviste afslutningsvist, at hans status som førstemålmand på nogen måde hænger sammen med hans nylige forlængelse.
– Det gør det bestemt ikke. Jeg har også taget en chance ved at forlænge. Jeg er ikke blevet garanteret noget som helst. Det eneste, jeg har fået at vide, var, at det er en åben kamp, og at der er fri konkurrence, lød det afslutningsvist fra Lucas Lund.
Viborg spiller igen i Superligaen den 24. februar, hvor der venter en hjemmekamp mod Silkeborg.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Stor profil ude af Frankrig-brag
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER