FCK-træner erkender at have et stort temperament

FC København-træner Jacob Neestrup har et stort fodboldhjerte, og hans svaghed er, at han nogle gange kan tage tingene for personligt.



Søndag tager FC København mod AGF i Superligaen, og opgøret bliver Jacob Neestrups første i spidsen for FC København, som har brugt landskampene på at sige farvel til Jess Thorup og gøre assistenten til cheftræner.

Jacob Neestrup har mange kvaliteter, men han indrømmer også, at han til tider kan komme til at tage tingene for personligt.

– Som jeg sagde til spillerne forleden: Jeg tager ting ekstremt personligt, og der er mange spillere, jeg kommer til at være tætte på, men jeg kan tage tingene for personligt, fordi jeg lægger så meget i det.

– Jeg er meget engageret, og der har jeg måske været lidt urutineret, fordi jeg kan ikke løbe fra, at jeg har fået en rød billet og to, og jeg har et temperament, jeg skal lære at tøjle. Både så det ikke stikker af for mig, men også i forhold til at være mere analyserende undervejs. Der må følelserne ikke løbe af med mig, som de har gjort tidligere, fortæller FC Københavns nye cheftræner til Viaplay.

En af de gode kvaliteter ved cheftræneren er, at han ikke er bange for at erkende, hvis det har været over stregen.

– Du skal ikke sige det hver dag, men jeg har stillet mig op i forskellige job og sagt: "Det beklager jeg". Og det skal man også være stor nok til at gøre, siger han.

FC København og fansene har brug for tre point og ikke en undskyldning på søndag, hvor AGF gæster Parken. Inden runden er de forsvarende mestre nummer ni med 12 point efter 10 kampe. 10 efter topholdet Randers FC.

Se hele indslaget med Jacob Neestrup i videoen øverst til denne artikel.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson