FCK-træner erkender at have et stort temperament

FC København-træner Jacob Neestrup har et stort fodboldhjerte, og hans svaghed er, at han nogle gange kan tage tingene for personligt.



Søndag tager FC København mod AGF i Superligaen, og opgøret bliver Jacob Neestrups første i spidsen for FC København, som har brugt landskampene på at sige farvel til Jess Thorup og gøre assistenten til cheftræner.

Jacob Neestrup har mange kvaliteter, men han indrømmer også, at han til tider kan komme til at tage tingene for personligt.

– Som jeg sagde til spillerne forleden: Jeg tager ting ekstremt personligt, og der er mange spillere, jeg kommer til at være tætte på, men jeg kan tage tingene for personligt, fordi jeg lægger så meget i det.

– Jeg er meget engageret, og der har jeg måske været lidt urutineret, fordi jeg kan ikke løbe fra, at jeg har fået en rød billet og to, og jeg har et temperament, jeg skal lære at tøjle. Både så det ikke stikker af for mig, men også i forhold til at være mere analyserende undervejs. Der må følelserne ikke løbe af med mig, som de har gjort tidligere, fortæller FC Københavns nye cheftræner til Viaplay.

En af de gode kvaliteter ved cheftræneren er, at han ikke er bange for at erkende, hvis det har været over stregen.

– Du skal ikke sige det hver dag, men jeg har stillet mig op i forskellige job og sagt: "Det beklager jeg". Og det skal man også være stor nok til at gøre, siger han.

FC København og fansene har brug for tre point og ikke en undskyldning på søndag, hvor AGF gæster Parken. Inden runden er de forsvarende mestre nummer ni med 12 point efter 10 kampe. 10 efter topholdet Randers FC.

Se hele indslaget med Jacob Neestrup i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil