FCK-træner erkender at have et stort temperament

FC København-træner Jacob Neestrup har et stort fodboldhjerte, og hans svaghed er, at han nogle gange kan tage tingene for personligt.



Søndag tager FC København mod AGF i Superligaen, og opgøret bliver Jacob Neestrups første i spidsen for FC København, som har brugt landskampene på at sige farvel til Jess Thorup og gøre assistenten til cheftræner.

Jacob Neestrup har mange kvaliteter, men han indrømmer også, at han til tider kan komme til at tage tingene for personligt.

– Som jeg sagde til spillerne forleden: Jeg tager ting ekstremt personligt, og der er mange spillere, jeg kommer til at være tætte på, men jeg kan tage tingene for personligt, fordi jeg lægger så meget i det.

– Jeg er meget engageret, og der har jeg måske været lidt urutineret, fordi jeg kan ikke løbe fra, at jeg har fået en rød billet og to, og jeg har et temperament, jeg skal lære at tøjle. Både så det ikke stikker af for mig, men også i forhold til at være mere analyserende undervejs. Der må følelserne ikke løbe af med mig, som de har gjort tidligere, fortæller FC Københavns nye cheftræner til Viaplay.

En af de gode kvaliteter ved cheftræneren er, at han ikke er bange for at erkende, hvis det har været over stregen.

– Du skal ikke sige det hver dag, men jeg har stillet mig op i forskellige job og sagt: "Det beklager jeg". Og det skal man også være stor nok til at gøre, siger han.

FC København og fansene har brug for tre point og ikke en undskyldning på søndag, hvor AGF gæster Parken. Inden runden er de forsvarende mestre nummer ni med 12 point efter 10 kampe. 10 efter topholdet Randers FC.

Se hele indslaget med Jacob Neestrup i videoen øverst til denne artikel.





Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Harry Maguire i chok

AGF kan ende med millionregning, men…



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dansk toptræner lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Brighton – Manchester United

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken