FCK-træner erkender at have et stort temperament

FC København-træner Jacob Neestrup har et stort fodboldhjerte, og hans svaghed er, at han nogle gange kan tage tingene for personligt.



Søndag tager FC København mod AGF i Superligaen, og opgøret bliver Jacob Neestrups første i spidsen for FC København, som har brugt landskampene på at sige farvel til Jess Thorup og gøre assistenten til cheftræner.

Jacob Neestrup har mange kvaliteter, men han indrømmer også, at han til tider kan komme til at tage tingene for personligt.

– Som jeg sagde til spillerne forleden: Jeg tager ting ekstremt personligt, og der er mange spillere, jeg kommer til at være tætte på, men jeg kan tage tingene for personligt, fordi jeg lægger så meget i det.

– Jeg er meget engageret, og der har jeg måske været lidt urutineret, fordi jeg kan ikke løbe fra, at jeg har fået en rød billet og to, og jeg har et temperament, jeg skal lære at tøjle. Både så det ikke stikker af for mig, men også i forhold til at være mere analyserende undervejs. Der må følelserne ikke løbe af med mig, som de har gjort tidligere, fortæller FC Københavns nye cheftræner til Viaplay.

En af de gode kvaliteter ved cheftræneren er, at han ikke er bange for at erkende, hvis det har været over stregen.

– Du skal ikke sige det hver dag, men jeg har stillet mig op i forskellige job og sagt: "Det beklager jeg". Og det skal man også være stor nok til at gøre, siger han.

FC København og fansene har brug for tre point og ikke en undskyldning på søndag, hvor AGF gæster Parken. Inden runden er de forsvarende mestre nummer ni med 12 point efter 10 kampe. 10 efter topholdet Randers FC.

Se hele indslaget med Jacob Neestrup i videoen øverst til denne artikel.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

I dialog om dansk bomber

Norge – Frankrig

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Senegal – Irak

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Uruguay – Spanien