FC København er uden Carlos Zeca resten af sæsonen.
Han har efterladt et stort tomrum i maskinrummet på FC Københavns midtbane, og fans har længe råbt og skreget på Thomas Delaney, som FCK også i løbet af efteråret har flirtet med.
Fodboldekspert på TV3 Sport Kenneth Emil Petersen har istedet nævnt, at FC Nordsjællands Mads Bidstrup er lige den spiller, som FCK står og mangler. Selv kan den løbestærke midtbanespiller godt forstå koblingen til FCK. Det fortæller han til Tipsbladet ved onsdagens træning i Farum.
– Jeg har selvfølgelig været inde i en rigtig god periode, synes jeg selv. En defensiv seks'er det er, hvad jeg er. Jeg ser selv meget op til Zeca, da jeg synes, at han er en virkelig fantastisk spiller. En dag vil jeg også gerne kunne blive lige så god som ham. Jeg synes også, at vi besidder mange af de samme kvaliteter uden at sige, at vi er den samme spiller. I forhold til en defensiv seks'er så kan jeg godt forstå, at man kigger min vej, siger Bidstrup.
21-årige Mads Bidstrup er udlejet til FC Nordsjælland sæsonen ud fra Brentford, så han har svært ved at forholde sig til snakken, selvom det smigrer.
– Jeg er selvfølgelig glad for, at jeg bliver sat i forbindelse med en stor klub som FC København. Det er der intet dårligt i. Det er ikke rigtig konkret for mig. Det er folk der snakker, så det kan jeg ikke rigtig forholde mig til lige nu. For det første er jeg på udlån i FC Nordsjælland og for det andet er jeg fortsat på kontrakt i Brentford.
Selv har Mads Bidstrup en fortid som ungdomsspiller i FC København, inden han som teenager drog til først RB Leipzig og sidenhen Brentford. Meget er dog sket i FCK, siden han forlod dem i 2018.
Man har præsenteret en ny ambitiøs strategi, hvor man vil vinde mesterskabet hvert år og samtidig være tilstede i Europa hvert år. Det appellerer til den unge midtbanekomet.
– Det lyder spændede deroppe. Jeg har også en fortid i FCK, så jeg kender til det. Det er ikke noget jeg kan forholde mig til lige nu. Jeg er sindssyg glad heroppe og i Brentford. Så min førsteprioritet er at gøre det så godt her, så jeg kan spille mig ind i en Premier League-klub.
Fortsætter Mads Bidstrup sin udvikling, så giver han Thomas Frank panderynker til næste sæson, hvor midtbanespilleren drager retur. Han er på kontrakt i Brentford frem til 2024.
I første omgang drejer det sig dog om at hente tre point på mandag i Herning, hvor FC Midtjylland venter. Lige nu har FC Nordsjælland på førstepladsen ti point flere end FC Midtjylland.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Schmedes er under pres’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
– Det er lort!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Formand freder Jacob Neestrup
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER