– Jeg kan godt forstå, jeg bliver nævnt i FCK

FC Københavns skadesproblemer har givet udfordringer på midtbanen - og her kan FCN's lejesvend fra Brentford, Mads Bidstrup, være et emne.



FC København er uden Carlos Zeca resten af sæsonen.

Han har efterladt et stort tomrum i maskinrummet på FC Københavns midtbane, og fans har længe råbt og skreget på Thomas Delaney, som FCK også i løbet af efteråret har flirtet med.

Fodboldekspert på TV3 Sport Kenneth Emil Petersen har istedet nævnt, at FC Nordsjællands Mads Bidstrup er lige den spiller, som FCK står og mangler. Selv kan den løbestærke midtbanespiller godt forstå koblingen til FCK. Det fortæller han til Tipsbladet ved onsdagens træning i Farum.

– Jeg har selvfølgelig været inde i en rigtig god periode, synes jeg selv. En defensiv seks'er det er, hvad jeg er. Jeg ser selv meget op til Zeca, da jeg synes, at han er en virkelig fantastisk spiller. En dag vil jeg også gerne kunne blive lige så god som ham. Jeg synes også, at vi besidder mange af de samme kvaliteter uden at sige, at vi er den samme spiller. I forhold til en defensiv seks'er så kan jeg godt forstå, at man kigger min vej, siger Bidstrup. 

21-årige Mads Bidstrup er udlejet til FC Nordsjælland sæsonen ud fra Brentford, så han har svært ved at forholde sig til snakken, selvom det smigrer.

– Jeg er selvfølgelig glad for, at jeg bliver sat i forbindelse med en stor klub som FC København. Det er der intet dårligt i. Det er ikke rigtig konkret for mig. Det er folk der snakker, så det kan jeg ikke rigtig forholde mig til lige nu. For det første er jeg på udlån i FC Nordsjælland og for det andet er jeg fortsat på kontrakt i Brentford.

Selv har Mads Bidstrup en fortid som ungdomsspiller i FC København, inden han som teenager drog til først RB Leipzig og sidenhen Brentford. Meget er dog sket i FCK, siden han forlod dem i 2018.

Man har præsenteret en ny ambitiøs strategi, hvor man vil vinde mesterskabet hvert år og samtidig være tilstede i Europa hvert år. Det appellerer til den unge midtbanekomet.

– Det lyder spændede deroppe. Jeg har også en fortid i FCK, så jeg kender til det. Det er ikke noget jeg kan forholde mig til lige nu. Jeg er sindssyg glad heroppe og i Brentford. Så min førsteprioritet er at gøre det så godt her, så jeg kan spille mig ind i en Premier League-klub.

Fortsætter Mads Bidstrup sin udvikling, så giver han Thomas Frank panderynker til næste sæson, hvor midtbanespilleren drager retur. Han er på kontrakt i Brentford frem til 2024.

I første omgang drejer det sig dog om at hente tre point på mandag i Herning, hvor FC Midtjylland venter. Lige nu har FC Nordsjælland på førstepladsen ti point flere end FC Midtjylland.





Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent




LIVE

TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Har budt en milliard



LIVE

Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Bayern München på plads til Superliga-brag

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan