Han blev fyret som cheftræner for Brøndby IF i december, men i øjeblikket har Jesper Sørensen bragende succes i Canada, hvor den danske træner har ført Vancouver Whitecaps til en aktuel førsteplads i MLS’s Western Conference, mens det også lykkedes at overvinde Lionel Messi og Inter Miami i semifinalerne af den nordamerikanske pendant til Champions League.
Og Jesper Sørensens forrygende resultater i MLS imponerer i den grad den tidligere Brøndby-kaptajn Andreas Maxsø, der er i gang med sin tredje sæson i MLS-klubben Colorado Rapids. Andreas Maxsø havde muligheden for at tage en lille snak med Jesper Sørensen for nyligt, da Colorado Rapids tabte 2-0 mod Vancouver Whitecaps.
– Vi tabte til Vancouver på udebane for tre-fire uger siden, og der havde jeg en snak med ham og Jan Michaelsen (assistenttræner for Vancouver Whitecaps, red.), helt stille og roligt, og det er bare fedt for Jesper, at han har fået den start, han har fået. Det er virkelig imponerende, at de ligger nummer ét og at de er kommet i finalen i det, der svarer til Champions League herovre. Det er virkelig et imponerende stykke arbejde, de har fået lavet, siger Andreas Maxsø i et interview med Tipsbladet og fortsætter:
– Så må vi se, om de kan tage Champions League, og så er der jo det med MLS, at man kan have en nok så god normal sæson, men så kan man så ryge ud i playoffs. Det kan både være mindre fedt, men det er også det, der gør det sjovt herovre. Men der er ikke andet at gøre end at tage hatten af for det arbejde, han har gjort her i starten af sæsonen.
Gav du ham nogle råd om MLS eller talte I bare om stort og småt?
– Det var egentlig bare stille og roligt om kampen og selvfølgelig om, hvordan de gør tingene. Som vi talte om i starten, så er det lidt anderledes herovre, end det er i Europa eller i Danmark. Så de skulle også lige skrue på nogle ting, men det virker til, at det har fungeret fra start af med ham ved roret, lyder det fra Andreas Maxsø.
Glæder sig over danskertilgang
I de seneste uger har Andreas Maxsø også stået overfor tidligere Superliga-rivaler som Erik Sviatchenko, Anders Dreyer og Jeppe Tverskov, hvor Colorado Rapids spillede 2-2 mod Houston Dynamo og slog San Diego FC med 3-2. For den tidligere Brøndby-stjerne er det hyggeligt, at der gradvist kommer flere og flere danskere til MLS.
– Det er altid sjovt, at man lige kan stikke hovederne sammen efterfølgende og lige snakke kort, men når man står i det, så tænker man ikke så meget over det. Men det er altid hyggeligt at kunne snakke lidt efter kampene, selvom det selvfølgelig er fedest, når man har taget tre point, siger Andreas Maxsø.
Hvad med Mikael Uhre, er det også mest efter kampene, at I tager en snak?
– Nej, vi skriver og ringer en gang imellem, det er lidt forskelligt. Med Sviatchenko og dem fra San Diego har jeg kun snakket med dem efter kampene. Mig og Uhre havde også et fint forhold i Brøndby-tiden, så det er meget naturligt, at vi lige snakker en gang imellem, siger Andreas Maxsø.

31-årige Andreas Maxsø skiftede til Colorado Rapids fra Brøndby IF i januar 2023 (Foto: Alamy).
Top fire er første mål
På trods af nederlaget til Vancouver Whitecaps har Colorado Rapids overordnet set fået en god indledning på sæsonen, hvor Denver-klubben efter 10 spillerunder ligger på en femteplads i Western Conference.
– Det har været en fin indledning, hvor jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe. Vi har desværre ikke fået tre point i de sidste kampe, men der er helt klart fremgang i måden, vi spiller på. Vi har stort set det samme hold, som vi havde sidste år, så jeg synes, at det tegner rigtig fint, siger Andreas Maxsø.
Har I holdet til at komme langt i playoffs?
– Det er altid så svært at sige, for det handler jo om, hvilken placering man lige får, om man får hjemmebanefordel og hvem man løber ind i og så videre, men jeg synes helt sikkert, at vi har et bedre hold i år, end vi havde sidste år. Så med lidt tur i den og med den rigtige timing af form, så kan det sagtens gå hen og blive spændende, lyder det fra Andreas Maxsø.
Hvad er jeres målsætning i denne sæson?
– Playoffs er selvfølgelig første mål. Vi vil gerne i top fire, så vi kan have hjemmebanefordelen i playoffs. Playoffs er det første mål, og så tager vi den derfra, lyder det afslutningsvist fra Andreas Maxsø.
Colorado Rapids sluttede i sidste sæson på syvendepladsen i Western Conference og røg herefter ud til LA Galaxy i først runde af playoffs, mens det blev til en tredjeplads i Leagues Cup.
Læs med i de kommende dage på Tipsbladet, hvor de øvrige dele af interviewet med Andreas Maxsø bliver bragt.
Tipsbladet bragte for nyligt også et interview med Jesper Sørensen om den tidligere Brøndby-træners eventyr i MLS. Det interview kan du læse her.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Går langt ned i løn
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
