‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Andreas Maxsø er særdeles imponeret over Jesper Sørensens flyvende start i MLS, fortæller den tidligere Brøndby-kaptajn til Tipsbladet.



Han blev fyret som cheftræner for Brøndby IF i december, men i øjeblikket har Jesper Sørensen bragende succes i Canada, hvor den danske træner har ført Vancouver Whitecaps til en aktuel førsteplads i MLS’s Western Conference, mens det også lykkedes at overvinde Lionel Messi og Inter Miami i semifinalerne af den nordamerikanske pendant til Champions League.

Og Jesper Sørensens forrygende resultater i MLS imponerer i den grad den tidligere Brøndby-kaptajn Andreas Maxsø, der er i gang med sin tredje sæson i MLS-klubben Colorado Rapids. Andreas Maxsø havde muligheden for at tage en lille snak med Jesper Sørensen for nyligt, da Colorado Rapids tabte 2-0 mod Vancouver Whitecaps.

– Vi tabte til Vancouver på udebane for tre-fire uger siden, og der havde jeg en snak med ham og Jan Michaelsen (assistenttræner for Vancouver Whitecaps, red.), helt stille og roligt, og det er bare fedt for Jesper, at han har fået den start, han har fået. Det er virkelig imponerende, at de ligger nummer ét og at de er kommet i finalen i det, der svarer til Champions League herovre. Det er virkelig et imponerende stykke arbejde, de har fået lavet, siger Andreas Maxsø i et interview med Tipsbladet og fortsætter:

– Så må vi se, om de kan tage Champions League, og så er der jo det med MLS, at man kan have en nok så god normal sæson, men så kan man så ryge ud i playoffs. Det kan både være mindre fedt, men det er også det, der gør det sjovt herovre. Men der er ikke andet at gøre end at tage hatten af for det arbejde, han har gjort her i starten af sæsonen.

Gav du ham nogle råd om MLS eller talte I bare om stort og småt?

– Det var egentlig bare stille og roligt om kampen og selvfølgelig om, hvordan de gør tingene. Som vi talte om i starten, så er det lidt anderledes herovre, end det er i Europa eller i Danmark. Så de skulle også lige skrue på nogle ting, men det virker til, at det har fungeret fra start af med ham ved roret, lyder det fra Andreas Maxsø.

Glæder sig over danskertilgang

I de seneste uger har Andreas Maxsø også stået overfor tidligere Superliga-rivaler som Erik Sviatchenko, Anders Dreyer og Jeppe Tverskov, hvor Colorado Rapids spillede 2-2 mod Houston Dynamo og slog San Diego FC med 3-2. For den tidligere Brøndby-stjerne er det hyggeligt, at der gradvist kommer flere og flere danskere til MLS.

– Det er altid sjovt, at man lige kan stikke hovederne sammen efterfølgende og lige snakke kort, men når man står i det, så tænker man ikke så meget over det. Men det er altid hyggeligt at kunne snakke lidt efter kampene, selvom det selvfølgelig er fedest, når man har taget tre point, siger Andreas Maxsø.

Hvad med Mikael Uhre, er det også mest efter kampene, at I tager en snak?

– Nej, vi skriver og ringer en gang imellem, det er lidt forskelligt. Med Sviatchenko og dem fra San Diego har jeg kun snakket med dem efter kampene. Mig og Uhre havde også et fint forhold i Brøndby-tiden, så det er meget naturligt, at vi lige snakker en gang imellem, siger Andreas Maxsø.

31-årige Andreas Maxsø skiftede til Colorado Rapids fra Brøndby IF i januar 2023 (Foto: Alamy).

Top fire er første mål

På trods af nederlaget til Vancouver Whitecaps har Colorado Rapids overordnet set fået en god indledning på sæsonen, hvor Denver-klubben efter 10 spillerunder ligger på en femteplads i Western Conference.

– Det har været en fin indledning, hvor jeg synes, at vi har spillet nogle gode kampe. Vi har desværre ikke fået tre point i de sidste kampe, men der er helt klart fremgang i måden, vi spiller på. Vi har stort set det samme hold, som vi havde sidste år, så jeg synes, at det tegner rigtig fint, siger Andreas Maxsø.

Har I holdet til at komme langt i playoffs?

– Det er altid så svært at sige, for det handler jo om, hvilken placering man lige får, om man får hjemmebanefordel og hvem man løber ind i og så videre, men jeg synes helt sikkert, at vi har et bedre hold i år, end vi havde sidste år. Så med lidt tur i den og med den rigtige timing af form, så kan det sagtens gå hen og blive spændende, lyder det fra Andreas Maxsø.

Hvad er jeres målsætning i denne sæson?

– Playoffs er selvfølgelig første mål. Vi vil gerne i top fire, så vi kan have hjemmebanefordelen i playoffs. Playoffs er det første mål, og så tager vi den derfra, lyder det afslutningsvist fra Andreas Maxsø.

Colorado Rapids sluttede i sidste sæson på syvendepladsen i Western Conference og røg herefter ud til LA Galaxy i først runde af playoffs, mens det blev til en tredjeplads i Leagues Cup.

Læs med i de kommende dage på Tipsbladet, hvor de øvrige dele af interviewet med Andreas Maxsø bliver bragt.

Tipsbladet bragte for nyligt også et interview med Jesper Sørensen om den tidligere Brøndby-træners eventyr i MLS. Det interview kan du læse her.








LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Frygter Christian Eriksen-problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen