Assistenttræner det er overskriften på Rubén Sellés cv lige nu.
I Shinnik Yaroslav, Aris Saloniki, Neftchi Baku, Qarabag FK, AGF, FC København og nu Southampton har han indtaget rollen som cheftrænerens højre hånd. Et halvt år har han været cheftræner, da han stod i spidsen for Valencias U18-mandskab, inden turen gik til FCK.
Her var han i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, inden en stor mulighed bød sig i Premier League og Southampton. Drømmen om at blive cheftræner lever dog i bedste velgående hos Rubén Sellés.
– Hvis jeg kunne, så ville jeg være manager for mit hold i Premier League, men klubben valgte at gå i en anden retning. Selvfølgelig kan jeg se mig selv være cheftræner i Danmark, og hvis det er hos et af de hold, som jeg har arbejdet hos før [AGF eller FCK, red.], så har jeg rigtig gode minder og en god fornemmelse dybt inde i hjertet, siger spanieren til Tipsbladet.
Pladserne er dog rimelig tungt besat i henholdsvis AGF og FCK, der inden for det seneste halve år har ansat Uwe Rösler og Jacob Neestrup til de fremtidige projekter i henholdsvis Aarhus og København.
Lige så valgte Southampton for nyligt at ansætte Nathan Jones efter fyringen af Ralph Hasenhüttl. En enkelt kamp nåede Rubén Sellés dog som midlertidig cheftræner, da man avancerede i Carabao Cuppen over Sheffield Wednesday.
Selvom oplevelserne er store og programmet er stramt i England, så tager Rubén Sellés en masse ting med sig fra sin tid i Danmark.
– Jeg har lært rigtig meget i Danmark i løbet af mine fire år der i både AGF og FC København. Jeg lærte hvordan man træner et hold der kæmper i Europa. Jeg kom fra Azerbajain, så det er en lille smule anderledes. Jeg kan lide den skandinaviske og danske kultur. Jeg og min familie havde en rigtig god tid.
39-årige Rubén Sellés var assistenttræner i fire år i løbet af sin tid i Danmark. I 2,5 år var han i AGF, og efter en kort afstikker til Spanien drog han retur til FCK, hvor han var i halvandet år.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘Diskvalificerende at sige!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
NYHEDER