Assistenttræner det er overskriften på Rubén Sellés cv lige nu.
I Shinnik Yaroslav, Aris Saloniki, Neftchi Baku, Qarabag FK, AGF, FC København og nu Southampton har han indtaget rollen som cheftrænerens højre hånd. Et halvt år har han været cheftræner, da han stod i spidsen for Valencias U18-mandskab, inden turen gik til FCK.
Her var han i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, inden en stor mulighed bød sig i Premier League og Southampton. Drømmen om at blive cheftræner lever dog i bedste velgående hos Rubén Sellés.
– Hvis jeg kunne, så ville jeg være manager for mit hold i Premier League, men klubben valgte at gå i en anden retning. Selvfølgelig kan jeg se mig selv være cheftræner i Danmark, og hvis det er hos et af de hold, som jeg har arbejdet hos før [AGF eller FCK, red.], så har jeg rigtig gode minder og en god fornemmelse dybt inde i hjertet, siger spanieren til Tipsbladet.
Pladserne er dog rimelig tungt besat i henholdsvis AGF og FCK, der inden for det seneste halve år har ansat Uwe Rösler og Jacob Neestrup til de fremtidige projekter i henholdsvis Aarhus og København.
Lige så valgte Southampton for nyligt at ansætte Nathan Jones efter fyringen af Ralph Hasenhüttl. En enkelt kamp nåede Rubén Sellés dog som midlertidig cheftræner, da man avancerede i Carabao Cuppen over Sheffield Wednesday.
Selvom oplevelserne er store og programmet er stramt i England, så tager Rubén Sellés en masse ting med sig fra sin tid i Danmark.
– Jeg har lært rigtig meget i Danmark i løbet af mine fire år der i både AGF og FC København. Jeg lærte hvordan man træner et hold der kæmper i Europa. Jeg kom fra Azerbajain, så det er en lille smule anderledes. Jeg kan lide den skandinaviske og danske kultur. Jeg og min familie havde en rigtig god tid.
39-årige Rubén Sellés var assistenttræner i fire år i løbet af sin tid i Danmark. I 2,5 år var han i AGF, og efter en kort afstikker til Spanien drog han retur til FCK, hvor han var i halvandet år.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE