– Jeg kan se mig selv være cheftræner i FCK

For et halvt år siden forlod han FC København, men drømmen om et cheftrænerjob i Danmark eksisterer fortsat. Og hvorfor så ikke hos en tidligere arbejdsgiver?



Assistenttræner det er overskriften på Rubén Sellés cv lige nu.

I Shinnik Yaroslav, Aris Saloniki, Neftchi Baku, Qarabag FK, AGF, FC København og nu Southampton har han indtaget rollen som cheftrænerens højre hånd. Et halvt år har han været cheftræner, da han stod i spidsen for Valencias U18-mandskab, inden turen gik til FCK.

Her var han i 66 kampe assistenttræner under Jess Thorup, inden en stor mulighed bød sig i Premier League og Southampton. Drømmen om at blive cheftræner lever dog i bedste velgående hos Rubén Sellés.

– Hvis jeg kunne, så ville jeg være manager for mit hold i Premier League, men klubben valgte at gå i en anden retning. Selvfølgelig kan jeg se mig selv være cheftræner i Danmark, og hvis det er hos et af de hold, som jeg har arbejdet hos før [AGF eller FCK, red.], så har jeg rigtig gode minder og en god fornemmelse dybt inde i hjertet, siger spanieren til Tipsbladet.

Pladserne er dog rimelig tungt besat i henholdsvis AGF og FCK, der inden for det seneste halve år har ansat Uwe Rösler og Jacob Neestrup til de fremtidige projekter i henholdsvis Aarhus og København.

Lige så valgte Southampton for nyligt at ansætte Nathan Jones efter fyringen af Ralph Hasenhüttl. En enkelt kamp nåede Rubén Sellés dog som midlertidig cheftræner, da man avancerede i Carabao Cuppen over Sheffield Wednesday.

Selvom oplevelserne er store og programmet er stramt i England, så tager Rubén Sellés en masse ting med sig fra sin tid i Danmark.

– Jeg har lært rigtig meget i Danmark i løbet af mine fire år der i både AGF og FC København. Jeg lærte hvordan man træner et hold der kæmper i Europa. Jeg kom fra Azerbajain, så det er en lille smule anderledes. Jeg kan lide den skandinaviske og danske kultur. Jeg og min familie havde en rigtig god tid.

39-årige Rubén Sellés var assistenttræner i fire år i løbet af sin tid i Danmark. I 2,5 år var han i AGF, og efter en kort afstikker til Spanien drog han retur til FCK, hvor han var i halvandet år.



Thorups afløser stopper efter fem måneder

Nu er han gratis – på vej til OB?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Steve Cooper laver én ændring

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Brøndby IF – FC Fredericia

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Endelig er der godt nyt!

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel