– Jeg kan virkelig godt lide Albentosa, men…

Raul Albentosa kom igen i fokus i Vejles kamp mod AGF, og blandt andet undrer Uwe Rösler sig over, hvordan spanieren faldt i en duel med Mikael Anderson.



Mandagskampen mellem Vejle Boldklub og AGF blev en hårdtspillet og intens kamp, og den type kampe passer godt til vejlensernes spanske stopper Raul Albentosa. Og han formåede da også at komme i fokus.

Ikke mindst for en duel med århusianernes Mikael Anderson.

Efter godt 65 minutter afdriblede Mikael Anderson nemlig Albentosa, som i situationen faldt til jorden. En tackling, der blev takseret med et gult kort til AGF-spilleren, som derfor umiddelbart har karantæne i næste runde.

Men måske overspillede Albentosa en smule i situationen. Det indikerer Uwe Rösler i hvert fald i et interview med Viaplay efter kampen.

– Albentosa er en fantastisk spiller. Jeg må sige, at jeg har stor respekt for ham. Jeg kan virkelig godt lide ham. Men hvordan kan en kolossal spiller på 195 centimeter falde ned sådan? Som om han er blevet skudt i ansigtet, siger Uwe Rösler med et stort grin. 

Mikael Anderson selv siger til Viaplay, at han ikke kunne mærke den store kontakt i situationen, og siger også med et smil:

– Det er vel Albentosa i en nøddeskal, ikke? Det er fodbold. Sådan er det. Han spiller det godt, og jeg kan ikke se, om jeg rammer ham. Derfor kan jeg ikke sige mere end jeg kan nu.

Hos Viaplays ekspert Ken Ilsø var dommen over Albentosa hårdere.

– Jeg synes jo, at det er forfærdeligt at se på, den der måde at overspille situationen. Jeg er godt klar over, at engang i mellem er det en del af spillet. Nogle gange overspiller man visse seancer, men det der er jo decideret teatralsk. Det er teater på højt niveau, men det har ikke noget med fodbold at gøre, siger Ken Ilsø i nedtakten til kampen.

Se et interview med Mikael Anderson samt situationen i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Stort FCK-talent er blevet solgt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Kæmpebud på 16-årig

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen