– Jeg kan virkelig godt lide Albentosa, men…

Raul Albentosa kom igen i fokus i Vejles kamp mod AGF, og blandt andet undrer Uwe Rösler sig over, hvordan spanieren faldt i en duel med Mikael Anderson.



Mandagskampen mellem Vejle Boldklub og AGF blev en hårdtspillet og intens kamp, og den type kampe passer godt til vejlensernes spanske stopper Raul Albentosa. Og han formåede da også at komme i fokus.

Ikke mindst for en duel med århusianernes Mikael Anderson.

Efter godt 65 minutter afdriblede Mikael Anderson nemlig Albentosa, som i situationen faldt til jorden. En tackling, der blev takseret med et gult kort til AGF-spilleren, som derfor umiddelbart har karantæne i næste runde.

Men måske overspillede Albentosa en smule i situationen. Det indikerer Uwe Rösler i hvert fald i et interview med Viaplay efter kampen.

– Albentosa er en fantastisk spiller. Jeg må sige, at jeg har stor respekt for ham. Jeg kan virkelig godt lide ham. Men hvordan kan en kolossal spiller på 195 centimeter falde ned sådan? Som om han er blevet skudt i ansigtet, siger Uwe Rösler med et stort grin. 

Mikael Anderson selv siger til Viaplay, at han ikke kunne mærke den store kontakt i situationen, og siger også med et smil:

– Det er vel Albentosa i en nøddeskal, ikke? Det er fodbold. Sådan er det. Han spiller det godt, og jeg kan ikke se, om jeg rammer ham. Derfor kan jeg ikke sige mere end jeg kan nu.

Hos Viaplays ekspert Ken Ilsø var dommen over Albentosa hårdere.

– Jeg synes jo, at det er forfærdeligt at se på, den der måde at overspille situationen. Jeg er godt klar over, at engang i mellem er det en del af spillet. Nogle gange overspiller man visse seancer, men det der er jo decideret teatralsk. Det er teater på højt niveau, men det har ikke noget med fodbold at gøre, siger Ken Ilsø i nedtakten til kampen.

Se et interview med Mikael Anderson samt situationen i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op