Tochi Chukwuani var det næste store produkt ud af FC Nordsjællands talentafdeling for år tilbage, men rejsen til stjernerne har ladet vente på sig.
Det er lige indtil nu, hvor den bomstærke midtbanemand sprudler i Lyngby BK. Sammen med resten af holdkammeraterne sikrede man sig sensationelt overlevelse i Superligaen i fjor, og i løbet af denne sæsons første syv kampe har man bare lagt på.
Det gælder også for 20-årige Tochi Chukwuani.
– Jeg føler, jeg står et rigtig godt sted lige nu. Min udvikling har også været rigtig fin. Det startede særligt efter juleferien med en række gode præstationer. Det var også en kombination af, at holdet gjorde det bedre som helhed. Det hele er gået op i en højere enhed, hvilket har hjulpet mig med at præstere endnu bedre. Siden har det bare taget fart, og i denne sæson er jeg fortsat, hvor jeg slap, siger Lyngby-spilleren til Tipsbladet.
Tochi Chukwuanis præstationer i foråret er heller ikke gået ubemærket hen, hvor fire klubber i løbet af sommeren viste interesse. Brøndby IF, Trabzonspor, Røde Stjerne og Le Havre var blandt bejlerne.
Og ifølge Tochi Chukwuani var det ikke helt ved siden af, at kvartetten var blandt hans mulige destinationer.
– Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig.
– Jeg er i Lyngby lige nu, hvilket jeg er rigtig glad for. Det er også et rigtig fint projekt, som vi har gang i lige nu. Der er endnu mere plads til at lægge på, og jeg er bare glad for at være der sammen med mine holdkammerater og staben, som har hjulpet mig med min udvikling.
Hvorfor kunne du ikke se dig selv i et projekt som for eksempel Brøndbys?
– Jeg følte bare ikke, at det var det rigtige. Min mavefornemmelse var der ikke. Jeg føler, at projektet i Lyngby ville stille mig bedre. Så der er ikke så meget mere i det.
Klubber som Trabzonspor og Brøndby IF vil uden tvivl kunne tilbyde kontrakter, som ville pynte på Tochi Chukwuanis bankbog. Hos midtbanemanden vejede de sportslige ambitioner dog i denne omgang højest.
20-årige Tochi Chukwuani har spillet i Lyngby siden sidste sommer og har været med på hele rejsen i Superligaen, som man har indledt med bravur i denne sæson. Syv kampe og et mål har midtbanekrigeren leveret, mens man indtager ligaens ottendeplads.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
