– Jeg kunne ikke se mig selv i Brøndby

Tochi Chukwuani slår fast, at der var stor interesse for ham, men midtbanemandens sportslige ambitioner vejer tungere end økonomisk bedre tilbud.



Tochi Chukwuani var det næste store produkt ud af FC Nordsjællands talentafdeling for år tilbage, men rejsen til stjernerne har ladet vente på sig.

Det er lige indtil nu, hvor den bomstærke midtbanemand sprudler i Lyngby BK. Sammen med resten af holdkammeraterne sikrede man sig sensationelt overlevelse i Superligaen i fjor, og i løbet af denne sæsons første syv kampe har man bare lagt på.

Det gælder også for 20-årige Tochi Chukwuani.

– Jeg føler, jeg står et rigtig godt sted lige nu. Min udvikling har også været rigtig fin. Det startede særligt efter juleferien med en række gode præstationer. Det var også en kombination af, at holdet gjorde det bedre som helhed. Det hele er gået op i en højere enhed, hvilket har hjulpet mig med at præstere endnu bedre. Siden har det bare taget fart, og i denne sæson er jeg fortsat, hvor jeg slap, siger Lyngby-spilleren til Tipsbladet.

Tochi Chukwuanis præstationer i foråret er heller ikke gået ubemærket hen, hvor fire klubber i løbet af sommeren viste interesse. Brøndby IF, Trabzonspor, Røde Stjerne og Le Havre var blandt bejlerne.

Og ifølge Tochi Chukwuani var det ikke helt ved siden af, at kvartetten var blandt hans mulige destinationer.

– Selvfølgelig var der noget om snakken. Interessen har været reel. Det er kæmpeklubber, og det er også noget, som jeg havde i mine overvejelser. Men der var ikke nogle af projekterne, som talte til mig.

– Jeg er i Lyngby lige nu, hvilket jeg er rigtig glad for. Det er også et rigtig fint projekt, som vi har gang i lige nu. Der er endnu mere plads til at lægge på, og jeg er bare glad for at være der sammen med mine holdkammerater og staben, som har hjulpet mig med min udvikling.

Hvorfor kunne du ikke se dig selv i et projekt som for eksempel Brøndbys?

– Jeg følte bare ikke, at det var det rigtige. Min mavefornemmelse var der ikke. Jeg føler, at projektet i Lyngby ville stille mig bedre. Så der er ikke så meget mere i det.

Klubber som Trabzonspor og Brøndby IF vil uden tvivl kunne tilbyde kontrakter, som ville pynte på Tochi Chukwuanis bankbog. Hos midtbanemanden vejede de sportslige ambitioner dog i denne omgang højest.

20-årige Tochi Chukwuani har spillet i Lyngby siden sidste sommer og har været med på hele rejsen i Superligaen, som man har indledt med bravur i denne sæson. Syv kampe og et mål har midtbanekrigeren leveret, mens man indtager ligaens ottendeplads.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Smider Salah-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Overbevisende: To chok i Parken

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub