FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Han har imponeret i Champions League for FC København i denne sæson, men Kamil Grabara ser ikke ud til at blive en del af Polens EM-trup til sommer.
I den polske presse har der længe været en del skriverier om Grabaras manglende udtagelser til landsholdet, hvor flere medier har undret sig over FC København-stjernens fravær i truppen. Efter fredagens træning i FC København kunne Kamil Grabara heller ikke selv kaste lys over situationen, da den polske keeper mødte Tipsbladet og de øvrige medier.
– Jeg håber, at grunden er, at jeg ikke er god nok. Og hvis det er årsagen, så er det fair play. Jeg ved, hvad jeg skal arbejde med.
– Hvis årsagen er en anden, så er det en ret skidt ting. Jeg ønsker ikke at være en del af sådan noget, hvis det ikke er årsagen. Jeg håber, at årsagen er, at jeg ikke er god nok, lød svaret her fra Kamil Grabara.
Har du nogen grund til at tro, at årsagen ikke handler om det sportslige?
– Nej, jeg siger bare, at jeg gerne vil tro på, at det er grunden. Jeg har ikke fået det at vide. Så det er ret svært for mig at fordøje problemet. Jeg har ikke talt med nogen. Det virker til, at jeg ikke er god nok, og det er helt fint.
Tilbage i efteråret fortalte Michal Stompór, der er redaktør på Goal.pl, til Tipsbladet, at Kamil Grabaras personlighed kan være en faktor i landstræner Michał Probierz' overvejelser.
Sidste sommer udtalte den tidligere polske landsholdsmålmand Jan Tomaszewski, at Kamil Grabara er en type, der potentielt ville kunne sprede dårlig stemning i en trup, hvis han får en reserverolle.
Til Polens EM-playoffkampe mod Estland og Wales tidligere på måneden var det Juventus-keeperen Wojciech Szczęsny, der vogtede buret, mens Łukasz Skorupski fra Bologna og Marcin Bułka fra Nice sad på bænken.

Kamil Grabara er ikke inde i varmen på det polske landshold. Foto: Alamy
Har talt med Wind
Tilbage i januar var der usikkerhed om Kamil Grabaras situation i FC København, da Wolfsburg havde en mulighed for at hente den polske målmand inden for en afgrænset tidsperiode.
– Det var også en deadline for mig, så jeg var ikke rigtig sikker på, hvad der skulle ske. Det endte med, at jeg stadig er her i København, så nu gør jeg mit allerbedste for, at vi kan vinde det tredje mesterskab i træk. Det er målsætningen. Jeg mistede ikke noget søvn, da der var tre dage tilbage før deadlinen, lød det fra Kamil Grabara.
FC København-keeperen blev herefter spurgt, om han har talt med Jonas Wind om hverdagen i Wolfsburg.
– Det er okay at høre en anden persons indtryk, men jeg har en klar mening om, at man her i livet skal danne sine egne holdninger, i forhold til, om noget er det rette for dig.
– Ja, jeg har spurgt ham, men ville det ændre min opfattelse af situationen? Nej, det ville det ikke. Hvis jeg føler for at gøre noget, så vil jeg gøre det uanset hvad, lød svaret fra Kamil Grabara.
Efter fredagens træning talte Kamil Grabara også om mandagens derby mod Brøndby IF. Det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer