FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Han har imponeret i Champions League for FC København i denne sæson, men Kamil Grabara ser ikke ud til at blive en del af Polens EM-trup til sommer.
I den polske presse har der længe været en del skriverier om Grabaras manglende udtagelser til landsholdet, hvor flere medier har undret sig over FC København-stjernens fravær i truppen. Efter fredagens træning i FC København kunne Kamil Grabara heller ikke selv kaste lys over situationen, da den polske keeper mødte Tipsbladet og de øvrige medier.
– Jeg håber, at grunden er, at jeg ikke er god nok. Og hvis det er årsagen, så er det fair play. Jeg ved, hvad jeg skal arbejde med.
– Hvis årsagen er en anden, så er det en ret skidt ting. Jeg ønsker ikke at være en del af sådan noget, hvis det ikke er årsagen. Jeg håber, at årsagen er, at jeg ikke er god nok, lød svaret her fra Kamil Grabara.
Har du nogen grund til at tro, at årsagen ikke handler om det sportslige?
– Nej, jeg siger bare, at jeg gerne vil tro på, at det er grunden. Jeg har ikke fået det at vide. Så det er ret svært for mig at fordøje problemet. Jeg har ikke talt med nogen. Det virker til, at jeg ikke er god nok, og det er helt fint.
Tilbage i efteråret fortalte Michal Stompór, der er redaktør på Goal.pl, til Tipsbladet, at Kamil Grabaras personlighed kan være en faktor i landstræner Michał Probierz' overvejelser.
Sidste sommer udtalte den tidligere polske landsholdsmålmand Jan Tomaszewski, at Kamil Grabara er en type, der potentielt ville kunne sprede dårlig stemning i en trup, hvis han får en reserverolle.
Til Polens EM-playoffkampe mod Estland og Wales tidligere på måneden var det Juventus-keeperen Wojciech Szczęsny, der vogtede buret, mens Łukasz Skorupski fra Bologna og Marcin Bułka fra Nice sad på bænken.

Kamil Grabara er ikke inde i varmen på det polske landshold. Foto: Alamy
Har talt med Wind
Tilbage i januar var der usikkerhed om Kamil Grabaras situation i FC København, da Wolfsburg havde en mulighed for at hente den polske målmand inden for en afgrænset tidsperiode.
– Det var også en deadline for mig, så jeg var ikke rigtig sikker på, hvad der skulle ske. Det endte med, at jeg stadig er her i København, så nu gør jeg mit allerbedste for, at vi kan vinde det tredje mesterskab i træk. Det er målsætningen. Jeg mistede ikke noget søvn, da der var tre dage tilbage før deadlinen, lød det fra Kamil Grabara.
FC København-keeperen blev herefter spurgt, om han har talt med Jonas Wind om hverdagen i Wolfsburg.
– Det er okay at høre en anden persons indtryk, men jeg har en klar mening om, at man her i livet skal danne sine egne holdninger, i forhold til, om noget er det rette for dig.
– Ja, jeg har spurgt ham, men ville det ændre min opfattelse af situationen? Nej, det ville det ikke. Hvis jeg føler for at gøre noget, så vil jeg gøre det uanset hvad, lød svaret fra Kamil Grabara.
Efter fredagens træning talte Kamil Grabara også om mandagens derby mod Brøndby IF. Det kan du læse om HER.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller