‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Jacob Neestrup var efter kampen mod FC Midtjylland virkelig træt af de mål, som hans hold lukkede ind i første halvleg af nederlaget til guldrivalerne.



(MCH ARENA) Tipsbladet FC København var til topkampen mod FC Midtjylland hårdt ramt af fravær af to vigtige spillere i forsvaret i Kevin Diks og Diant Ramaj, og det skulle vise sig at blive udslagsgivende. 

Især Giorgi Gocholeishvili var en katastrofe på venstrebacken som erstatning for Kevin Diks, og georgieren var involveret i begge af hjemmeholdets mål i første halvleg inden sin udskiftning i pausen. 

Efter kampen, som blev vundet 4-2 af FC Midtjylland, blev Jacob Neestrup naturligvis bedt om at sætte ord på Gocholeishvilis præstation, men han lukkede i. 

– Nej, jeg gider ikke stå og snakke om den enkelte spiller, sagde han. Samme svar fik man på Nathan Trott. 

Neestrup siger dog om sin startellever, der også betød, at Elias Achouri og Thomas Delaney måtte en tur på bænken: 

– Du kan altid diskutere, hvilke spillere der var valgt. Og formation. Men jeg orker næsten ikke at stå og forklare her, at der var en del spillere, som enten er skadede eller er på vej tilbage fra skader, således at de ikke kan spille søndag, torsdag, mandag lige nu. Og det var derfor, at nogle af valgene også blev truffet, forklarer FC København-træneren. 

Som godt nok ikke ville sætte navn på dem, han var skuffet over, men situationerne, der bragte holdet bagud, blev kritiseret. 

– Hvis jeg skal dele kampen op, synes jeg, at vi er låste offensivt i første halvleg, men det undskylder ikke for, at vi forærer to mål væk for at være helt ærlig. Den ene lægger vi død, så de kan sparke den ind fra fire meter. 

– Og den anden – i en situation, som vi skal kunne løse – får vi ikke taget kropskontakt med en mindre spiller, som derfor kan løbe frit ind imod bolden. Så taber vi jo, fordi da vi er allerbedst i kampen, ender vi af uvisse årsager med at lukke mål ind i en periode, hvor vi er kommet tilbage, og hvor vi er klart bedst. 

Med nederlaget til FC Midtjylland har FC København nu blot fået otte ud af de sidste 21 point i Superligaen. 

– Jeg forholder mig til nuet. Du kan jo sætte linjer alle mulige steder. Jeg tror, at den linje, jeg skal sætte, er efter i dag og efter forleden, hvor vi tabte i sidste minut, og efter mesterskabsspillet startede. Hvordan tingene så ud for fire måneder siden, kan jeg ikke bruge til noget. 

– Jeg kan konstatere, at vi har tabt to topkampe. Uden at tage noget fra vores modstandere synes jeg, at vi selv er skyld i, at vi står med nul point i slutningen af kampen, hvor jeg synes, at vi kunne have stået med mere. 

Med nederlaget til FC Midtjylland er FC København nede på andenpladsen i Superligaen. Løverne har to point op til de danske mestre.





LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb