‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Jacob Neestrup var efter kampen mod FC Midtjylland virkelig træt af de mål, som hans hold lukkede ind i første halvleg af nederlaget til guldrivalerne.



(MCH ARENA) Tipsbladet FC København var til topkampen mod FC Midtjylland hårdt ramt af fravær af to vigtige spillere i forsvaret i Kevin Diks og Diant Ramaj, og det skulle vise sig at blive udslagsgivende. 

Især Giorgi Gocholeishvili var en katastrofe på venstrebacken som erstatning for Kevin Diks, og georgieren var involveret i begge af hjemmeholdets mål i første halvleg inden sin udskiftning i pausen. 

Efter kampen, som blev vundet 4-2 af FC Midtjylland, blev Jacob Neestrup naturligvis bedt om at sætte ord på Gocholeishvilis præstation, men han lukkede i. 

– Nej, jeg gider ikke stå og snakke om den enkelte spiller, sagde han. Samme svar fik man på Nathan Trott. 

Neestrup siger dog om sin startellever, der også betød, at Elias Achouri og Thomas Delaney måtte en tur på bænken: 

– Du kan altid diskutere, hvilke spillere der var valgt. Og formation. Men jeg orker næsten ikke at stå og forklare her, at der var en del spillere, som enten er skadede eller er på vej tilbage fra skader, således at de ikke kan spille søndag, torsdag, mandag lige nu. Og det var derfor, at nogle af valgene også blev truffet, forklarer FC København-træneren. 

Som godt nok ikke ville sætte navn på dem, han var skuffet over, men situationerne, der bragte holdet bagud, blev kritiseret. 

– Hvis jeg skal dele kampen op, synes jeg, at vi er låste offensivt i første halvleg, men det undskylder ikke for, at vi forærer to mål væk for at være helt ærlig. Den ene lægger vi død, så de kan sparke den ind fra fire meter. 

– Og den anden – i en situation, som vi skal kunne løse – får vi ikke taget kropskontakt med en mindre spiller, som derfor kan løbe frit ind imod bolden. Så taber vi jo, fordi da vi er allerbedst i kampen, ender vi af uvisse årsager med at lukke mål ind i en periode, hvor vi er kommet tilbage, og hvor vi er klart bedst. 

Med nederlaget til FC Midtjylland har FC København nu blot fået otte ud af de sidste 21 point i Superligaen. 

– Jeg forholder mig til nuet. Du kan jo sætte linjer alle mulige steder. Jeg tror, at den linje, jeg skal sætte, er efter i dag og efter forleden, hvor vi tabte i sidste minut, og efter mesterskabsspillet startede. Hvordan tingene så ud for fire måneder siden, kan jeg ikke bruge til noget. 

– Jeg kan konstatere, at vi har tabt to topkampe. Uden at tage noget fra vores modstandere synes jeg, at vi selv er skyld i, at vi står med nul point i slutningen af kampen, hvor jeg synes, at vi kunne have stået med mere. 

Med nederlaget til FC Midtjylland er FC København nede på andenpladsen i Superligaen. Løverne har to point op til de danske mestre.





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Brøndby har været i dialog med VM-profil

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta