‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Jacob Neestrup var efter kampen mod FC Midtjylland virkelig træt af de mål, som hans hold lukkede ind i første halvleg af nederlaget til guldrivalerne.



(MCH ARENA) Tipsbladet FC København var til topkampen mod FC Midtjylland hårdt ramt af fravær af to vigtige spillere i forsvaret i Kevin Diks og Diant Ramaj, og det skulle vise sig at blive udslagsgivende. 

Især Giorgi Gocholeishvili var en katastrofe på venstrebacken som erstatning for Kevin Diks, og georgieren var involveret i begge af hjemmeholdets mål i første halvleg inden sin udskiftning i pausen. 

Efter kampen, som blev vundet 4-2 af FC Midtjylland, blev Jacob Neestrup naturligvis bedt om at sætte ord på Gocholeishvilis præstation, men han lukkede i. 

– Nej, jeg gider ikke stå og snakke om den enkelte spiller, sagde han. Samme svar fik man på Nathan Trott. 

Neestrup siger dog om sin startellever, der også betød, at Elias Achouri og Thomas Delaney måtte en tur på bænken: 

– Du kan altid diskutere, hvilke spillere der var valgt. Og formation. Men jeg orker næsten ikke at stå og forklare her, at der var en del spillere, som enten er skadede eller er på vej tilbage fra skader, således at de ikke kan spille søndag, torsdag, mandag lige nu. Og det var derfor, at nogle af valgene også blev truffet, forklarer FC København-træneren. 

Som godt nok ikke ville sætte navn på dem, han var skuffet over, men situationerne, der bragte holdet bagud, blev kritiseret. 

– Hvis jeg skal dele kampen op, synes jeg, at vi er låste offensivt i første halvleg, men det undskylder ikke for, at vi forærer to mål væk for at være helt ærlig. Den ene lægger vi død, så de kan sparke den ind fra fire meter. 

– Og den anden – i en situation, som vi skal kunne løse – får vi ikke taget kropskontakt med en mindre spiller, som derfor kan løbe frit ind imod bolden. Så taber vi jo, fordi da vi er allerbedst i kampen, ender vi af uvisse årsager med at lukke mål ind i en periode, hvor vi er kommet tilbage, og hvor vi er klart bedst. 

Med nederlaget til FC Midtjylland har FC København nu blot fået otte ud af de sidste 21 point i Superligaen. 

– Jeg forholder mig til nuet. Du kan jo sætte linjer alle mulige steder. Jeg tror, at den linje, jeg skal sætte, er efter i dag og efter forleden, hvor vi tabte i sidste minut, og efter mesterskabsspillet startede. Hvordan tingene så ud for fire måneder siden, kan jeg ikke bruge til noget. 

– Jeg kan konstatere, at vi har tabt to topkampe. Uden at tage noget fra vores modstandere synes jeg, at vi selv er skyld i, at vi står med nul point i slutningen af kampen, hvor jeg synes, at vi kunne have stået med mere. 

Med nederlaget til FC Midtjylland er FC København nede på andenpladsen i Superligaen. Løverne har to point op til de danske mestre.



Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

FC Midtjylland kan score gode penge

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Kongesæson – de køber Pep Biel

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Slut: FC København vinder intenst derby

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Superliga-legende stråler som 41-årig

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Korthuset er væltet

– Agger og Kahlenberg var specielt

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia