(MCH ARENA) Tipsbladet FC København var til topkampen mod FC Midtjylland hårdt ramt af fravær af to vigtige spillere i forsvaret i Kevin Diks og Diant Ramaj, og det skulle vise sig at blive udslagsgivende.
Især Giorgi Gocholeishvili var en katastrofe på venstrebacken som erstatning for Kevin Diks, og georgieren var involveret i begge af hjemmeholdets mål i første halvleg inden sin udskiftning i pausen.
Efter kampen, som blev vundet 4-2 af FC Midtjylland, blev Jacob Neestrup naturligvis bedt om at sætte ord på Gocholeishvilis præstation, men han lukkede i.
– Nej, jeg gider ikke stå og snakke om den enkelte spiller, sagde han. Samme svar fik man på Nathan Trott.

Neestrup siger dog om sin startellever, der også betød, at Elias Achouri og Thomas Delaney måtte en tur på bænken:
– Du kan altid diskutere, hvilke spillere der var valgt. Og formation. Men jeg orker næsten ikke at stå og forklare her, at der var en del spillere, som enten er skadede eller er på vej tilbage fra skader, således at de ikke kan spille søndag, torsdag, mandag lige nu. Og det var derfor, at nogle af valgene også blev truffet, forklarer FC København-træneren.
Som godt nok ikke ville sætte navn på dem, han var skuffet over, men situationerne, der bragte holdet bagud, blev kritiseret.
– Hvis jeg skal dele kampen op, synes jeg, at vi er låste offensivt i første halvleg, men det undskylder ikke for, at vi forærer to mål væk for at være helt ærlig. Den ene lægger vi død, så de kan sparke den ind fra fire meter.
– Og den anden – i en situation, som vi skal kunne løse – får vi ikke taget kropskontakt med en mindre spiller, som derfor kan løbe frit ind imod bolden. Så taber vi jo, fordi da vi er allerbedst i kampen, ender vi af uvisse årsager med at lukke mål ind i en periode, hvor vi er kommet tilbage, og hvor vi er klart bedst.
Med nederlaget til FC Midtjylland har FC København nu blot fået otte ud af de sidste 21 point i Superligaen.
– Jeg forholder mig til nuet. Du kan jo sætte linjer alle mulige steder. Jeg tror, at den linje, jeg skal sætte, er efter i dag og efter forleden, hvor vi tabte i sidste minut, og efter mesterskabsspillet startede. Hvordan tingene så ud for fire måneder siden, kan jeg ikke bruge til noget.
– Jeg kan konstatere, at vi har tabt to topkampe. Uden at tage noget fra vores modstandere synes jeg, at vi selv er skyld i, at vi står med nul point i slutningen af kampen, hvor jeg synes, at vi kunne have stået med mere.
Med nederlaget til FC Midtjylland er FC København nede på andenpladsen i Superligaen. Løverne har to point op til de danske mestre.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Tottenham præsenterer ny træner
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER