‘Jeg orker næsten ikke at stå og forklare her’

Jacob Neestrup var efter kampen mod FC Midtjylland virkelig træt af de mål, som hans hold lukkede ind i første halvleg af nederlaget til guldrivalerne.



(MCH ARENA) Tipsbladet FC København var til topkampen mod FC Midtjylland hårdt ramt af fravær af to vigtige spillere i forsvaret i Kevin Diks og Diant Ramaj, og det skulle vise sig at blive udslagsgivende. 

Især Giorgi Gocholeishvili var en katastrofe på venstrebacken som erstatning for Kevin Diks, og georgieren var involveret i begge af hjemmeholdets mål i første halvleg inden sin udskiftning i pausen. 

Efter kampen, som blev vundet 4-2 af FC Midtjylland, blev Jacob Neestrup naturligvis bedt om at sætte ord på Gocholeishvilis præstation, men han lukkede i. 

– Nej, jeg gider ikke stå og snakke om den enkelte spiller, sagde han. Samme svar fik man på Nathan Trott. 

Neestrup siger dog om sin startellever, der også betød, at Elias Achouri og Thomas Delaney måtte en tur på bænken: 

– Du kan altid diskutere, hvilke spillere der var valgt. Og formation. Men jeg orker næsten ikke at stå og forklare her, at der var en del spillere, som enten er skadede eller er på vej tilbage fra skader, således at de ikke kan spille søndag, torsdag, mandag lige nu. Og det var derfor, at nogle af valgene også blev truffet, forklarer FC København-træneren. 

Som godt nok ikke ville sætte navn på dem, han var skuffet over, men situationerne, der bragte holdet bagud, blev kritiseret. 

– Hvis jeg skal dele kampen op, synes jeg, at vi er låste offensivt i første halvleg, men det undskylder ikke for, at vi forærer to mål væk for at være helt ærlig. Den ene lægger vi død, så de kan sparke den ind fra fire meter. 

– Og den anden – i en situation, som vi skal kunne løse – får vi ikke taget kropskontakt med en mindre spiller, som derfor kan løbe frit ind imod bolden. Så taber vi jo, fordi da vi er allerbedst i kampen, ender vi af uvisse årsager med at lukke mål ind i en periode, hvor vi er kommet tilbage, og hvor vi er klart bedst. 

Med nederlaget til FC Midtjylland har FC København nu blot fået otte ud af de sidste 21 point i Superligaen. 

– Jeg forholder mig til nuet. Du kan jo sætte linjer alle mulige steder. Jeg tror, at den linje, jeg skal sætte, er efter i dag og efter forleden, hvor vi tabte i sidste minut, og efter mesterskabsspillet startede. Hvordan tingene så ud for fire måneder siden, kan jeg ikke bruge til noget. 

– Jeg kan konstatere, at vi har tabt to topkampe. Uden at tage noget fra vores modstandere synes jeg, at vi selv er skyld i, at vi står med nul point i slutningen af kampen, hvor jeg synes, at vi kunne have stået med mere. 

Med nederlaget til FC Midtjylland er FC København nede på andenpladsen i Superligaen. Løverne har to point op til de danske mestre.





På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Viborg FF – Sønderjyske

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Wolfsburg – Bayern

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Manchester City – Brentford

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag