– Jeg skal have selvtillid igen

German Onugkha er glad for at være tilbage i Vejle, hvor han er udlejet i foråret. Angriberen ser det som en win-win situation, hvor begge parter får noget godt ud af hinanden.



VB Parken (Tipsbladet): Fra Superliga-topscorer til bænkevarmer.

German Onugkha gik fra at være en af de førende angribere til flere gange ikke at være i truppen hos FC København i efteråret. Selvom han ikke var i hovedstaden i særligt mange måneder, ville han bare tilbage på banen. Derfor er han allerede vendt tilbage til Vejle, hvilket ifølge ham selv siger meget om ham som professionel fodboldspiller.

– Det fortæller om mig, at jeg elsker fodbold rigtig højt, måske kunne jeg være blevet i København, jeg ville muligvis spille, måske ville jeg være på bænken eller ude af truppen, men jeg vidste 100 procent, at hvis jeg kom hertil så vil jeg komme til at spille, jeg har brug for at spille, det har jeg virkelig, jeg skal have selvtillid igen, siger han til Tipsbladet.

I Vejle er han også kommet tilbage til en klub, der skal kæmpe med næb og klør for at overleve i Superligaen, og det ved angriberen godt bliver et svært projekt.

– Jeg spillede ikke meget i København, og Vejle står i en svær situation med 10 point op på den anden side af nedrykningstregen, så de to ting gør, at vi kan hjælpe hinanden.

– Jeg tager det kamp for kamp, det bliver ikke let, men vi skal kæmpe for at nå vores mål om at overleve. Jeg vil selvfølgelig gerne selv lave mange mål, men det vigtigste er, at vi samler en masse point nu har vi fem kampe i første omgang mod dygtige modstandere, og her skal vi kun fokusere på resultatet.

Situationen kan nærmest virke umulig i denne sæson for bundproppen i Superligaen, men sidste år lykkedes det at spille sig over stregen, da det gjaldt. Her var German Onugkha hovedrolleindehaver med sine 15 scoringer, og han ser i den grad frem til at træde ind på Vejle Stadion igen.

– Det er ikke sådan, at jeg reddede Vejle alene, vi gjorde det sammen, jeg scorede selvfølgelig en masse mål, hvilket de respekterer mig for, og jeg har et rigtig godt forhold til klubben, fordi de allerede kender mig. Nu er jeg tilbage for at hjælpe holdet, hvilket også gavner mig.

– Selvfølgelig føles det som at være hjemme, fordi jeg har spillet mange kampe for klubben og kender omgivelserne. Jeg mangler at spille på stadion endnu, men jeg glæder mig til at komme derind igen og møde vores fans.

Vejle spiller sin første kamp på hjemmebanen i Nørreskoven den 23. februar, når holdet møder Brøndby IF.





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Optur før FC København-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Michael Carrick storhylder

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller imponerer

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Nærmer sig aftale

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format