– Jeg skal have selvtillid igen

German Onugkha er glad for at være tilbage i Vejle, hvor han er udlejet i foråret. Angriberen ser det som en win-win situation, hvor begge parter får noget godt ud af hinanden.



VB Parken (Tipsbladet): Fra Superliga-topscorer til bænkevarmer.

German Onugkha gik fra at være en af de førende angribere til flere gange ikke at være i truppen hos FC København i efteråret. Selvom han ikke var i hovedstaden i særligt mange måneder, ville han bare tilbage på banen. Derfor er han allerede vendt tilbage til Vejle, hvilket ifølge ham selv siger meget om ham som professionel fodboldspiller.

– Det fortæller om mig, at jeg elsker fodbold rigtig højt, måske kunne jeg være blevet i København, jeg ville muligvis spille, måske ville jeg være på bænken eller ude af truppen, men jeg vidste 100 procent, at hvis jeg kom hertil så vil jeg komme til at spille, jeg har brug for at spille, det har jeg virkelig, jeg skal have selvtillid igen, siger han til Tipsbladet.

I Vejle er han også kommet tilbage til en klub, der skal kæmpe med næb og klør for at overleve i Superligaen, og det ved angriberen godt bliver et svært projekt.

– Jeg spillede ikke meget i København, og Vejle står i en svær situation med 10 point op på den anden side af nedrykningstregen, så de to ting gør, at vi kan hjælpe hinanden.

– Jeg tager det kamp for kamp, det bliver ikke let, men vi skal kæmpe for at nå vores mål om at overleve. Jeg vil selvfølgelig gerne selv lave mange mål, men det vigtigste er, at vi samler en masse point nu har vi fem kampe i første omgang mod dygtige modstandere, og her skal vi kun fokusere på resultatet.

Situationen kan nærmest virke umulig i denne sæson for bundproppen i Superligaen, men sidste år lykkedes det at spille sig over stregen, da det gjaldt. Her var German Onugkha hovedrolleindehaver med sine 15 scoringer, og han ser i den grad frem til at træde ind på Vejle Stadion igen.

– Det er ikke sådan, at jeg reddede Vejle alene, vi gjorde det sammen, jeg scorede selvfølgelig en masse mål, hvilket de respekterer mig for, og jeg har et rigtig godt forhold til klubben, fordi de allerede kender mig. Nu er jeg tilbage for at hjælpe holdet, hvilket også gavner mig.

– Selvfølgelig føles det som at være hjemme, fordi jeg har spillet mange kampe for klubben og kender omgivelserne. Jeg mangler at spille på stadion endnu, men jeg glæder mig til at komme derind igen og møde vores fans.

Vejle spiller sin første kamp på hjemmebanen i Nørreskoven den 23. februar, når holdet møder Brøndby IF.





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Flere Superliga-kamp rykkes

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Sønderjyske køber ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Ecuador – Curacao

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise