– Jeg skal have selvtillid igen

German Onugkha er glad for at være tilbage i Vejle, hvor han er udlejet i foråret. Angriberen ser det som en win-win situation, hvor begge parter får noget godt ud af hinanden.



VB Parken (Tipsbladet): Fra Superliga-topscorer til bænkevarmer.

German Onugkha gik fra at være en af de førende angribere til flere gange ikke at være i truppen hos FC København i efteråret. Selvom han ikke var i hovedstaden i særligt mange måneder, ville han bare tilbage på banen. Derfor er han allerede vendt tilbage til Vejle, hvilket ifølge ham selv siger meget om ham som professionel fodboldspiller.

– Det fortæller om mig, at jeg elsker fodbold rigtig højt, måske kunne jeg være blevet i København, jeg ville muligvis spille, måske ville jeg være på bænken eller ude af truppen, men jeg vidste 100 procent, at hvis jeg kom hertil så vil jeg komme til at spille, jeg har brug for at spille, det har jeg virkelig, jeg skal have selvtillid igen, siger han til Tipsbladet.

I Vejle er han også kommet tilbage til en klub, der skal kæmpe med næb og klør for at overleve i Superligaen, og det ved angriberen godt bliver et svært projekt.

– Jeg spillede ikke meget i København, og Vejle står i en svær situation med 10 point op på den anden side af nedrykningstregen, så de to ting gør, at vi kan hjælpe hinanden.

– Jeg tager det kamp for kamp, det bliver ikke let, men vi skal kæmpe for at nå vores mål om at overleve. Jeg vil selvfølgelig gerne selv lave mange mål, men det vigtigste er, at vi samler en masse point nu har vi fem kampe i første omgang mod dygtige modstandere, og her skal vi kun fokusere på resultatet.

Situationen kan nærmest virke umulig i denne sæson for bundproppen i Superligaen, men sidste år lykkedes det at spille sig over stregen, da det gjaldt. Her var German Onugkha hovedrolleindehaver med sine 15 scoringer, og han ser i den grad frem til at træde ind på Vejle Stadion igen.

– Det er ikke sådan, at jeg reddede Vejle alene, vi gjorde det sammen, jeg scorede selvfølgelig en masse mål, hvilket de respekterer mig for, og jeg har et rigtig godt forhold til klubben, fordi de allerede kender mig. Nu er jeg tilbage for at hjælpe holdet, hvilket også gavner mig.

– Selvfølgelig føles det som at være hjemme, fordi jeg har spillet mange kampe for klubben og kender omgivelserne. Jeg mangler at spille på stadion endnu, men jeg glæder mig til at komme derind igen og møde vores fans.

Vejle spiller sin første kamp på hjemmebanen i Nørreskoven den 23. februar, når holdet møder Brøndby IF.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

FCM ansætter ny topboss

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Bombe – Superliga-klub nævnes

Narteys krav til ny kontrakt

De danske kvinder tager førstepladsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Der får David at vide, at han er fyret

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Osula slår alle andre

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid