– Jeg skal have selvtillid igen

German Onugkha er glad for at være tilbage i Vejle, hvor han er udlejet i foråret. Angriberen ser det som en win-win situation, hvor begge parter får noget godt ud af hinanden.



VB Parken (Tipsbladet): Fra Superliga-topscorer til bænkevarmer.

German Onugkha gik fra at være en af de førende angribere til flere gange ikke at være i truppen hos FC København i efteråret. Selvom han ikke var i hovedstaden i særligt mange måneder, ville han bare tilbage på banen. Derfor er han allerede vendt tilbage til Vejle, hvilket ifølge ham selv siger meget om ham som professionel fodboldspiller.

– Det fortæller om mig, at jeg elsker fodbold rigtig højt, måske kunne jeg være blevet i København, jeg ville muligvis spille, måske ville jeg være på bænken eller ude af truppen, men jeg vidste 100 procent, at hvis jeg kom hertil så vil jeg komme til at spille, jeg har brug for at spille, det har jeg virkelig, jeg skal have selvtillid igen, siger han til Tipsbladet.

I Vejle er han også kommet tilbage til en klub, der skal kæmpe med næb og klør for at overleve i Superligaen, og det ved angriberen godt bliver et svært projekt.

– Jeg spillede ikke meget i København, og Vejle står i en svær situation med 10 point op på den anden side af nedrykningstregen, så de to ting gør, at vi kan hjælpe hinanden.

– Jeg tager det kamp for kamp, det bliver ikke let, men vi skal kæmpe for at nå vores mål om at overleve. Jeg vil selvfølgelig gerne selv lave mange mål, men det vigtigste er, at vi samler en masse point nu har vi fem kampe i første omgang mod dygtige modstandere, og her skal vi kun fokusere på resultatet.

Situationen kan nærmest virke umulig i denne sæson for bundproppen i Superligaen, men sidste år lykkedes det at spille sig over stregen, da det gjaldt. Her var German Onugkha hovedrolleindehaver med sine 15 scoringer, og han ser i den grad frem til at træde ind på Vejle Stadion igen.

– Det er ikke sådan, at jeg reddede Vejle alene, vi gjorde det sammen, jeg scorede selvfølgelig en masse mål, hvilket de respekterer mig for, og jeg har et rigtig godt forhold til klubben, fordi de allerede kender mig. Nu er jeg tilbage for at hjælpe holdet, hvilket også gavner mig.

– Selvfølgelig føles det som at være hjemme, fordi jeg har spillet mange kampe for klubben og kender omgivelserne. Jeg mangler at spille på stadion endnu, men jeg glæder mig til at komme derind igen og møde vores fans.

Vejle spiller sin første kamp på hjemmebanen i Nørreskoven den 23. februar, når holdet møder Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FC København i intense transferforhandlinger

England – Argentina

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

FC København-transfer bremses af denne årsag

Argentinsk træner kræver forbedringer

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Amir Richardson meldes tæt på skifte