– Jeg skal have selvtillid igen

German Onugkha er glad for at være tilbage i Vejle, hvor han er udlejet i foråret. Angriberen ser det som en win-win situation, hvor begge parter får noget godt ud af hinanden.



VB Parken (Tipsbladet): Fra Superliga-topscorer til bænkevarmer.

German Onugkha gik fra at være en af de førende angribere til flere gange ikke at være i truppen hos FC København i efteråret. Selvom han ikke var i hovedstaden i særligt mange måneder, ville han bare tilbage på banen. Derfor er han allerede vendt tilbage til Vejle, hvilket ifølge ham selv siger meget om ham som professionel fodboldspiller.

– Det fortæller om mig, at jeg elsker fodbold rigtig højt, måske kunne jeg være blevet i København, jeg ville muligvis spille, måske ville jeg være på bænken eller ude af truppen, men jeg vidste 100 procent, at hvis jeg kom hertil så vil jeg komme til at spille, jeg har brug for at spille, det har jeg virkelig, jeg skal have selvtillid igen, siger han til Tipsbladet.

I Vejle er han også kommet tilbage til en klub, der skal kæmpe med næb og klør for at overleve i Superligaen, og det ved angriberen godt bliver et svært projekt.

– Jeg spillede ikke meget i København, og Vejle står i en svær situation med 10 point op på den anden side af nedrykningstregen, så de to ting gør, at vi kan hjælpe hinanden.

– Jeg tager det kamp for kamp, det bliver ikke let, men vi skal kæmpe for at nå vores mål om at overleve. Jeg vil selvfølgelig gerne selv lave mange mål, men det vigtigste er, at vi samler en masse point nu har vi fem kampe i første omgang mod dygtige modstandere, og her skal vi kun fokusere på resultatet.

Situationen kan nærmest virke umulig i denne sæson for bundproppen i Superligaen, men sidste år lykkedes det at spille sig over stregen, da det gjaldt. Her var German Onugkha hovedrolleindehaver med sine 15 scoringer, og han ser i den grad frem til at træde ind på Vejle Stadion igen.

– Det er ikke sådan, at jeg reddede Vejle alene, vi gjorde det sammen, jeg scorede selvfølgelig en masse mål, hvilket de respekterer mig for, og jeg har et rigtig godt forhold til klubben, fordi de allerede kender mig. Nu er jeg tilbage for at hjælpe holdet, hvilket også gavner mig.

– Selvfølgelig føles det som at være hjemme, fordi jeg har spillet mange kampe for klubben og kender omgivelserne. Jeg mangler at spille på stadion endnu, men jeg glæder mig til at komme derind igen og møde vores fans.

Vejle spiller sin første kamp på hjemmebanen i Nørreskoven den 23. februar, når holdet møder Brøndby IF.





Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal – Burnley

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF sluttede af med et brag

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr