– Jeg tror, FC Midtjylland bliver mester

I Verdens Lækreste Superliga er der fokus på guldkampen. Og analytiker Benjamin Leander tror på, at FC Midtjylland vinder guld.



Det ligger til Brøndby. En sejr til de blå-gule på søndag betyder, at det er Brøndby IF, der vinder det danske mesterskab – med mindre FCM vinder med syv mål mere end Brøndby, hvilket trods alt fremstår usandsynligt.

Dermed har BIF det i egne hænder, og det er et skadesplaget AGF-hold, der venter, mens FC Midtjylland får besøg af Silkeborg IF.

Aarhusianerne skal i aktion tirsdag aften mod FC København, inden at Uwe Röslers mandskab gæster Brøndby Stadion på søndag. 

Men det virker lidt som en formsag for Brøndby at vinde søndag mod AGF.

Alligevel spår Benjamin Leander en kæmpe overraskelse i guldkampen.

Det gør han i Tipsbladets program Verdens Lækreste Superliga.

Her er Amanda Bodenhoff vært, og med sig i studiet har hun tidligere topspiller David Boysen samt Benjamin Leander, der er tilbage, efter han for nogle programmer siden udvandrede i protest over Swiper Ligaen, og de sidste par gange har han så ikke kunnet deltage, fordi hans hustru skulle føde.

I programmet spår han som sagt en stor overraskelse, nemlig at Brøndby ikke kan gøre arbejdet færdigt i Superligaen.

– Jeg tror, FC Midtjylland bliver mester. Jeg kan ikke forestille mig et hold andet end AGF, der vil være i så oplagt partyspoiler-humør. De har tabt pokalfinalen, og nu optager vi, inden de spiller mod FCK, men under forudsætning af, at de taber i aften, tror jeg, de tager på Brøndby Stadion og siger “ved I hvad, det er pokalfinalenederlag og en femteplads, men vi kan i hvert fald ødelægge deres guldfest,” siger Benjamin Leander og forklarer:

– Der er blevet spillet ni indbyrdes opgør mellem Jesper Sørensen og Uwe Rösler i Brøndby og AGF. Brøndby har vundet et af dem med mere end ét mål, og det var den, hvor Peacock-Farrell besluttede sig for at blive MMA-wrestler og rykke Kvistgaarden ned. Alle andre kampe har været med maks et mål. Det er mest sandsynligt, at Brøndby vinder. Men jeg tror, den bliver 1-1.

Du kan se hele programmet i videoen øverst til denne artikel – den tidligere Brøndby-spiller David Boysen er i øvrigt slet ikke enig.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Det kommer til at trække ud

Jages af FCK – nu blander storklub sig

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Er dette Oliver Christensens næste klub?

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

‘Han skal ingen steder’

Salah har undskyldt

To danskere færdige i norsk klub

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Varsler straf til Dortmund-stjerne

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Mohamed Salah har sagt undskyld

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Storklubber følger FCN-juvel

Intet aftryk!

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Dansker trukket ind i skandalesag

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil