FC Midtjylland leverede et comeback og tog en sejr over FC København lørdag aften, og de forsvarende mestre har dermed hele seks point til sidste sæsons største udfordrere Brøndby IF og FC København på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.
“Ulvene” må altså siges at være i pole position til at genvinde guldet, omend det stadig er tidligt på sæsonen.
Men hos Viaplays ekspert Kenneth Emil Petersen er troen på FC København steget, til trods for at Jacob Neestrups mandskab endte med at tabe i Herning.
– Jeg kan sagtens tage det ledige standpunkt i det her mediebillede i øjeblikket, men jeg sad med en følelse efter kampen, at jeg troede mere på FC København som dansk mester efter den her kamp, end jeg gjorde inden. Det kan lyde sindssygt, siger Kenneth Emil Petersen i Onside på Viaplay søndag aften og tilføjer:
– Jeg synes, at først halvleg var så stærk. Den her landskampspause, som Neestrup har snakket om, har gjort godt for FC København, tror jeg. Jeg synes, deres forsvar ser stabilt ud. Jeg synes, de har kreativitet oppe foran. De får Cornelius ind, og Onugkha går ind og gør det fint. Jeg sidder med en følelse af, at FC København – også med deres kommende program – vinder det danske mesterskab.
Kenneth Emil Petersen anerkender imidlertid, at FC Københavns anden halvleg ikke var god, men tilføjer:
– Jeg siger bare, at jeg tror, vi skal passe på med at sige, at det bliver definerende for sæsonen, at FC København taber i Herning. Alle kan tage til Herning og tabe.
FC Midtjylland skal i den kommende runde på besøg hos Randers FC, mens FC København tager imod AaB.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER