– Jeg tror mere på FCK som dansk mester nu

Selvom FCK tabte til FC Midtjylland i weekenden, er Kenneth Emil Petersens tro på mandskabet steget.



FC Midtjylland leverede et comeback og tog en sejr over FC København lørdag aften, og de forsvarende mestre har dermed hele seks point til sidste sæsons største udfordrere Brøndby IF og FC København på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

“Ulvene” må altså siges at være i pole position til at genvinde guldet, omend det stadig er tidligt på sæsonen.

Men hos Viaplays ekspert Kenneth Emil Petersen er troen på FC København steget, til trods for at Jacob Neestrups mandskab endte med at tabe i Herning.

– Jeg kan sagtens tage det ledige standpunkt i det her mediebillede i øjeblikket, men jeg sad med en følelse efter kampen, at jeg troede mere på FC København som dansk mester efter den her kamp, end jeg gjorde inden. Det kan lyde sindssygt, siger Kenneth Emil Petersen i Onside på Viaplay søndag aften og tilføjer:

– Jeg synes, at først halvleg var så stærk. Den her landskampspause, som Neestrup har snakket om, har gjort godt for FC København, tror jeg. Jeg synes, deres forsvar ser stabilt ud. Jeg synes, de har kreativitet oppe foran. De får Cornelius ind, og Onugkha går ind og gør det fint. Jeg sidder med en følelse af, at FC København – også med deres kommende program – vinder det danske mesterskab.

Kenneth Emil Petersen anerkender imidlertid, at FC Københavns anden halvleg ikke var god, men tilføjer:

– Jeg siger bare, at jeg tror, vi skal passe på med at sige, at det bliver definerende for sæsonen, at FC København taber i Herning. Alle kan tage til Herning og tabe.

FC Midtjylland skal i den kommende runde på besøg hos Randers FC, mens FC København tager imod AaB.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

DR Congo – Uzbekistan

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Jordan – Argentina

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs