– Jeg tror mere på FCK som dansk mester nu

Selvom FCK tabte til FC Midtjylland i weekenden, er Kenneth Emil Petersens tro på mandskabet steget.



FC Midtjylland leverede et comeback og tog en sejr over FC København lørdag aften, og de forsvarende mestre har dermed hele seks point til sidste sæsons største udfordrere Brøndby IF og FC København på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

“Ulvene” må altså siges at være i pole position til at genvinde guldet, omend det stadig er tidligt på sæsonen.

Men hos Viaplays ekspert Kenneth Emil Petersen er troen på FC København steget, til trods for at Jacob Neestrups mandskab endte med at tabe i Herning.

– Jeg kan sagtens tage det ledige standpunkt i det her mediebillede i øjeblikket, men jeg sad med en følelse efter kampen, at jeg troede mere på FC København som dansk mester efter den her kamp, end jeg gjorde inden. Det kan lyde sindssygt, siger Kenneth Emil Petersen i Onside på Viaplay søndag aften og tilføjer:

– Jeg synes, at først halvleg var så stærk. Den her landskampspause, som Neestrup har snakket om, har gjort godt for FC København, tror jeg. Jeg synes, deres forsvar ser stabilt ud. Jeg synes, de har kreativitet oppe foran. De får Cornelius ind, og Onugkha går ind og gør det fint. Jeg sidder med en følelse af, at FC København – også med deres kommende program – vinder det danske mesterskab.

Kenneth Emil Petersen anerkender imidlertid, at FC Københavns anden halvleg ikke var god, men tilføjer:

– Jeg siger bare, at jeg tror, vi skal passe på med at sige, at det bliver definerende for sæsonen, at FC København taber i Herning. Alle kan tage til Herning og tabe.

FC Midtjylland skal i den kommende runde på besøg hos Randers FC, mens FC København tager imod AaB.





Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

PL-træner blev fyret over E-mail

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Spanien – Østrig

Schweiz – Algeriet

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dialog med Brøndby – er dette prisen?