– Jeg tror mere på FCK som dansk mester nu

Selvom FCK tabte til FC Midtjylland i weekenden, er Kenneth Emil Petersens tro på mandskabet steget.



FC Midtjylland leverede et comeback og tog en sejr over FC København lørdag aften, og de forsvarende mestre har dermed hele seks point til sidste sæsons største udfordrere Brøndby IF og FC København på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

“Ulvene” må altså siges at være i pole position til at genvinde guldet, omend det stadig er tidligt på sæsonen.

Men hos Viaplays ekspert Kenneth Emil Petersen er troen på FC København steget, til trods for at Jacob Neestrups mandskab endte med at tabe i Herning.

– Jeg kan sagtens tage det ledige standpunkt i det her mediebillede i øjeblikket, men jeg sad med en følelse efter kampen, at jeg troede mere på FC København som dansk mester efter den her kamp, end jeg gjorde inden. Det kan lyde sindssygt, siger Kenneth Emil Petersen i Onside på Viaplay søndag aften og tilføjer:

– Jeg synes, at først halvleg var så stærk. Den her landskampspause, som Neestrup har snakket om, har gjort godt for FC København, tror jeg. Jeg synes, deres forsvar ser stabilt ud. Jeg synes, de har kreativitet oppe foran. De får Cornelius ind, og Onugkha går ind og gør det fint. Jeg sidder med en følelse af, at FC København – også med deres kommende program – vinder det danske mesterskab.

Kenneth Emil Petersen anerkender imidlertid, at FC Københavns anden halvleg ikke var god, men tilføjer:

– Jeg siger bare, at jeg tror, vi skal passe på med at sige, at det bliver definerende for sæsonen, at FC København taber i Herning. Alle kan tage til Herning og tabe.

FC Midtjylland skal i den kommende runde på besøg hos Randers FC, mens FC København tager imod AaB.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Topboss sviner Barça til

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!