– Jeg tror mere på FCK som dansk mester nu

Selvom FCK tabte til FC Midtjylland i weekenden, er Kenneth Emil Petersens tro på mandskabet steget.



FC Midtjylland leverede et comeback og tog en sejr over FC København lørdag aften, og de forsvarende mestre har dermed hele seks point til sidste sæsons største udfordrere Brøndby IF og FC København på henholdsvis fjerde- og femtepladsen.

“Ulvene” må altså siges at være i pole position til at genvinde guldet, omend det stadig er tidligt på sæsonen.

Men hos Viaplays ekspert Kenneth Emil Petersen er troen på FC København steget, til trods for at Jacob Neestrups mandskab endte med at tabe i Herning.

– Jeg kan sagtens tage det ledige standpunkt i det her mediebillede i øjeblikket, men jeg sad med en følelse efter kampen, at jeg troede mere på FC København som dansk mester efter den her kamp, end jeg gjorde inden. Det kan lyde sindssygt, siger Kenneth Emil Petersen i Onside på Viaplay søndag aften og tilføjer:

– Jeg synes, at først halvleg var så stærk. Den her landskampspause, som Neestrup har snakket om, har gjort godt for FC København, tror jeg. Jeg synes, deres forsvar ser stabilt ud. Jeg synes, de har kreativitet oppe foran. De får Cornelius ind, og Onugkha går ind og gør det fint. Jeg sidder med en følelse af, at FC København – også med deres kommende program – vinder det danske mesterskab.

Kenneth Emil Petersen anerkender imidlertid, at FC Københavns anden halvleg ikke var god, men tilføjer:

– Jeg siger bare, at jeg tror, vi skal passe på med at sige, at det bliver definerende for sæsonen, at FC København taber i Herning. Alle kan tage til Herning og tabe.

FC Midtjylland skal i den kommende runde på besøg hos Randers FC, mens FC København tager imod AaB.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen