Marti Cifuentes fik under et år som cheftræner i AaB.
I november 2021 forlod spanieren Aalborg at tage til Stockholm, hvor han blev tilbudt et job i Hammarby. Det passede ham fint – både jobbet i Sverige og det medfølgende farvel til AaB.
– Tidspunktet var helt klart det rette for mig. Jeg var ikke 100 procent enig i den retning, klubben gerne ville bevæge sig, men vi skiltes som venner, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er desværre ikke gået så godt for AaB, siden jeg forlod klubben, men jeg ønsker dem alt det bestemt, og jeg håber, de rykker op. Jeg har et rigtig godt forhold til Oscar Hiljemark, og jeg er sikker på, han kan bringe AaB tilbage i Superligaen.
Aktuelt står Marti Cifuentes i spidsen for Queens Park Rangers, og han har netop lokket Lucas Andersen fra Aalborg til London. Det havde næppe været muligt, hvis det ikke havde været for deres relation fra AaB, og det er en af mange positive ting, spanieren trods alt tager med sig fra Danmark.
– Jeg havde en god tid i Danmark, og det var en stor udfordring for mig, da jeg kom til klubben. AaB lå dårligt i tabellen, og jeg vandt ikke en eneste af mine første seks kampe, så det var en svær start, men det blev heldigvis bedre.
– Min sidste periode i AaB bød på mange sejre, og man kunne virkelig fornemme den store opbakning, klubben har blandt fansene, siger Marti Cifuentes.
AaB rykkede sensationelt ud af Superligaen i sidste sæson, men nordjyderne har kurs mod en hurtig tilbagevenden til første klasse i dansk fodbold. AaB er på andenpladsen i NordicBet Ligaen-klubben ved vinterpausen med et solidt forspring på 10 point ned til Hobro IK på tredjepladsen.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
AVIS