– Jeg vil aldrig sige nej til Brøndby-skifte

Luton Town-danskeren Mads Juel Andersen fortæller til Tipsbladet, at han har en lille drøm om at tørne ud for Brøndby IF igen. Klubben står hans hjerte nært.



Normalt er blod rødt, men hos nogle fodboldspillere løber der blå-gult blod igennem årene, i hvert fald metaforisk.

Luton Town-danskeren Mads Juel Andersen har tidligere tørnet ud for Brøndby IF, og han forlod klubben i sommeren 2018.

Selvom det er lidt over seks år siden, at danskeren forlod Vestegnen, så er den gamle kærlighed langt fra rusten.

Brøndby er bare en stor klub.

Mads Juel Andersen, Luton-dansker

– Jeg vil aldrig sige nej til at skifte til Brøndby. Det er svært. Jeg er stadig ung, men jeg tror altid, at folk, der er vokset op omkring Brøndby, har en lille drøm om at spille for klubben, hvis man ikke har fået gjort det.

– Jeg nåede kun at få en pokalkamp, så det er altid noget, som man drømmer om på et tidspunkt, helt klart, fortæller den tidligere Premier League-dansker i et interview med Tipsbladet.

Den 26-årige dansker fortæller, at han følger Brøndby intenst fra bopælen i England.

– Det kan jeg ikke lade være med. Jeg har også min kærestes side af familien, som er kæmpe Brøndby-fans. Min moster og onkel sidder også på stadion, så dem følger jeg stadig tæt.

Det blev ikke til den store succes spillemæssigt for danskeren i Brøndby, men han lærte noget meget vigtigt.

– Min far har sagt, at det var ikke ham, der gav mig disciplinen. Det var Brøndby, der gav mig den. Brøndby er bare en stor klub, så det har selvfølgelig indflydelse.

– Vi har altid fået at vide, når vi er på ture eller andet, repræsenterer man stadig Brøndby.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Åben for skifte

Lige nu har danskeren kontrakt med Championship-klubben til sommeren 2027, og Andersen har været en del af engelsk fodbold i over fem år.

Derfor er han meget åben for at prøve kræfter med noget andet end engelsk fodbold.

– Det er ikke fordi, jeg vil udelukke andre engelske klubber, men det kunne også være sjovt at prøve noget andet i andre lande.

– Nu har jeg været i England i mange år, og jeg kan godt lide det. Jeg vil aldrig sige, at jeg bare skal være i engelsk fodbold i resten af min karriere.

– Vi må se, hvad der kommer til at ske. Nu handler det om at spille noget bold, siger Mads Juel Andersen til Tipsbladet.

Om det bliver til en genforening mellem Mads Juel Andersen og Brøndby IF på sigt, må tiden vise.

Den danske forsvarer er lige kommet tilbage i Luton Town-startopstillingen efter hele 440 dage væk fra startelleveren, og det har Tipsbladet haft en større snak med ham om.

Læs mere her.







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Roy Keane slagter dansk stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Lewandowski forlader FC Barcelona

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub