Jeg vil blive i FCK – måske resten af karrieren

Denis Vavro slår fast med syvtommersøm, at han vil blive i FC København, selv om lejeaftalen udløber til sommer.



Denis Vavro er ikke bare på et lille hyggevisit i den danske hovedstad. Den slovakiske midtstopper er kommet for at blive.

I januars transfervindue lejede FC København 25-årige Denis Vavro i Lazio, og siden hans ankomst har løverne vundet rub og stub i Superligaen og ikke indkasseret et eneste mål. Slovakken har sågar også bidraget offensivt med et drømmemål direkte på frispark mod Viborg FF.

Efter denne sæson udløber forsvarsspillerens lejeaftale med FC København, men slovakken gør det meget klart, at han ikke ønsker at bestille nogen flyttebil. Han har én gang prøvet at forlade FCK – det har han ikke nødvendigvis tænkt sig at gøre igen.

– Jeg vil blive i FC København. Lige nu fokuserer jeg på de sidste ni kampe i sæsonen, og når de er færdigspillet, vil jeg blive et eller to år – måske endda resten af min karriere – i FC København. Det er 100 procent sikkert, siger Denis Vavro til Tipsbladet.

Forsvarsspilleren har kontrakt med Lazio frem til sommeren 2024, men Serie A-klubben er bekendt med, hvad Denis Vavro ønsker for fremtiden.

– Jeg har gjort det klart over for Lazio, at jeg ikke ønsker at vende tilbage, men blive i FCK. Men jeg ved jo ikke, om FC København gerne vil beholde mig, siger Denis Vavro.

Er Lazio klar til at slippe dig?

– Det er et spørgsmål, du skal stille min agent. Han arbejder hårdt for mig hver dag. Lige nu fokuserer jeg på at vinde mesterskabet, og det er en kæmpe motivation for mig. Det er et trofæ, vi skal vinde til byen og til FCK-fansene. 

Denis Vavro fylder 26 år på søndag, hvor FC København møder FC Midtjylland i et opgør, der kan bringe hovedstadsklubben meget tæt på guldet. Før kampen har løverne et forspring på seks point. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Australien – Egypten

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Argentina – Kap Verde