Denis Vavro er ikke bare på et lille hyggevisit i den danske hovedstad. Den slovakiske midtstopper er kommet for at blive.
I januars transfervindue lejede FC København 25-årige Denis Vavro i Lazio, og siden hans ankomst har løverne vundet rub og stub i Superligaen og ikke indkasseret et eneste mål. Slovakken har sågar også bidraget offensivt med et drømmemål direkte på frispark mod Viborg FF.
Efter denne sæson udløber forsvarsspillerens lejeaftale med FC København, men slovakken gør det meget klart, at han ikke ønsker at bestille nogen flyttebil. Han har én gang prøvet at forlade FCK – det har han ikke nødvendigvis tænkt sig at gøre igen.
– Jeg vil blive i FC København. Lige nu fokuserer jeg på de sidste ni kampe i sæsonen, og når de er færdigspillet, vil jeg blive et eller to år – måske endda resten af min karriere – i FC København. Det er 100 procent sikkert, siger Denis Vavro til Tipsbladet.
Forsvarsspilleren har kontrakt med Lazio frem til sommeren 2024, men Serie A-klubben er bekendt med, hvad Denis Vavro ønsker for fremtiden.
– Jeg har gjort det klart over for Lazio, at jeg ikke ønsker at vende tilbage, men blive i FCK. Men jeg ved jo ikke, om FC København gerne vil beholde mig, siger Denis Vavro.
Er Lazio klar til at slippe dig?
– Det er et spørgsmål, du skal stille min agent. Han arbejder hårdt for mig hver dag. Lige nu fokuserer jeg på at vinde mesterskabet, og det er en kæmpe motivation for mig. Det er et trofæ, vi skal vinde til byen og til FCK-fansene.
Denis Vavro fylder 26 år på søndag, hvor FC København møder FC Midtjylland i et opgør, der kan bringe hovedstadsklubben meget tæt på guldet. Før kampen har løverne et forspring på seks point.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
