Jeg vil blive i FCK – måske resten af karrieren

Denis Vavro slår fast med syvtommersøm, at han vil blive i FC København, selv om lejeaftalen udløber til sommer.



Denis Vavro er ikke bare på et lille hyggevisit i den danske hovedstad. Den slovakiske midtstopper er kommet for at blive.

I januars transfervindue lejede FC København 25-årige Denis Vavro i Lazio, og siden hans ankomst har løverne vundet rub og stub i Superligaen og ikke indkasseret et eneste mål. Slovakken har sågar også bidraget offensivt med et drømmemål direkte på frispark mod Viborg FF.

Efter denne sæson udløber forsvarsspillerens lejeaftale med FC København, men slovakken gør det meget klart, at han ikke ønsker at bestille nogen flyttebil. Han har én gang prøvet at forlade FCK – det har han ikke nødvendigvis tænkt sig at gøre igen.

– Jeg vil blive i FC København. Lige nu fokuserer jeg på de sidste ni kampe i sæsonen, og når de er færdigspillet, vil jeg blive et eller to år – måske endda resten af min karriere – i FC København. Det er 100 procent sikkert, siger Denis Vavro til Tipsbladet.

Forsvarsspilleren har kontrakt med Lazio frem til sommeren 2024, men Serie A-klubben er bekendt med, hvad Denis Vavro ønsker for fremtiden.

– Jeg har gjort det klart over for Lazio, at jeg ikke ønsker at vende tilbage, men blive i FCK. Men jeg ved jo ikke, om FC København gerne vil beholde mig, siger Denis Vavro.

Er Lazio klar til at slippe dig?

– Det er et spørgsmål, du skal stille min agent. Han arbejder hårdt for mig hver dag. Lige nu fokuserer jeg på at vinde mesterskabet, og det er en kæmpe motivation for mig. Det er et trofæ, vi skal vinde til byen og til FCK-fansene. 

Denis Vavro fylder 26 år på søndag, hvor FC København møder FC Midtjylland i et opgør, der kan bringe hovedstadsklubben meget tæt på guldet. Før kampen har løverne et forspring på seks point. 





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

FCK-direktør får job i West Ham

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde