Denis Vavro er ikke bare på et lille hyggevisit i den danske hovedstad. Den slovakiske midtstopper er kommet for at blive.
I januars transfervindue lejede FC København 25-årige Denis Vavro i Lazio, og siden hans ankomst har løverne vundet rub og stub i Superligaen og ikke indkasseret et eneste mål. Slovakken har sågar også bidraget offensivt med et drømmemål direkte på frispark mod Viborg FF.
Efter denne sæson udløber forsvarsspillerens lejeaftale med FC København, men slovakken gør det meget klart, at han ikke ønsker at bestille nogen flyttebil. Han har én gang prøvet at forlade FCK – det har han ikke nødvendigvis tænkt sig at gøre igen.
– Jeg vil blive i FC København. Lige nu fokuserer jeg på de sidste ni kampe i sæsonen, og når de er færdigspillet, vil jeg blive et eller to år – måske endda resten af min karriere – i FC København. Det er 100 procent sikkert, siger Denis Vavro til Tipsbladet.
Forsvarsspilleren har kontrakt med Lazio frem til sommeren 2024, men Serie A-klubben er bekendt med, hvad Denis Vavro ønsker for fremtiden.
– Jeg har gjort det klart over for Lazio, at jeg ikke ønsker at vende tilbage, men blive i FCK. Men jeg ved jo ikke, om FC København gerne vil beholde mig, siger Denis Vavro.
Er Lazio klar til at slippe dig?
– Det er et spørgsmål, du skal stille min agent. Han arbejder hårdt for mig hver dag. Lige nu fokuserer jeg på at vinde mesterskabet, og det er en kæmpe motivation for mig. Det er et trofæ, vi skal vinde til byen og til FCK-fansene.
Denis Vavro fylder 26 år på søndag, hvor FC København møder FC Midtjylland i et opgør, der kan bringe hovedstadsklubben meget tæt på guldet. Før kampen har løverne et forspring på seks point.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
