– Jeg vil ikke sige nej til at være anfører i AGF

I maj måned lavede han karrierens første hattrick, mod FC København. Siden har han ikke set sig tilbage.



Mads Emil Madsen har i den seneste tid brændt banen af i Superligaen, hvor han har scoret to mål i sæsonens første tre kampe fra AGF´s centrale midtbane. De flotte præstationer blev fredag krydret med kåringen som juli måneds bedste spiller i Superligaen.

Hovedpersonen selv er meget tilfreds med, hvordan sæsonen spillemæssigt er startet for AGF, men ikke mindst stolt af, at han netop er kåret som månedens spiller i Superligaen.

– Jeg ved ikke helt, om det er gået op for mig, at det jo egentlig er ret stort. Jeg tror, det er den største individuelle hæder, jeg har fået i min karriere, selvom det bare er over to kampe. Det er jo rimelig stor prestige, så det er jo noget, jeg er meget stolt af. Selvom det ikke er noget, jeg plejer at gå op i, udtaler Mads Emil Madsen til Tipsbladet.

Selvom Mads Emil Madsen er stolt over kåringen som månedens spiller, så virker den rolige midtbanespiller ikke til at gå mere op i titlen, end at han har mistet pokalen.

– Jeg glemte den faktisk efter kampen, så jeg ved ikke helt, hvor den er. Men jeg har hørt nogle rygter om, at der er nogen, der har den. Jeg skal bare lige have fat i den, siger en glad Mads Emil Madsen.

En fremtidig leder hos de hviie

Hos AGF´s cheftræner, Uwe Rösler, er præstationerne ikke gået ubemærket hen. Den erfarne tyske træner er ikke bare imponeret over, hvad Mads Emil Madsen leverer på banen, men han udtalte til Århus Stiftstidende i sidste uge, at han ser en kommende AGF-anfører i Mads Emil Madsen.

– Det er jeg da glad for. Jeg tænker ikke, at det kan være noget negativt, at der er en træner, der ser et anførerpotientiale på sigt. Det er da en stor ære. Jeg håber da, at han har ret i, at jeg potentielt kan blive det, siger Mads Emil Madsen.

For Mads Emil Madsen ville det ikke være første gang i karrieren, at han ville være anfører for et Superliga-hold. Allerede tilbage i sæsonen 2019/20 agerede en ung, 21-årig Mads Emil Madsen flere gange anfører for Silkeborg IF.

Den tidligere erfaring som anfører er dog ikke noget, som Mads Emil Madsen lægger for meget i.

– Det var sygt fedt at være anfører, det var en stor ære, men jeg tror ikke, det kommer til at have så stor indflydelse på, hvordan jeg vil være anfører nu. Jeg er både en del ældre, og der er selvfølgelig nogle få ting, jeg ved hvordan fungerer, forklarer Mads Emil Madsen

Det er ikke lige nu, at Mads Emil Madsen ser ud til at blive anfører i AGF, da man stadigvæk har Patrick Mortensen og Jesper Hansen som vigtige brikker omkring førsteholdet. De gør det ifølge Mads Emil Madsen også stadigvæk rigtig godt, men den dygtige midtbanespiller er klar, hvis han bliver spurgt som den næste.

– Selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til at være anfører i AGF, udtaler Mads Emil Madsen.

Mads Emil Madsen er ikke glad for at rose sig selv, men han kan godt se, at han muligvis har de ting, der skal til for, at han i fremtiden kan blive en god leder for AGF.

– Det er altid svært at rose sig selv, men nu gør jeg det alligevel. Jeg synes, at jeg er god til at gøre min ting, altså at være professionel fodboldspiller. Og så synes jeg også, at jeg er god til at have en relation til de fleste på holdet. Jeg er god til at være social og opmærksom på alle. Og så har jeg jo også nu en fremtrædende rolle på holdet, så det er en god blanding af flere ting, der gør det.

Mads Emil Madsen og AGF spiller igen på søndag, hvor de skal en tur på Brøndby Stadion.



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

– Jeg var mega ked af det

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Pione Sisto på vej væk?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Han tog mig på røven!

Ny kæmpeklub er interesseret

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Vanvid! Vinder 9-1

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen