– Jeg vil ikke sige nej til at være anfører i AGF

I maj måned lavede han karrierens første hattrick, mod FC København. Siden har han ikke set sig tilbage.



Mads Emil Madsen har i den seneste tid brændt banen af i Superligaen, hvor han har scoret to mål i sæsonens første tre kampe fra AGF´s centrale midtbane. De flotte præstationer blev fredag krydret med kåringen som juli måneds bedste spiller i Superligaen.

Hovedpersonen selv er meget tilfreds med, hvordan sæsonen spillemæssigt er startet for AGF, men ikke mindst stolt af, at han netop er kåret som månedens spiller i Superligaen.

– Jeg ved ikke helt, om det er gået op for mig, at det jo egentlig er ret stort. Jeg tror, det er den største individuelle hæder, jeg har fået i min karriere, selvom det bare er over to kampe. Det er jo rimelig stor prestige, så det er jo noget, jeg er meget stolt af. Selvom det ikke er noget, jeg plejer at gå op i, udtaler Mads Emil Madsen til Tipsbladet.

Selvom Mads Emil Madsen er stolt over kåringen som månedens spiller, så virker den rolige midtbanespiller ikke til at gå mere op i titlen, end at han har mistet pokalen.

– Jeg glemte den faktisk efter kampen, så jeg ved ikke helt, hvor den er. Men jeg har hørt nogle rygter om, at der er nogen, der har den. Jeg skal bare lige have fat i den, siger en glad Mads Emil Madsen.

En fremtidig leder hos de hviie

Hos AGF´s cheftræner, Uwe Rösler, er præstationerne ikke gået ubemærket hen. Den erfarne tyske træner er ikke bare imponeret over, hvad Mads Emil Madsen leverer på banen, men han udtalte til Århus Stiftstidende i sidste uge, at han ser en kommende AGF-anfører i Mads Emil Madsen.

– Det er jeg da glad for. Jeg tænker ikke, at det kan være noget negativt, at der er en træner, der ser et anførerpotientiale på sigt. Det er da en stor ære. Jeg håber da, at han har ret i, at jeg potentielt kan blive det, siger Mads Emil Madsen.

For Mads Emil Madsen ville det ikke være første gang i karrieren, at han ville være anfører for et Superliga-hold. Allerede tilbage i sæsonen 2019/20 agerede en ung, 21-årig Mads Emil Madsen flere gange anfører for Silkeborg IF.

Den tidligere erfaring som anfører er dog ikke noget, som Mads Emil Madsen lægger for meget i.

– Det var sygt fedt at være anfører, det var en stor ære, men jeg tror ikke, det kommer til at have så stor indflydelse på, hvordan jeg vil være anfører nu. Jeg er både en del ældre, og der er selvfølgelig nogle få ting, jeg ved hvordan fungerer, forklarer Mads Emil Madsen

Det er ikke lige nu, at Mads Emil Madsen ser ud til at blive anfører i AGF, da man stadigvæk har Patrick Mortensen og Jesper Hansen som vigtige brikker omkring førsteholdet. De gør det ifølge Mads Emil Madsen også stadigvæk rigtig godt, men den dygtige midtbanespiller er klar, hvis han bliver spurgt som den næste.

– Selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til at være anfører i AGF, udtaler Mads Emil Madsen.

Mads Emil Madsen er ikke glad for at rose sig selv, men han kan godt se, at han muligvis har de ting, der skal til for, at han i fremtiden kan blive en god leder for AGF.

– Det er altid svært at rose sig selv, men nu gør jeg det alligevel. Jeg synes, at jeg er god til at gøre min ting, altså at være professionel fodboldspiller. Og så synes jeg også, at jeg er god til at have en relation til de fleste på holdet. Jeg er god til at være social og opmærksom på alle. Og så har jeg jo også nu en fremtrædende rolle på holdet, så det er en god blanding af flere ting, der gør det.

Mads Emil Madsen og AGF spiller igen på søndag, hvor de skal en tur på Brøndby Stadion.





Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Han stiller ultimative krav



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

De må have mareridt om ham i nat!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr