– Jeg vil ikke sige nej til at være anfører i AGF

I maj måned lavede han karrierens første hattrick, mod FC København. Siden har han ikke set sig tilbage.



Mads Emil Madsen har i den seneste tid brændt banen af i Superligaen, hvor han har scoret to mål i sæsonens første tre kampe fra AGF´s centrale midtbane. De flotte præstationer blev fredag krydret med kåringen som juli måneds bedste spiller i Superligaen.

Hovedpersonen selv er meget tilfreds med, hvordan sæsonen spillemæssigt er startet for AGF, men ikke mindst stolt af, at han netop er kåret som månedens spiller i Superligaen.

– Jeg ved ikke helt, om det er gået op for mig, at det jo egentlig er ret stort. Jeg tror, det er den største individuelle hæder, jeg har fået i min karriere, selvom det bare er over to kampe. Det er jo rimelig stor prestige, så det er jo noget, jeg er meget stolt af. Selvom det ikke er noget, jeg plejer at gå op i, udtaler Mads Emil Madsen til Tipsbladet.

Selvom Mads Emil Madsen er stolt over kåringen som månedens spiller, så virker den rolige midtbanespiller ikke til at gå mere op i titlen, end at han har mistet pokalen.

– Jeg glemte den faktisk efter kampen, så jeg ved ikke helt, hvor den er. Men jeg har hørt nogle rygter om, at der er nogen, der har den. Jeg skal bare lige have fat i den, siger en glad Mads Emil Madsen.

En fremtidig leder hos de hviie

Hos AGF´s cheftræner, Uwe Rösler, er præstationerne ikke gået ubemærket hen. Den erfarne tyske træner er ikke bare imponeret over, hvad Mads Emil Madsen leverer på banen, men han udtalte til Århus Stiftstidende i sidste uge, at han ser en kommende AGF-anfører i Mads Emil Madsen.

– Det er jeg da glad for. Jeg tænker ikke, at det kan være noget negativt, at der er en træner, der ser et anførerpotientiale på sigt. Det er da en stor ære. Jeg håber da, at han har ret i, at jeg potentielt kan blive det, siger Mads Emil Madsen.

For Mads Emil Madsen ville det ikke være første gang i karrieren, at han ville være anfører for et Superliga-hold. Allerede tilbage i sæsonen 2019/20 agerede en ung, 21-årig Mads Emil Madsen flere gange anfører for Silkeborg IF.

Den tidligere erfaring som anfører er dog ikke noget, som Mads Emil Madsen lægger for meget i.

– Det var sygt fedt at være anfører, det var en stor ære, men jeg tror ikke, det kommer til at have så stor indflydelse på, hvordan jeg vil være anfører nu. Jeg er både en del ældre, og der er selvfølgelig nogle få ting, jeg ved hvordan fungerer, forklarer Mads Emil Madsen

Det er ikke lige nu, at Mads Emil Madsen ser ud til at blive anfører i AGF, da man stadigvæk har Patrick Mortensen og Jesper Hansen som vigtige brikker omkring førsteholdet. De gør det ifølge Mads Emil Madsen også stadigvæk rigtig godt, men den dygtige midtbanespiller er klar, hvis han bliver spurgt som den næste.

– Selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til at være anfører i AGF, udtaler Mads Emil Madsen.

Mads Emil Madsen er ikke glad for at rose sig selv, men han kan godt se, at han muligvis har de ting, der skal til for, at han i fremtiden kan blive en god leder for AGF.

– Det er altid svært at rose sig selv, men nu gør jeg det alligevel. Jeg synes, at jeg er god til at gøre min ting, altså at være professionel fodboldspiller. Og så synes jeg også, at jeg er god til at have en relation til de fleste på holdet. Jeg er god til at være social og opmærksom på alle. Og så har jeg jo også nu en fremtrædende rolle på holdet, så det er en god blanding af flere ting, der gør det.

Mads Emil Madsen og AGF spiller igen på søndag, hvor de skal en tur på Brøndby Stadion.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

‘De har grinet deres røv i laser’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Thomas Delaney er fortid’

Nu er han pludselig syg

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Danmark har aldrig haft så mange før

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FIFA åbner sag mod Spanien

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’