Mads Emil Madsen har i den seneste tid brændt banen af i Superligaen, hvor han har scoret to mål i sæsonens første tre kampe fra AGF´s centrale midtbane. De flotte præstationer blev fredag krydret med kåringen som juli måneds bedste spiller i Superligaen.
Hovedpersonen selv er meget tilfreds med, hvordan sæsonen spillemæssigt er startet for AGF, men ikke mindst stolt af, at han netop er kåret som månedens spiller i Superligaen.
– Jeg ved ikke helt, om det er gået op for mig, at det jo egentlig er ret stort. Jeg tror, det er den største individuelle hæder, jeg har fået i min karriere, selvom det bare er over to kampe. Det er jo rimelig stor prestige, så det er jo noget, jeg er meget stolt af. Selvom det ikke er noget, jeg plejer at gå op i, udtaler Mads Emil Madsen til Tipsbladet.
Selvom Mads Emil Madsen er stolt over kåringen som månedens spiller, så virker den rolige midtbanespiller ikke til at gå mere op i titlen, end at han har mistet pokalen.
– Jeg glemte den faktisk efter kampen, så jeg ved ikke helt, hvor den er. Men jeg har hørt nogle rygter om, at der er nogen, der har den. Jeg skal bare lige have fat i den, siger en glad Mads Emil Madsen.
En fremtidig leder hos de hviie
Hos AGF´s cheftræner, Uwe Rösler, er præstationerne ikke gået ubemærket hen. Den erfarne tyske træner er ikke bare imponeret over, hvad Mads Emil Madsen leverer på banen, men han udtalte til Århus Stiftstidende i sidste uge, at han ser en kommende AGF-anfører i Mads Emil Madsen.
– Det er jeg da glad for. Jeg tænker ikke, at det kan være noget negativt, at der er en træner, der ser et anførerpotientiale på sigt. Det er da en stor ære. Jeg håber da, at han har ret i, at jeg potentielt kan blive det, siger Mads Emil Madsen.
For Mads Emil Madsen ville det ikke være første gang i karrieren, at han ville være anfører for et Superliga-hold. Allerede tilbage i sæsonen 2019/20 agerede en ung, 21-årig Mads Emil Madsen flere gange anfører for Silkeborg IF.
Den tidligere erfaring som anfører er dog ikke noget, som Mads Emil Madsen lægger for meget i.
– Det var sygt fedt at være anfører, det var en stor ære, men jeg tror ikke, det kommer til at have så stor indflydelse på, hvordan jeg vil være anfører nu. Jeg er både en del ældre, og der er selvfølgelig nogle få ting, jeg ved hvordan fungerer, forklarer Mads Emil Madsen
Det er ikke lige nu, at Mads Emil Madsen ser ud til at blive anfører i AGF, da man stadigvæk har Patrick Mortensen og Jesper Hansen som vigtige brikker omkring førsteholdet. De gør det ifølge Mads Emil Madsen også stadigvæk rigtig godt, men den dygtige midtbanespiller er klar, hvis han bliver spurgt som den næste.
– Selvfølgelig vil jeg ikke sige nej til at være anfører i AGF, udtaler Mads Emil Madsen.
Mads Emil Madsen er ikke glad for at rose sig selv, men han kan godt se, at han muligvis har de ting, der skal til for, at han i fremtiden kan blive en god leder for AGF.
– Det er altid svært at rose sig selv, men nu gør jeg det alligevel. Jeg synes, at jeg er god til at gøre min ting, altså at være professionel fodboldspiller. Og så synes jeg også, at jeg er god til at have en relation til de fleste på holdet. Jeg er god til at være social og opmærksom på alle. Og så har jeg jo også nu en fremtrædende rolle på holdet, så det er en god blanding af flere ting, der gør det.
Mads Emil Madsen og AGF spiller igen på søndag, hvor de skal en tur på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT