If you can’t beat them – join them!
Esbjerg fB’s tidligere sportsdirektør Ted van Leeuwen har taget Uffe Ellemann Jensens berømte sætning fra 1992 til sig og byttet lidt rundt på ordlyden, og det er såmænd Mikkel Duelund, der har fået ham til det.
Den tidligere FC Midtjylland-profil tørner til dagligt ud for NEC Nijmegen i Holland, hvor Ted van Leeuwen er teknisk direktør, og hollænderen har i flere år drømt om at have Mikkel Duelund i sin fold.
– Jeg så Mikkel for første gang, da jeg var i Esbjerg, og vi mødte FC Midtjylland. Han slog os ganske enkelt ihjel. Jeg besluttede mig for, at jeg aldrig nogensinde ville spille mod ham igen. Den bedste måde at sikre det på er som bekendt at købe ham, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet med et grin.
24-årige Mikkel Duelund blev forud for denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til NEC Nijmegen, og det har været en skadesplaget sæson for offensivspilleren, der startede fint og sluttede fint. Danskeren scorede to mål og lavede tre assists i den forgangne sæson.
Mikkel Duelunds lejeaftale står til at udløbe lige rundt om hjørnet, men det er selvsagt uvist, om det overhovedet er muligt for ham at vende tilbage til Ukraine og Dynamo Kiev.
Ted van Leeuwen lægger ikke skjul på, at han håber, Mikkel Duelund vil blive i NEC Nijmegen.
– Mikkel Duelund har det svært. Han har været hårdt ramt af corona og alt muligt. Vi må se, hvad der sker. Han er stadig ejet af Dynamo Kiev, og de har smækket en meget høj pris på hans hoved, men vi vil meget gerne beholde ham, siger NEC Nijmegen-direktøren og fortsætter:
– Mikkel har brug for endnu et år i et godt og trygt miljø, så han kan komme tilbage i fulde omdrejninger. Hans mentalitet fejler ikke noget, og hans talent er intakt, så det hele handler om hans fysik. Han har desværre siddet ude meget længe, men jeg er sikker på, at vi kan fikse det.
Foruden Mikkel Duelund tørner også Lasse Schöne og Magnus Mattsson ud for den hollandske klub.
– Mattsson er skadet lige nu, men næste år bliver hans år, det er der slet ingen tvivl om. Alle kan se, hvilket stort talent han er. Vi har desværre haft rigtig mange skader i offensiven i denne sæson, så vi har mere eller mindre spildt Mattssons kvaliteter ved at bruge ham som 10’er. Han er klart bedst på venstre kant, siger Ted van Leeuwen.
Han tilføjer om Lasse Schöne:
– Lasse er stadig én af de fineste spillere i Holland.
NEC Nijmegen havde en glimrende sæson som oprykkere i Æresdivisionen og blev nummer 11.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
