If you can’t beat them – join them!
Esbjerg fB’s tidligere sportsdirektør Ted van Leeuwen har taget Uffe Ellemann Jensens berømte sætning fra 1992 til sig og byttet lidt rundt på ordlyden, og det er såmænd Mikkel Duelund, der har fået ham til det.
Den tidligere FC Midtjylland-profil tørner til dagligt ud for NEC Nijmegen i Holland, hvor Ted van Leeuwen er teknisk direktør, og hollænderen har i flere år drømt om at have Mikkel Duelund i sin fold.
– Jeg så Mikkel for første gang, da jeg var i Esbjerg, og vi mødte FC Midtjylland. Han slog os ganske enkelt ihjel. Jeg besluttede mig for, at jeg aldrig nogensinde ville spille mod ham igen. Den bedste måde at sikre det på er som bekendt at købe ham, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet med et grin.
24-årige Mikkel Duelund blev forud for denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til NEC Nijmegen, og det har været en skadesplaget sæson for offensivspilleren, der startede fint og sluttede fint. Danskeren scorede to mål og lavede tre assists i den forgangne sæson.
Mikkel Duelunds lejeaftale står til at udløbe lige rundt om hjørnet, men det er selvsagt uvist, om det overhovedet er muligt for ham at vende tilbage til Ukraine og Dynamo Kiev.
Ted van Leeuwen lægger ikke skjul på, at han håber, Mikkel Duelund vil blive i NEC Nijmegen.
– Mikkel Duelund har det svært. Han har været hårdt ramt af corona og alt muligt. Vi må se, hvad der sker. Han er stadig ejet af Dynamo Kiev, og de har smækket en meget høj pris på hans hoved, men vi vil meget gerne beholde ham, siger NEC Nijmegen-direktøren og fortsætter:
– Mikkel har brug for endnu et år i et godt og trygt miljø, så han kan komme tilbage i fulde omdrejninger. Hans mentalitet fejler ikke noget, og hans talent er intakt, så det hele handler om hans fysik. Han har desværre siddet ude meget længe, men jeg er sikker på, at vi kan fikse det.
Foruden Mikkel Duelund tørner også Lasse Schöne og Magnus Mattsson ud for den hollandske klub.
– Mattsson er skadet lige nu, men næste år bliver hans år, det er der slet ingen tvivl om. Alle kan se, hvilket stort talent han er. Vi har desværre haft rigtig mange skader i offensiven i denne sæson, så vi har mere eller mindre spildt Mattssons kvaliteter ved at bruge ham som 10’er. Han er klart bedst på venstre kant, siger Ted van Leeuwen.
Han tilføjer om Lasse Schöne:
– Lasse er stadig én af de fineste spillere i Holland.
NEC Nijmegen havde en glimrende sæson som oprykkere i Æresdivisionen og blev nummer 11.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
