– Jeg ville aldrig møde Mikkel Duelund igen!

NEC Nijmegen håber at kunne beholde Mikkel Duelund, som klubbens direktør fik et særdeles godt øje til i Danmark.



If you can’t beat them – join them!

Esbjerg fB’s tidligere sportsdirektør Ted van Leeuwen har taget Uffe Ellemann Jensens berømte sætning fra 1992 til sig og byttet lidt rundt på ordlyden, og det er såmænd Mikkel Duelund, der har fået ham til det. 

Den tidligere FC Midtjylland-profil tørner til dagligt ud for NEC Nijmegen i Holland, hvor Ted van Leeuwen er teknisk direktør, og hollænderen har i flere år drømt om at have Mikkel Duelund i sin fold.

– Jeg så Mikkel for første gang, da jeg var i Esbjerg, og vi mødte FC Midtjylland. Han slog os ganske enkelt ihjel. Jeg besluttede mig for, at jeg aldrig nogensinde ville spille mod ham igen. Den bedste måde at sikre det på er som bekendt at købe ham, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet med et grin.

24-årige Mikkel Duelund blev forud for denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til NEC Nijmegen, og det har været en skadesplaget sæson for offensivspilleren, der startede fint og sluttede fint. Danskeren scorede to mål og lavede tre assists i den forgangne sæson.

Mikkel Duelunds lejeaftale står til at udløbe lige rundt om hjørnet, men det er selvsagt uvist, om det overhovedet er muligt for ham at vende tilbage til Ukraine og Dynamo Kiev.

Ted van Leeuwen lægger ikke skjul på, at han håber, Mikkel Duelund vil blive i NEC Nijmegen.

– Mikkel Duelund har det svært. Han har været hårdt ramt af corona og alt muligt. Vi må se, hvad der sker. Han er stadig ejet af Dynamo Kiev, og de har smækket en meget høj pris på hans hoved, men vi vil meget gerne beholde ham, siger NEC Nijmegen-direktøren og fortsætter:

– Mikkel har brug for endnu et år i et godt og trygt miljø, så han kan komme tilbage i fulde omdrejninger. Hans mentalitet fejler ikke noget, og hans talent er intakt, så det hele handler om hans fysik. Han har desværre siddet ude meget længe, men jeg er sikker på, at vi kan fikse det.

Foruden Mikkel Duelund tørner også Lasse Schöne og Magnus Mattsson ud for den hollandske klub. 

– Mattsson er skadet lige nu, men næste år bliver hans år, det er der slet ingen tvivl om. Alle kan se, hvilket stort talent han er. Vi har desværre haft rigtig mange skader i offensiven i denne sæson, så vi har mere eller mindre spildt Mattssons kvaliteter ved at bruge ham som 10’er. Han er klart bedst på venstre kant, siger Ted van Leeuwen.

Han tilføjer om Lasse Schöne:

– Lasse er stadig én af de fineste spillere i Holland.

NEC Nijmegen havde en glimrende sæson som oprykkere i Æresdivisionen og blev nummer 11. 





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’