Elias Jelert er en af de varmeste Superliga-spillere i øjeblikket, og der er sket meget for den nykårede landsholdsback, siden han fik debut for FC København på udebane mod Sønderjyske tilbage i oktober 2021.
37 førsteholdskampe senere er han på alles læber herhjemme, hvor han i øjeblikket nævnes som den bedste back i den danske Superliga.
Derfor er det også nærliggende at høre hovedpersonen selv ind til fremtidsplanerne, for fortsætter udviklingskurven med at være så stejl, så kan der ikke gå længe, før Jelert sættes i forbindelse med et megaskifte ala det, backkollegaen Victor Kristiansen foretog sig i januar, da han blev solgt for et trecifret millionbeløb til Leicester.
– Det tænker jeg egentlig ikke rigtig over. Jeg tager bare næste kamp hver gang, og jeg er FCK-spiller, så der er intet der. Jeg er ekstremt glad her. Jeg stortrives, så der er ikke noget der.
– Jeg har ikke sådan nogen horisont. Jeg er ekstremt glad her, og hvis det rette tilbud kommer, så kunne det måske være. Men jeg er ekstremt glad her, og hvis det sker, så sker det, fortæller Elias Jelert til Tipsbladet efter fredagens træningspas.
Elias Jelert har gjort backpositionen til sin egen i FC København. Takket være offensivt og energisk spil har han bidraget med mål og assist i 2023, og selv Kasper Hjulmand talte beundringsværdigt om ham, da han udtog sit landshold tidligere på ugen.
Hjulmand er nemlig vild med, hvordan Jelert fortolker backpositionen.
I FC København er de også klar over, at de har en ny juvel tilknyttet. Ganske forståeligt var cheftræner Jacob Neestrup ikke bleg for at sige, at han synes, at Elias Jelert skal fortsætte i FC København i noget tid endnu, da Tipsbladet fik en kommentar fra den unge FCK-træner.
– Alle gode spillere har godt af at være et godt sted, og det synes jeg FC København er, lyder Neestrups kortfattede kommentar.
Elias Jelert scorede i sidste weekend sit første mål i FCK-trøjen, da han bragede 4-1-målet ind mod AC Horsens.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
VM’s mest uskønne kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
INTERVIEW