Jelert stortrives, men: Kommer det rette tilbud…

FCK-kometen Elias Jelert sætter ord på fremtidsplanerne.



Elias Jelert er en af de varmeste Superliga-spillere i øjeblikket, og der er sket meget for den nykårede landsholdsback, siden han fik debut for FC København på udebane mod Sønderjyske tilbage i oktober 2021. 

37 førsteholdskampe senere er han på alles læber herhjemme, hvor han i øjeblikket nævnes som den bedste back i den danske Superliga. 

Derfor er det også nærliggende at høre hovedpersonen selv ind til fremtidsplanerne, for fortsætter udviklingskurven med at være så stejl, så kan der ikke gå længe, før Jelert sættes i forbindelse med et megaskifte ala det, backkollegaen Victor Kristiansen foretog sig i januar, da han blev solgt for et trecifret millionbeløb til Leicester.

– Det tænker jeg egentlig ikke rigtig over. Jeg tager bare næste kamp hver gang, og jeg er FCK-spiller, så der er intet der. Jeg er ekstremt glad her. Jeg stortrives, så der er ikke noget der. 

– Jeg har ikke sådan nogen horisont. Jeg er ekstremt glad her, og hvis det rette tilbud kommer, så kunne det måske være. Men jeg er ekstremt glad her, og hvis det sker, så sker det, fortæller Elias Jelert til Tipsbladet efter fredagens træningspas. 

Elias Jelert har gjort backpositionen til sin egen i FC København. Takket være offensivt og energisk spil har han bidraget med mål og assist i 2023, og selv Kasper Hjulmand talte beundringsværdigt om ham, da han udtog sit landshold tidligere på ugen.

Hjulmand er nemlig vild med, hvordan Jelert fortolker backpositionen. 

I FC København er de også klar over, at de har en ny juvel tilknyttet. Ganske forståeligt var cheftræner Jacob Neestrup ikke bleg for at sige, at han synes, at Elias Jelert skal fortsætte i FC København i noget tid endnu, da Tipsbladet fik en kommentar fra den unge FCK-træner.

–  Alle gode spillere har godt af at være et godt sted, og det synes jeg FC København er, lyder Neestrups kortfattede kommentar. 

Elias Jelert scorede i sidste weekend sit første mål i FCK-trøjen, da han bragede 4-1-målet ind mod AC Horsens. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen