Elias Jelert er en af de varmeste Superliga-spillere i øjeblikket, og der er sket meget for den nykårede landsholdsback, siden han fik debut for FC København på udebane mod Sønderjyske tilbage i oktober 2021.
37 førsteholdskampe senere er han på alles læber herhjemme, hvor han i øjeblikket nævnes som den bedste back i den danske Superliga.
Derfor er det også nærliggende at høre hovedpersonen selv ind til fremtidsplanerne, for fortsætter udviklingskurven med at være så stejl, så kan der ikke gå længe, før Jelert sættes i forbindelse med et megaskifte ala det, backkollegaen Victor Kristiansen foretog sig i januar, da han blev solgt for et trecifret millionbeløb til Leicester.
– Det tænker jeg egentlig ikke rigtig over. Jeg tager bare næste kamp hver gang, og jeg er FCK-spiller, så der er intet der. Jeg er ekstremt glad her. Jeg stortrives, så der er ikke noget der.
– Jeg har ikke sådan nogen horisont. Jeg er ekstremt glad her, og hvis det rette tilbud kommer, så kunne det måske være. Men jeg er ekstremt glad her, og hvis det sker, så sker det, fortæller Elias Jelert til Tipsbladet efter fredagens træningspas.
Elias Jelert har gjort backpositionen til sin egen i FC København. Takket være offensivt og energisk spil har han bidraget med mål og assist i 2023, og selv Kasper Hjulmand talte beundringsværdigt om ham, da han udtog sit landshold tidligere på ugen.
Hjulmand er nemlig vild med, hvordan Jelert fortolker backpositionen.
I FC København er de også klar over, at de har en ny juvel tilknyttet. Ganske forståeligt var cheftræner Jacob Neestrup ikke bleg for at sige, at han synes, at Elias Jelert skal fortsætte i FC København i noget tid endnu, da Tipsbladet fik en kommentar fra den unge FCK-træner.
– Alle gode spillere har godt af at være et godt sted, og det synes jeg FC København er, lyder Neestrups kortfattede kommentar.
Elias Jelert scorede i sidste weekend sit første mål i FCK-trøjen, da han bragede 4-1-målet ind mod AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
Belgien – Senegal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT