Elias Jelert er en af de varmeste Superliga-spillere i øjeblikket, og der er sket meget for den nykårede landsholdsback, siden han fik debut for FC København på udebane mod Sønderjyske tilbage i oktober 2021.
37 førsteholdskampe senere er han på alles læber herhjemme, hvor han i øjeblikket nævnes som den bedste back i den danske Superliga.
Derfor er det også nærliggende at høre hovedpersonen selv ind til fremtidsplanerne, for fortsætter udviklingskurven med at være så stejl, så kan der ikke gå længe, før Jelert sættes i forbindelse med et megaskifte ala det, backkollegaen Victor Kristiansen foretog sig i januar, da han blev solgt for et trecifret millionbeløb til Leicester.
– Det tænker jeg egentlig ikke rigtig over. Jeg tager bare næste kamp hver gang, og jeg er FCK-spiller, så der er intet der. Jeg er ekstremt glad her. Jeg stortrives, så der er ikke noget der.
– Jeg har ikke sådan nogen horisont. Jeg er ekstremt glad her, og hvis det rette tilbud kommer, så kunne det måske være. Men jeg er ekstremt glad her, og hvis det sker, så sker det, fortæller Elias Jelert til Tipsbladet efter fredagens træningspas.
Elias Jelert har gjort backpositionen til sin egen i FC København. Takket være offensivt og energisk spil har han bidraget med mål og assist i 2023, og selv Kasper Hjulmand talte beundringsværdigt om ham, da han udtog sit landshold tidligere på ugen.
Hjulmand er nemlig vild med, hvordan Jelert fortolker backpositionen.
I FC København er de også klar over, at de har en ny juvel tilknyttet. Ganske forståeligt var cheftræner Jacob Neestrup ikke bleg for at sige, at han synes, at Elias Jelert skal fortsætte i FC København i noget tid endnu, da Tipsbladet fik en kommentar fra den unge FCK-træner.
– Alle gode spillere har godt af at være et godt sted, og det synes jeg FC København er, lyder Neestrups kortfattede kommentar.
Elias Jelert scorede i sidste weekend sit første mål i FCK-trøjen, da han bragede 4-1-målet ind mod AC Horsens.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TRANSFERPLAN