Selv om FCK stadig har et point op til førstepladsen i Superligaen, tør holdets højreback Elias Jelert godt at kalde de forsvarende superligamestre for favoritter til at vinde guld i indeværende sæson.
Det fortæller den 19-årige FCK-back efter søndagens 2-1-sejr over Viborg.
– Når du spiller i FC København, er du altid favoritter til at vinde guldet. Sådan er det, fastslår Jelert.
Selvsikkerheden er ikke helt på samme niveau hos Jelerts holdkammerat Mohamed Daramy, der dog også tror på, at FCK kan køre mesterskabet i hus.
– Vi har ikke tabt i lang tid, og vi buldrer derudaf. FC Nordsjælland ligger nummer et lige nu, og det er jo som regel førstepladsen, der er favoritter til guldet, men vi ved, at hvis vi holder fokus på os selv og gør jobbet færdigt, skal vi nok blive mestre, siger Daramy.
Sejren over Viborg var FCK’s ottende superligasejr i træk. Den flotte stime får dog ikke holdets cheftræner Jacob Neestrup til at kalde FCK for favoritter til guldet.
– Én af årsagerne til, at man kan lave sådan en stime, er, at uanset hvor i landet, vi spiller, har vi en sund respekt for modstanderen.
– Jeg kommer ikke til at stå og lave overskrifter. Vi skal bevare den sunde respekt for modstanderne, men jeg har hele tiden sagt, at vi skal vinde Superligaen, og den målsætning er i hvert fald ikke ændret, siger FCK-træneren.
FCK går ind til mesterskabsspillet med 42 point efter 22 spillerunder.
Kampprogrammet for resten af forårssæsonen i Superligaen er først ved at blive lagt, så på nuværende tidspunkt er FCK’s næste gældende kamp imod Vejle, som holdet møder i en returkamp i pokalturneringen torsdag 6. april.
De næste opgaver for Daramy og Jelert bliver med det danske landshold, der på torsdag indleder EM-kvalifikation mod Finland. Bagefter skal landsholdet en tur til Kasakhstan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER