Selv om FCK stadig har et point op til førstepladsen i Superligaen, tør holdets højreback Elias Jelert godt at kalde de forsvarende superligamestre for favoritter til at vinde guld i indeværende sæson.
Det fortæller den 19-årige FCK-back efter søndagens 2-1-sejr over Viborg.
– Når du spiller i FC København, er du altid favoritter til at vinde guldet. Sådan er det, fastslår Jelert.
Selvsikkerheden er ikke helt på samme niveau hos Jelerts holdkammerat Mohamed Daramy, der dog også tror på, at FCK kan køre mesterskabet i hus.
– Vi har ikke tabt i lang tid, og vi buldrer derudaf. FC Nordsjælland ligger nummer et lige nu, og det er jo som regel førstepladsen, der er favoritter til guldet, men vi ved, at hvis vi holder fokus på os selv og gør jobbet færdigt, skal vi nok blive mestre, siger Daramy.
Sejren over Viborg var FCK’s ottende superligasejr i træk. Den flotte stime får dog ikke holdets cheftræner Jacob Neestrup til at kalde FCK for favoritter til guldet.
– Én af årsagerne til, at man kan lave sådan en stime, er, at uanset hvor i landet, vi spiller, har vi en sund respekt for modstanderen.
– Jeg kommer ikke til at stå og lave overskrifter. Vi skal bevare den sunde respekt for modstanderne, men jeg har hele tiden sagt, at vi skal vinde Superligaen, og den målsætning er i hvert fald ikke ændret, siger FCK-træneren.
FCK går ind til mesterskabsspillet med 42 point efter 22 spillerunder.
Kampprogrammet for resten af forårssæsonen i Superligaen er først ved at blive lagt, så på nuværende tidspunkt er FCK’s næste gældende kamp imod Vejle, som holdet møder i en returkamp i pokalturneringen torsdag 6. april.
De næste opgaver for Daramy og Jelert bliver med det danske landshold, der på torsdag indleder EM-kvalifikation mod Finland. Bagefter skal landsholdet en tur til Kasakhstan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW