– FC København vil altid være favoritter

FC København-backen Elias Jelert mener, at holdet altid vil være favoritter til at vinde guld i superligaen.



Selv om FCK stadig har et point op til førstepladsen i Superligaen, tør holdets højreback Elias Jelert godt at kalde de forsvarende superligamestre for favoritter til at vinde guld i indeværende sæson.

Det fortæller den 19-årige FCK-back efter søndagens 2-1-sejr over Viborg.

– Når du spiller i FC København, er du altid favoritter til at vinde guldet. Sådan er det, fastslår Jelert.

Selvsikkerheden er ikke helt på samme niveau hos Jelerts holdkammerat Mohamed Daramy, der dog også tror på, at FCK kan køre mesterskabet i hus.

– Vi har ikke tabt i lang tid, og vi buldrer derudaf. FC Nordsjælland ligger nummer et lige nu, og det er jo som regel førstepladsen, der er favoritter til guldet, men vi ved, at hvis vi holder fokus på os selv og gør jobbet færdigt, skal vi nok blive mestre, siger Daramy.

Sejren over Viborg var FCK’s ottende superligasejr i træk. Den flotte stime får dog ikke holdets cheftræner Jacob Neestrup til at kalde FCK for favoritter til guldet.

– Én af årsagerne til, at man kan lave sådan en stime, er, at uanset hvor i landet, vi spiller, har vi en sund respekt for modstanderen.

– Jeg kommer ikke til at stå og lave overskrifter. Vi skal bevare den sunde respekt for modstanderne, men jeg har hele tiden sagt, at vi skal vinde Superligaen, og den målsætning er i hvert fald ikke ændret, siger FCK-træneren.

FCK går ind til mesterskabsspillet med 42 point efter 22 spillerunder.

Kampprogrammet for resten af forårssæsonen i Superligaen er først ved at blive lagt, så på nuværende tidspunkt er FCK’s næste gældende kamp imod Vejle, som holdet møder i en returkamp i pokalturneringen torsdag 6. april.

De næste opgaver for Daramy og Jelert bliver med det danske landshold, der på torsdag indleder EM-kvalifikation mod Finland. Bagefter skal landsholdet en tur til Kasakhstan.

/ritzau/





Rooney: Her er Englands store problem




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

PL-træner blev fyret over E-mail

Steve Cooper med stor beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Spanien – Østrig

Schweiz – Algeriet

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dialog med Brøndby – er dette prisen?