Under Morten Wieghorst kommando blev AGF’eren Jens Jønsson oftest brugt i det centrale forsvar, selv om han selv aldrig har lagt skjul på, at han opfatter sig selv som midtbanespiller.
Utilfredsheden har været luftet af flere omgange, men lige lidt har det hjulpet. Nu er er Morten Wieghorst dog fortid i AGF og ind er kommet mestertræneren Glen Riddersholm. Men om Jens Jønsson overhovedet kommet til at spille under Riddersholm er langt fra sikkert.
Kontrakten med AGF udløber til sommer, hvilket betyder, at Jønsson fra 1. januar kan tale frit med andre klubber om kontrakt gældende fra næste sæson.
Da Riddersholm blev ansat slog han fast, at der var flere spillere, han gerne ville tale fremtid med inden ferien. En af dem var Kim Aabech og en anden oplagt ville være Jens Jønsson, men den samtale har ikke fundet sted.
I stedet afventer den 22-årige profil udspil fra både AGF og andre klubber, efter at 2015 bliver til 2016. Men om Jønsson overhovedet har lyst til at blive i AGF afhænger også en del af, hvilke planer Glen Ridderholm eventuelt har med ham.
– Det kommer an på, hvor han vil bruge mig, og hvor han ser mig. Hvis han ser mig som forsvarsspiller, så kan det godt være, at jeg må finde noget nyt. Ellers skal det være under nogle helt andre vilkår, end det har været. Jeg går stærkt ud fra, at jeg skal snakke med ham, såfremt jeg skal blive i AGF, men jeg holder alt åbent, siger Jens Jønsson til jp.dk.
Her fortæller han også, at han har overladt arbejdet med kontraktudspil til sin agent, der både taler med AGF men også afventer andre klubbers interesse.
LIVE
LIVE: Her er Brøndbys startopstilling
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
