Jens Jønsson: Væk fra AGF hvis jeg skal spille forsvar

AGF’eren Jens Jønsson har med kontraktudløb til sommer mulighed for at tale med andre klubber fra årsskiftet – en mulighed han har tænkt sig at benytte.



Under Morten Wieghorst kommando blev AGF’eren Jens Jønsson oftest brugt i det centrale forsvar, selv om han selv aldrig har lagt skjul på, at han opfatter sig selv som midtbanespiller.
 
Utilfredsheden har været luftet af flere omgange, men lige lidt har det hjulpet. Nu er er Morten Wieghorst dog fortid i AGF og ind er kommet mestertræneren Glen Riddersholm. Men om Jens Jønsson overhovedet kommet til at spille under Riddersholm er langt fra sikkert.
 
Kontrakten med AGF udløber til sommer, hvilket betyder, at Jønsson fra 1. januar kan tale frit med andre klubber om kontrakt gældende fra næste sæson. 
 
Da Riddersholm blev ansat slog han fast, at der var flere spillere, han gerne ville tale fremtid med inden ferien. En af dem var Kim Aabech og en anden oplagt ville være Jens Jønsson, men den samtale har ikke fundet sted. 
 
I stedet afventer den 22-årige profil udspil fra både AGF og andre klubber, efter at 2015 bliver til 2016. Men om Jønsson overhovedet har lyst til at blive i AGF afhænger også en del af, hvilke planer Glen Ridderholm eventuelt har med ham.
 
– Det kommer an på, hvor han vil bruge mig, og hvor han ser mig. Hvis han ser mig som forsvarsspiller, så kan det godt være, at jeg må finde noget nyt. Ellers skal det være under nogle helt andre vilkår, end det har været. Jeg går stærkt ud fra, at jeg skal snakke med ham, såfremt jeg skal blive i AGF, men jeg holder alt åbent, siger Jens Jønsson til jp.dk.
 
Her fortæller han også, at han har overladt arbejdet med kontraktudspil til sin agent, der både taler med AGF men også afventer andre klubbers interesse. 
 
​ 




LIVE

LIVE: Han er tilbage mod FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Iran kommer med krav før VM

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt